Çin’deki birden fazla kuruma bağlı ve her biri Kanada ve Almanya’dan birer araştırmacı ekibi, Çinli Mars gezgini Zhurong’dan ilk 60 solunda rüzgar erozyonu ve muhtemelen su erozyonunun etkilerinin kanıtlarını gösteren veriler buldu. Dergide yayınlanan makalelerinde Doğa Jeolojisi, şimdiye kadar bulduklarını tartışıyorlar.

Çin’in Mars gezgini Zhurong, geçen yılın Mayıs ayından bu yana Mars yüzeyinde bulunuyor. Bu süre zarfında, 60 Mars günü (sols) boyunca yaklaşık 450 metre yuvarlandı. Son zamanlarda, Zhurong ile çalışan ekip, geziciden gelen verileri halka açık hale getirdi. Bu yeni çabada, araştırmacılar, buldukları hakkında daha fazla bilgi edinmek için geri gönderilen verileri inceliyorlar.

Zhurong, gezegenin kuzey yarımkürede yer alan volkanik bir ova olan Utopia Planitia’da konuşlandırıldı. Bazılarının bir zamanlar suyla kaplı olduğunu öne sürdüğü bir site. Gezicinin kameralarından alınan veriler, ovanın Zhurong’un yuvarlandığı bölümünün genellikle oldukça düz olduğunu ve çok az kaya parçası olduğunu gösterdi. Ve tekerleklerden elde edilen veriler, gezicinin altındaki yüzeyin küçük, yuvarlak olmayan kayalarla kaplı olduğunu gösterdi. Zhurong ayrıca, dolaşırken toprak örnekleri de topluyor – şimdiye kadar, bölgedeki toprağın bileşimi, gezegenin diğer bölgelerindeki geziciler tarafından toplananlara benzer.

Görüntü verileri ayrıca küçük kayaların üzerlerinde rüzgar erozyonu nedeniyle oyulmuş oyuklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca bazı kayalarda pul pulluk, su erozyonunun olası kanıtları da buldular.

Araştırmacılar ayrıca, yüzeyde – rüzgarın oluşturduğu özellikler – Dünya’daki kum tepelerine benzer mega dalgaların kanıtlarını buldular. Yörüngedeki bir gemiden bakıldığında dalgaların parlak çizgiler olarak göründüğünü buldular. Dalgacıkların bu kadar parlak görünmesinin sebebinin çok ince bir toz tabakasıyla kaplı olmaları olduğunu öne sürüyorlar. Durum böyle olursa, dalgaları oluşturan rüzgarın artık mevcut olmadığını öne sürüyorlar.


Mars’tan tek yönlü bir telefon görüşmesi


Daha fazla bilgi:
L. Ding ve diğerleri, Utopia Planitia’da Zhurong Mars gezici çapraz geçişinin yüzey özellikleri, Doğa Jeolojisi (2022). DOI: 10.1038/s41561-022-00905-6

© 2022 Bilim X Ağı

Alıntı: Mars gezgini Zhurong’dan alınan veriler, 13 Mart 2022’de https://phys.org/news/2022-03-mars-rover-zhurong-evidence-posssible adresinden alınan rüzgar ve muhtemelen su erozyonu (2022, 8 Mart) kanıtlarını gösteriyor. .html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir yanıt yazın