Kaynaklara göre, Alibaba ve Tencent, internet firmaları Çin’in kapsamlı düzenleyici baskısıyla başa çıkmaya çalışırken, bu yıl en büyük işten çıkarma turlarından birinde on binlerce işi kesmeye hazırlanıyor. Alibaba, işten çıkarmalar için henüz grup çapında bir hedef belirlememiş olsa da, Çin’in en büyük e-ticaret şirketi, toplam işgücünün yüzde 15’inden fazlasını veya yaklaşık 39.000 çalışanı, şirketin planlarından haberdar olan kaynaklardan birinin tahminine göre, nihai olarak baltalayabilir.

Çin’in baskın mesajlaşma uygulaması WeChat’in sahibi Tencent, bu yıl bazı iş birimlerinde çalışanlarını işten çıkarmayı planlıyor, konuyla ilgili bilgi sahibi üç ayrı kaynağa göre. Üç kişiden biri, video akışı ve arama da dahil olmak üzere işletmeleri denetleyen biriminin bu yıl çalışan sayısında yüzde 10 ila 15 oranında bir azalma göreceğini söyledi.

Alibaba ve Tencent, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İki şirketteki işten çıkarmalar, Çinli düzenleyicilerin bir buçuk yıl önce, büyümeyi son derece hızlı bir şekilde hızlandıran yıllarca bırakınız yapsınlar yaklaşımından sonra internet devlerini dizginlemek için benzeri görülmemiş bir kampanya başlatmasından bu yana ilk büyük işten çıkarmalar olacak.

Yavaşlayan bir ekonomiyle birleşen düzenleyici baskı, internet şirketlerinin çoğunun satış büyümesini keskin bir şekilde yavaşlattı, hisse fiyatlarını kırdı ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yeni sermaye artırmayı ve iş genişletmeyi çok daha zor hale getirerek Alibaba gibi şirketleri zorladı. ve Tencent, işletme maliyetlerini azaltmanın yollarını arıyor.

İlk kaynak, Alibaba’nın geçen ay çalışanlarını işten çıkarmaya başladığını söyledi. Kaynak, geçen ay birkaç iş birimiyle işten çıkarmaları tartıştığını ve belirli planlar yapmayı onlara bıraktığını ekledi.

Bazı iş birimleri o zamandan beri hızlı hareket etti.

İkinci kaynak, gıda dağıtım işi Ele.me ve diğer yiyecek dağıtım ve haritalama hizmetlerini içeren yerel tüketici hizmetleri segmentinin, çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkarmayı planladığını söyledi.

Başka bir kaynağa göre, şirketin video akış birimi Youku da işten çıkarmalar planlıyor. Kaynak, buna çocuklar için gösteriler yapmaktan sorumlu bir ekibin planlı görevden alınmasının da dahil olduğunu söyledi.

Alibaba, Şubat ayında, ana faaliyet segmentinde satışlardaki düşüş ve artan rekabet nedeniyle 2014’te halka açıldığından bu yana en yavaş üç aylık gelir artışını bildirdi. Hisse senetleri geçen yılın başından bu yana yüzde 60’tan fazla düştü.

Şirket, milyarder kurucusu Jack Ma’nın Çin’in düzenleyici sistemini alenen eleştirdiği ve Pekin’in firmayı 2.8 milyar dolarlık (kabaca 21.200 rupi) rekor bir para cezasıyla tokatladığı ve bir dizi yeni düzenleme başlattığı bir olaylar zincirini tetiklediği 2020’nin sonlarından bu yana baskı altında. internet sektörü için yeni kurallar.

Toplam çalışan sayısı geçen yıl 2019’a göre iki katından fazla artarak 2.51.462’ye ulaşan Alibaba, ayrım gözetmeksizin istihdam baltasını kullanmayacak. İki ayrı kaynak, büyüme motoru Alibaba Cloud’daki personelin işten çıkarmalardan henüz haberdar edilmediğini söyledi.

‘Kış’a hazırlık

Tencent’in planını bilen kaynaklara göre, şirketteki işten çıkarmalar da Tencent Video ve Tencent Cloud gibi daha az kârlı veya zarar veren işletmelerinde başlayacak.

Tencent’te 2021’in sonunda yapılan bir iç toplantıda, CEO Pony Ma, personele şirketin kendisini bir “kışa” hazırlaması gerektiğini söyledi.

Tencent’in 2021 ara raporuna göre, geçen yıl Haziran ayı itibarıyla bir önceki yılki 70.756’ya kıyasla 94.182 çalışanı vardı.

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan bir başka kişi, Çin’in en büyük araç çağırma şirketi Didi’nin de, yerel işleri baskıdan etkilendiği için toplam çalışan sayısını yüzde 15’e kadar azaltmayı planladığını söyledi.

Kaynak, geçen yıl 4.4 milyar dolarlık (kabaca 33.370 rupi) New York listesinin ardından bir siber güvenlik soruşturmasına tabi tutulan Didi’nin işten çıkarmaları Mart ayı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğini söyledi.

Didi, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8

Bir yanıt yazın