NASA‘s James Webb Uzay Ajans yetkilileri, teleskopun ana aynasının artık tamamen hizalandığını söyledi.

Webbekibi şimdi, teleskopun optik performansının, gözlemevinin ulaşmak için inşa edildiği bilim hedeflerini karşılayabileceğini veya aşabileceğini umuyor.

Ekip, “ince evreleme” olarak bilinen hizalama aşamasını 11 Mart’ta tamamladı. Hassas aşama aşaması tamamlandıktan sonra ekip, Webb’in birincil görüntüleyicisi olan Yakın Kızılötesi Kamera’yı gözlemevinin aynalarına tam olarak hizaladı.

Milletvekili Ritva Keski-Kuha, “Teleskopu bir yıldıza tam olarak hizaladık ve odakladık ve performans spesifikasyonları geçiyor. Bunun bilim için ne anlama geldiği konusunda heyecanlıyız” dedi. optik teleskop NASA Goddard’da Webb için eleman yöneticisi, bir açıklamada. “Artık doğru teleskopu yaptığımızı biliyoruz.”

NASA yaptığı açıklamada, “Webb’in Optik Teleskop Elemanı’nın devreye alınmasındaki bu önemli aşamada, kontrol edilen ve test edilen her optik parametre, beklentilerin üzerinde veya üzerinde performans gösteriyor” dedi.

Ekip ayrıca Webb’in optik yolunda hiçbir kritik sorun ve ölçülebilir kirlilik veya tıkanıklık bulamadı. Gözlemevi, uzaktaki nesnelerden başarılı bir şekilde ışık toplayabilir ve onu cihazlarına sorunsuz bir şekilde iletebilir.

Webb, hizalama işlemi sırasında, arka planda galaksileri ve yıldızları da gösteren bir görüntü aldı. Ocak ayındaki hizalama sürecinin başlangıcında, teleskop, bilim adamları tarafından Samanyolu galaksimizde çok “sıkıcı bir yıldız” olarak tanımlanan yıldızın, HD 84406’nın 18 ayrı görüntüsünü sunuyordu. uzay.com bildirildi.

18 ayrı görüntüde, birincil ayna parçalarının her biri kendi başına bir teleskop görevi gördü. Ancak Çarşamba günü yayınlanan yeni görüntü, evren boyunca ışık akışları yayan parlak amber renkli bir yıldızı gösteriyor.

Rapora göre, yıldızın kendisinden bile daha ilginç olan, her biri daha önce erişilemeyen uzak bir galaksi olan düzinelerce benek ve noktayı ortaya çıkaran arka planı.

Önümüzdeki altı hafta içinde, Webb ekibi teleskopu Yakın Kızılötesi Spektrograf, Orta Kızılötesi Enstrüman ve Yakın Kızılötesi Görüntüleyici ve Yarıksız Spektrografı içerecek şekilde daha da hizalayacak.

“Ekip, yaklaşık iki aylık bilim aracı hazırlıklarına geçmeden önce, daha erken olmasa da, Optik Teleskop Elemanı hizalamasını tüm yönleriyle Mayıs ayı başına kadar tamamlama yolunda ilerliyor. Webb’in ilk tam çözünürlüklü görüntüleri ve bilim verileri yaz aylarında yayınlanacak. “dedi NASA.

Webb, dünyanın önde gelen uzay bilimi gözlemevidir ve bir kez tam olarak faaliyete geçtiğinde, güneş sistemimizdeki gizemleri çözmeye, diğer yıldızların etrafındaki uzak dünyaların ötesine bakmaya ve evrenimizin gizemli yapılarını ve kökenlerini ve içindeki yerimizi araştırmaya yardımcı olacaktır.

Webb, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve Kanada Uzay Ajansı’ndaki ortaklarıyla birlikte NASA tarafından yönetilen uluslararası bir programdır.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın