Powell Gölü'nün su seviyeleri, rezervuarın 1960'larda oluşturulmasından bu yana rekor seviyelere düştü.

Powell Gölü’nün su seviyeleri, rezervuarın 1960’larda oluşturulmasından bu yana rekor seviyelere düştü.
Fotoğraf: Bill Clark/CQ-Roll Call (Getty Resimleri)

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, ABD’nin büyük bir kısmı bu yıl kuraklıkla ilgili koşullar yaşayacak bu hafta dedi. Böyle bir şey en son 2013’te olmuştu.

Geçen kış, gelecek son derece kuru baharın belirtilerini gösterdi. o oldu 12. en kurak kış NOAA’ya göre son 128 yılda. Ülkenin birçok bölgesinde daha az kar, ilkbaharda kar eridiğinde yakındaki göller ve nehirler için daha az su anlamına gelir.

Birçok alan zatenKuraklık yaşanıyor ve Arizona ve Texas gibi eyaletlerin kurtulan birkaç bölgesi yakında aynı acıyı çekecek. New York Times bildirdi.

Harita, 17 Mart'tan 30 Haziran 2022'ye kadar %50'den fazla kuraklık ihtimalinin tahmin edildiği yerleri gösteriyor.

Harita, 17 Mart’tan 30 Haziran 2022’ye kadar %50’den fazla kuraklık ihtimalinin tahmin edildiği yerleri gösteriyor.
grafik: NOAA

Amerikan Batısı uzun süredir devam eden bir kuraklıkla mücadele ediyor. NOAA’nın İklim Tahmin Merkezi Operasyonel Tahmin Şubesi başkanı Jon Gottschalck, bir NOAA’da yaptığı açıklamada, “2020 yazından bu yana Batı’nın bazı bölgelerinde şiddetli ila olağanüstü kuraklık devam etti ve kuraklık güney Plains ve Aşağı Mississippi Vadisi’ne yayıldı” dedi. serbest bırakmak.

Güneybatıda devam eden kuraklık en kötüsü 1000 yıldan fazlave uzun kurak dönem, rezervuarları yeni düşük seviyelere getirdi. Birden fazla eyalette yaklaşık 40 milyon kişiye su sağladığı için ülkenin en önemli rezervuarlarından biri olan Powell Gölü, kuruyor.

Kaliforniya yetkilileri, sakinlere su kullanımlarını gönüllü olarak yaklaşık %15 oranında azaltmaları çağrısında bulundu. LA Times bildirdi. Kuraklıktan etkilenen diğer eyaletlerin de suyu korumak için benzer çabalara başlaması muhtemeldir.

İçinde bulunduğumuz koşullara göre ABD Kuraklık Monitörü230 milyon dönümden fazla mahsullerin bu hafta kuraklık koşulları yaşadı. Geçen aydan bu yana %20’nin üzerinde bir artışla ABD kıtasında 110 milyondan fazla insan kuraklık yaşıyor.

ABD’nin bazı bölgelerinde kuraklık normaldir, fakat insan kaynaklı iklim değişikliği onları daha yaygın ve daha uzun ömürlü yapıyor. İklim krizi hava ve yağış modellerini değiştirmeye devam ettikçe, daha fazla insan ve daha fazla endüstri etkilerinden muzdarip yaygın kuraklık.genel-7

Bir yanıt yazın