James Webb Uzay Teleskobu, mühendisler aynalarının hizalamasını tamamladığında yakın zamanda büyük bir dönüm noktasına ulaştı. Ancak teleskop bu yaz bilim operasyonlarına başlamaya hazır olmadan önce yapılacak çok şey var. Aynalar Webb’in cihazları olan NIRCam ile hizalandığında, ekibin artık diğer üç cihazı hizalama üzerinde çalışması gerekiyor ve son zamanlarda bunu çok enstrümanlı çok alanlı (MIMF) hizalama adı verilen bir süreçle yapmaya başladı.

Altı haftalık MIMF hizalama süreci, üç aleti ve Webb’in Hassas Yönlendirme Sensörü (FGS) olarak adlandırılan yönlendirme sistemini hizalayacaktır. Bu süreç, Webb’in farklı enstrümanları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına izin vermek için gereklidir. Tüm kameralar aynı anda gözlem yapar, bu nedenle araştırmacılar bir yıldız gibi belirli bir hedefe farklı enstrümanlar kullanarak bakmak isterse, hedefi yeni enstrümanın görüş alanına taşımak için teleskopun yeniden yönlendirilmesi gerekir.

NASA bilim adamları, bir blog gönderisinde MIMF hizalamasının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi paylaştılar. “MIMF’den sonra Webb’in teleskopu tüm enstrümanlarda iyi bir odak ve keskin görüntüler sağlayacaktır. Ayrıca, tüm görüş alanlarının göreceli konumlarını tam olarak bilmemiz gerekiyor.” yazdı NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde Webb kıdemli proje bilimcisi yardımcısı Jonathan Gardner ve gezegen bilimi için Webb proje bilimcisi yardımcısı Stefanie Milam.

“Geçen hafta sonu boyunca, üç yakın-kızılötesi aletin konumlarını kılavuza göre haritalandırdık ve teleskopu yönlendirmek için kullandığımız yazılımdaki konumlarını güncelledik. Başka bir cihaz dönüm noktasında, FGS kısa süre önce ilk kez en yüksek hassasiyet seviyesini kullanarak bir kılavuz yıldıza kilitlenerek ‘ince kılavuz’ moduna ulaştı. Ayrıca, cihaz kalibrasyonunun önemli bir parçası olan, onlara hiçbir ışık ulaşmadığında temel dedektör tepkisini ölçmek için ‘karanlık’ görüntüler alıyoruz.”

Hizalanacak bir sonraki enstrümanlar, Yakın Kızılötesi Spektrografı ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrografı olacaktır; bunlar, NIRCam ile birlikte üç yakın kızılötesi cihazdır. Nihai cihaz, Orta Kızılötesi Cihaz veya MIRI, mutlak sıfırın üzerinde neredeyse akıl almaz derecede soğuk olan çalışma sıcaklığına kadar soğutulması gerektiğinden, hizalanacak son cihaz olacaktır.


genel-19

Bir cevap yazın