İspanya'nın Madrid kentinde 16 Mart 2022'de Navacerrada kayak merkezinde kayak yapan insanlar, art arda ikinci gün ülkenin üzerinde kırmızımsı bir toz battaniyesi kapladı.

İspanya’nın Madrid kentinde 16 Mart 2022’de Navacerrada kayak merkezinde kayak yapan insanlar, art arda ikinci gün ülkenin üzerinde kırmızımsı bir toz battaniyesi kapladı.
Fotoğraf: Rafael Bastante/Europa Press (Getty Resimleri)

Avrupa’nın üzerindeki gökyüzü bu hafta kasvetli, ve Mherhangi bir syüzeyler lekelenmiş gibi görünüyorlar Portakal, Sahra’dan gelen büyük bir toz bulutunun ardından 15 Mart’ta kuzeye gitti. Bazı kayak pistleri ve karlı dağ zirveleri adeta bir kaya gibi görünmeye başladı. kremalı-temalı kış harikalar diyarı veya manzara Mars’ta.

Bu yeni değil.

Toz tüyleri kötüleşen hava kalitesi, kesmek görünürlük, ve yumuşak toprak renklerindeki kaplama yüzeyleri daha önce İspanya’nın üzerinde gezindi. Ama paslı bulutlar her zaman bu kadar büyük değildir ve her zaman aynı anda birkaç ülkeye yayılmaz. Dev toz bulutu süpürüldü kuzey sonra Azizorm Celia Son zamanlarda Kanarya Adaları’nı yağmur, kar ve kuvvetli rüzgarlarla vurdu. Buna göre NASA’nın Dünya Gözlemevi bloguan genellikle etraftaki nemin hareket etmesiyle ilişkilendirilen atmosferik nehir, fırtınayı takip etti, devasa toz bulutunu getirmek ispanya ve Fransa. Bu hafta Almanya ve Hollanda’nın bazı bölgelerine de ulaşması bekleniyor. Fransa 24 bildirildi.

“Bir su buharı nehrini oluşturan aynı atmosferik dinamikler—özellikle kuvvetli rüzgarlar—fırtına çöl alanlarında ilerlerken tozu toplamak ve taşımak için hareket edebilir”, atmosferik bilim adamı Bin Guan söylenmiş NASA Dünya Gözlemevi.

Bir toz bulutu atmosferik bir nehir tarafından kuzeye doğru süpürüldü.

Bir toz bulutu atmosferik bir nehir tarafından kuzeye doğru süpürüldü.
resim: NASA Dünya Gözlemevi

Atmosferik nehirler vardır atmosferin uzun ve dar bölümleri bu genellikle hareket eder etrafında buhar ve damla o yağmur veya kar olarak inmek. Ayrıca bu haftanın yolcusu gibi çok büyük olanlar da dahil olmak üzere toz tüyleri taşırlar.

A2020’deki devasa bulut, yakın tarihin en büyük çöl tozu bulutlarından biriydi ve kaydedilen en yoğun ve yoğun çöl tozu bulutlarından biriydi, Vox’a göre. Bu haftaki gibi, bulut Avrupa’nın tüm bölgelerini sardı. Sonunda yolunu tuttu Florida, Teksas, ve Karayip.

İşte Bu Hafta Avrupa Üzerinde Gökyüzü Neden Turuncu Başlıklı makale için resim

resim: NASA Dünya Gözlemevi

Toz, solunum sorunlarına neden olmak da dahil olmak üzere insan için her şeyi mahvedebilse deyardımcı olan mikro besinleri taşıyan doğal bir mekanizmadır. yağmur ormanlarını gübrelemek.

Gezici toz bulutlarının tarihi müziğe bile ilham verdi – Porto Rikolu dinleyerek büyüdüm şarkı ismindeLos Polvos Del Sahra,” veya Sahra tozu, hangisinde insanlar mizahi bir şekilde suçlamak onların tüm sorunları toz üzerinde.genel-7

Bir yanıt yazın