The Walt Disney Company’nin arkasındaki Florida Cumhuriyetçilerine 200.000 doların biraz altında katkıda bulunmasıyla ilgili ironik şeylerden biri. HB 1557 – daha çok “Eşcinsel Deme” yasa tasarısı olarak bilinir – aynı yasa tasarısının, öğretmenlerin öğrencileriyle Disney’in queer içeren bir avuç film ve şovu hakkında konuşmasını neredeyse yasa dışı hale getirmesi çok gerçek bir olasılık. karakterler.

Disney CEO’su Bob Chapek’in bunu, Disney’in yıllık yatırımcı çağrısı sırasında bu hafta birden fazla hissedarın bu yasa tasarısı için baskı yapmasından önce düşünüp düşünmediği açık değil. Ancak tasarıdan bu yana giderek daha belirgin hale gelen şey Florida Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi geçen ay ve eyalet Senatosunda Geçtiğimiz Salı günü, Disney halkın bu kadar çok eylemlerini dikkate almasını veya kendi çalışanlarının şirkete kendilerini nasıl incittiğini doğrudan söylemesini beklemiyordu.

Florida Valisi Ron DeSantis tarafından yasayla imzalanırsa, yasa, öğretmenlerin queer insanların varlığını öğrencileriyle birlikte kabul etme ve ele alma biçimini sınırlayan yeni bir eğitim standartları seti ortaya koyacak. Başlangıçta Florida Eyalet Temsilcisi Joe Harding ve eyalet Senatörü Dennis Baxley tarafından desteklenen yasa tasarısı, eğitimcilerin anaokulundan üçüncü sınıfa kadar devlet okullarında “cinsel yönelim veya cinsiyet kimliği” hakkında ders vermelerini yasaklıyor. Tasarı ayrıca, yaşı daha büyük öğrencilerle bu konulara değinen herhangi bir müfredatın “yaşa uygun veya gelişimsel olarak uygun” olarak kabul edilmesini ve herhangi bir ihlal algısından memnun olmayan velilere, okul bölgelerine tazminat davası açma yetkisi verilmesini şart koşuyor.

Florida eyaleti Senatörü Ileana Garcia’nın ofislerinin önünde gösteri yapan göstericiler, “Eşcinsel Deme” tasarısı lehine oy kullandı.
Fotoğraf Joe Raedle/Getty Images

Olarak Miami Habercisi cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin şu anda Florida’daki ilkokul öğrencilerine öğretilen konular olmadığını ve “yaşa uygun veya gelişimsel olarak uygun” ifadesinin belirsizliği, öğretmenleri caydırıcı bir ürpertici etki yaratan çok dar bir perspektif dizisi olasılığını açık bırakmaktadır. tamamen queerlikten bahsetmek. Açık olan şu ki, tüm sponsorlarının çocuklara daha iyi eğitim verme konusundaki tavrına rağmen, “Eğitimde Ebeveyn Hakları” tasarısının queer öğrencilere düşman olan eğitim ortamları yaratarak tam tersini yapma potansiyeli oldukça yüksek.

“Eğitimde Ebeveyn Hakları” yasa tasarısının temel unsurlarına bakıldığında, yasanın neden “Eşcinsel Deme” yasa tasarısı olarak anıldığını ve Disney’in yasanın mimarlarına yaptığı mali katkılar ortaya çıkınca neden eleştiri yağmuruna tutulduğunu anlamak kolay. . Olarak protestocular Disney parklarında gösteriler düzenlediler Geçen hafta, tasarıdaki ilerlemeye yanıt olarak, insanlar şirketin temsilcisinin onun gözetimi altında yaptığı siyasi katkıları hesaba katabileceğini umarak Bill Chapek’e baktılar. Ancak ilk duvar kaplamasından sonra Chapek, tasarı hakkında kamuoyuna açıklama yapılması çağrılarına yanıt olarak ilginç iddiada bulundu Disney’in şu anda bir şirket olarak yapabileceği en etkili şeyin, “ilham veren içerik” üretmeye devam etmek ve “LGBTQ+ topluluğunu temsil edenler de dahil olmak üzere” kuruluşları desteklemeye devam etmek olacağını söyledi.

