Roberto Abraham ve Dragonfly teleskopu. Kredi: Toronto Üniversitesi aracılığıyla Pieter van Dokkum

Dragonfly teleskopu bir metamorfoz geçiriyor.

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Yale’den Pieter van Dokkum ve Toronto Üniversitesi’nden Roberto Abraham tarafından tasarlanan ve New Mexico’da bulunan Dragonfly Telefoto Dizisi, gece gökyüzünün loş ışıklı bölümlerinde zayıf yıldız ışığını tespit ederek çığır açan bir bilim gerçekleştirdi. Teleskop, bir yusufçuğun gözlerinin görsel verileri toplamasına çok benzer şekilde, görüntüler oluşturmak için telefoto lens kümelerini kullanır.

Teleskop daha önce görülmemiş “kabarık” gökadaları, dağınık cüce gökadaları ve çok az veya hiç karanlık madde içermeyen gökadaları tespit etti.

Şimdi Dragonfly, gözünü ekstragalaktik gaza dikiyor.

Dragonfly teleskopu, her bir merceğin önüne monte edilmiş özel bir filtrenin yardımıyla, yıldızların yaydığı ışığın çoğunu bloke edebilir ve geriye sadece ışık yayan iyonize gazın zayıf parıltısını bırakır. Dragonfly ekibi, yeni teleskopun bir kavram kanıtı cihazı olarak orijinal Dragonfly’ın 48 lensi yerine üç lensli bir “yol bulucu” versiyonunu yaptı.

Araştırmacılar, sonuçların beklenenden bile daha iyi olduğunu söylüyor.

Yale Sanat ve Bilim Fakültesi’nden Sol Goldman Ailesi Astronomi Profesörü van Dokkum, “Önümüzdeki birkaç yıl içinde Dragonfly’dan bazı inanılmaz görüntüler olacak” dedi. “Gaz bulutlarını tespit etmenin bu yeni yöntemi, keşfedilecek yepyeni bir bilim rejimi açıyor.”

Bir çift yeni çalışmada, Dragonfly ekibi, Dünya’dan yaklaşık 12 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir grup gökadayı çevreleyen gazın içinde önceden gizlenmiş özellikleri tanımlıyor. Araştırmacılar, kısmen bu alanı seçtiler çünkü diğer teleskoplar tarafından incelendi ve Dragonfly’ın doğruluğunu ölçmek için bir dizi yerleşik, göksel işaret levhası sağladı.

Yeni çalışmalardan birinin ilk yazarı olan Yale lisansüstü öğrencisi Imad Pasha, “Messier 81 galaksi grubu, bizimkilere en yakın olanlardan biri ve bu da onu çalışmak için en iyilerden biri yapıyor” dedi. “Gazın galaksilere nasıl girip çıktığına dair yapbozun parçalarını eklemek için bu yeni enstrümanla bu kadar iyi bilinen, yakınlardaki pek çok galaksiye dönüyoruz.”

Gazın galaksilerdeki yıldızları ve gezegenleri yaratmanın yakıtı olduğu uzun zamandır bilinmesine rağmen, bu gazın gerçekte galaksilere nasıl girip çıktığına ilişkin dinamikler iyi anlaşılmamıştır. Galaksilerin etrafındaki gaz yapılarının görüntülerini izole edebilmek araştırmacılar için bir öncelik haline geldi.

Örneğin, Paşa’nın yayınladığı çalışma, Astrofizik Dergi MektuplarıMessier 82 galaksisinin bir gelgit kolunda oluşan yeni bir cüce galaksiyi anlatıyor. Esasen, M82 komşusu M81’i geçtiğinde M82’den kopan gaz tarafından yeni bir galaksi oluşuyor.

Pasha, “Bu tür bir galaksinin geleneksel gözlemlerle tespit edilmesi zordur.” Dedi. “Gelecekte, üzerinde iyi çalışılmış grupların çevresinde bu ‘bebek’ galaksilerden daha fazlasını bulabiliriz.”

tarafından kabul edilen ikinci yeni çalışma, Astrofizik Dergisi, 180.000 ışıkyılı uzunluğunda ve 30.000 ışıkyılı genişliğinde dev bir iyonize gaz bulutunu tanımlar. Bulutun kökeni bir sır olarak kalsa da, araştırmacılar bulutun daha büyük, yoldaş gökadası Messier 81 ile yakın bir karşılaşma sırasında M82’den çekildiğini veya güçlü “süper rüzgarlar” tarafından M82’den savrulduğunu öne sürüyorlar.

Toronto Üniversitesi’nde eski bir yüksek lisans öğrencisi olan ilk yazar Deborah Lokhorst, “Bu bulut daha önce hiç görülmemişti” dedi. “Görüntümüz gereken hassasiyete ve onu algılayacak kadar geniş bir görüş alanına sahip ilk görüntüydü. Neredeyse gerçek olduğuna inanamadık!”

Dragonfly “yol bulucu”nun başarılı olduğu kanıtlandığına göre, araştırmacılar 120 lensli daha büyük bir Dragonfly Spectral Line Mapper enstrümanı inşa ediyorlar. Teleskop önümüzdeki yıl New Mexico’da kurulacak.

Yeni Dragonfly için enstrümantasyon geliştirme üzerinde çalışan Toronto Üniversitesi lisansüstü öğrencisi ortak yazar Seery Chen, projenin ethosunun bir kısmının, ticari olarak satılan telefoto lensler de dahil olmak üzere, hazır materyalleri kullanarak çığır açan bilimi yürütmek olduğunu söyledi. Sonunda ekip, tüm cihaz tasarımlarını ve verilerini açık kaynaklı ve diğer araştırmacıların kullanımına sunmayı planlıyor.

Chen, “Bilimi daha fazla insan için daha erişilebilir kılıyor” dedi.


Bilim adamları ‘karanlık’ bir Samanyolu keşfettiler: Büyük galaksi neredeyse tamamen karanlık maddeden oluşuyor


Daha fazla bilgi:
Imad Pasha ve diğerleri, M82’nin Kuzey Yüksek Akıntısı İçinde Oluşan Bir Gelişen Gelgit Cüce Gökadası, Astrofizik Dergi Mektupları (2021). DOI: 10.3847/2041-8213/ac3ca6

Yale Üniversitesi tarafından sağlanan

Alıntı: Yeni, geliştirilmiş Dragonfly teleskopu, 10 Mart 2022’de https://phys.org/news/2022-03-dragonfly-telescope-galactic-gas-detector.html adresinden alınan bir galaktik gaz dedektörüdür (2022, 10 Mart).

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir yanıt yazın