Gaz fiyatlarının acı verecek kadar yüksek olmasıyla, dünyanın petrol arzını güvence altına almak için kurulan uluslararası kuruluştan yeni bir talep geliyor: Daha derin bir enerji krizini önlemek için daha az sürün. 10 puanlık bir anahtar paket buydu plan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünyanın en yüksek petrol talebi sezonuna yaklaşırken bugün yayınladı.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik korkunç saldırganlığının bir sonucu olarak dünya, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için büyük etkileri olan on yıllardır en büyük petrol arz şokuyla karşı karşıya olabilir” dedi. basın bülteni. “Ayrıca, petrol krizi riskini önlemek için talep üzerine harekete geçebiliriz.”

Küresel petrol talebinin neredeyse yarısını oluşturan gelişmiş ekonomiler petrol alışkanlıklarını azaltabilirlerse, ajans, talebi dört ay içinde günde 2,7 milyon varil azaltabileceklerini söylüyor. Bu, petrol talebini Türkiye’den silmek gibi bir şey olurdu. IEA’ya göre Çin’deki tüm arabalar.

IEA’ya göre gaz talebini en çok azaltan bazı düzeltmeler şaşırtıcı derecede basit. Yeni başlayanlar için, araba paylaşımı. Tabii ki, bunun yerine toplu taşımayı kullanabilir, yürüyebilir veya bisiklete binebilirsiniz. IEA, daha fazla insanı otobüs ve trene binmeye teşvik etmek için toplu taşıma operatörlerinden ücretlerini düşürmelerini istiyor.

IEA ayrıca, işe gidip gelmekten kaçınmak için haftada birkaç kez evden çalışmayı önermektedir. Belki de önerdiği en büyük artış, şehirler için “Arabasız Pazar günleri” belirlemesidir. Listenin en altında, elektrikli ve daha verimli araçların “kullanımının güçlendirilmesi” için bir öneri var – elektrikli otomobiller tüketicileri artan maliyetlerden zaten kurtaramaz.

Eski gaz temizleyicinizi bir yere götürmeniz gerekiyorsa, IEA, yakıt verimliliğini artırmak için klimayı daha düşük bir ayara getirmek ve arabanızın lastik basıncını izlemek gibi başka önlemler almanızı önerir. O kadar hızlı sürmeyin; IEA hız sınırlarının düşürülmesini önerir. Ve elbette, arabalar kullanılacak tek araç değil petrol — konu uçmak olduğunda, IEA bunun yerine tren veya diğer ulaşım türlerini kullanmanızı önerir.

Bu önlemler, ani savaş krizi tarafından teşvik edilmiş olsa da, uzun vadede bu değişikliklere alışmaya değer. Sonuçta, petrol bağımlılığı diğer krizleri daha da kötüleştiriyor. IEA, “Petrol kullanımını azaltmak geçici bir önlem olarak kalmamalı” dedim bugün. “Sürekli azalmalar sadece ülkelerin enerji güvenliğini iyileştirmek için değil, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve hava kirliliğini azaltmak için de önemlidir.”genel-2

Bir yanıt yazın