​​Encanto, Kara Panter, Poz, Rezervasyon Köpekleri, Coco, Soul, Modern Aile, Shang-Chi, Summer of Soul, Aşk, Victor”Chapek çok açıklayıcı bir şekilde sıraladı. “Bunlar ve tüm çeşitli hikayelerimiz kurumsal açıklamalarımızdır ve herhangi bir tweet veya lobi faaliyetinden daha güçlüdürler.”

Chapek’in tüm bu filmleri ve şovları “çeşitli” genel başlık altında bir araya getirmesinin tuhaflığını bir kenara bırakırsak, Disney’den gelen bu tür bir açıklama hakkında biraz gülünç olan şey, şirketin oldukça açıklayıcı olarak tanımlanan queer temsili için sırtını sıvazlama geçmişidir. içi boş, ince ve dudak servis çeşididir. Güzel ve Çirkin’s LeFoueşcinsel karakter yönetmeni Joe Russo – heteroseksüel olan – oynadı Yenilmezler: Oyun Sonuve lezbiyen çift öpüşürken görüldü sonunda Yıldız Savaşları: Skywalker’ın Yükselişi hepsi Disney’in özensizce yürütülen queerlik tasvirlerinin parlak örnekleridir. ilericiliğinin kanıtı. Chapek’in e-postası Disney’in devasa IP kataloğunun tamamına atıfta bulunurken, Disney’in temel markalarının ve franchise’larının – büyük ekran süper kahramanınız, prensesiniz ve uzay sihirbazı araçlarınız – tam olarak tuhaf karakterleri kolayca bulabileceğiniz yerler olmadığı bir sır değil. ve hikayeleri öne ve merkeze yerleştirildi.

Amity Blight ve Luz Noceda, Disney’in Baykuş Evi’nde birlikte büyü yapıyor.
Disney

Disney, yıllar içinde aşağıdakiler gibi bir dizi projeyle kademeli ilerleme kaydetmiştir: Yerçekimi düşer, Yıldız Vs. Kötülüğün Güçlerive en yakın zamanda, baykuş evi, değişen derecelerde queer karakterleri ön plana çıkaran. Pazartesi gününde, baykuş evi yaratıcısı Dana Terrace bir video yayınladı Twitter sayfasına “Eşcinsel Deme” tasarısının çocuklara nasıl zarar vereceği konusundaki endişelerini dile getirerek, kendisinin “Disney’i güzel göstermekten bıktım” dizisi ve açıkça queer bir kahramana odaklanmasıyla.

hakkında daha dikkate değer şeylerden biri baykuş eviLuz adında güçlü bir cadı olmak için okuyan genç bir kız hakkında bir dizi, şovun gerçek anlamda, rakibinden dönüşen kız arkadaşı Amity Blight ile gelişen ilişkisi hakkında. 16. bölüm itibariyle baykuş evi‘in ilk sezonunda, hayranlar bağlam ipuçlarından Luz ve Amity’nin arkadaşlığında gözle görülenden daha fazlası olduğunu anlamaya başlamıştı, ancak dizi, kızların birbirlerine karşı romantik duygularını kabul etmek ve bunları gelişigüzel bir şekilde çerçevelemek için ekstra ve önemli adımlar attı. kimliklerinin önemli unsurları olarak

Disney projelerinin arkasındaki yaratıcı ekiplerden daha fazlasının özgürlüğe sahip olması ve tuhaflığı bu şekilde kutlamanın rahatlığını hissetmesi harika olurdu. baykuş evi yapmak. Ancak gerçek şu ki, şirketin queer temsili girişimlerinin büyük kısmı, kısmen stüdyonun bildirildiğine göre, prodüksiyon sürecinde queer içeriğin taslaklardan kesilmesini talep etmesi nedeniyle, kişinin çok yakından dikkat etmesi gereken şeyler. tarafından elde edilen bir açıklamada Çeşitlilik“Pixar’ın LGBTQIA+ çalışanları ve yandaşları”, yaratıcı ekiplerden gelen çağrıların ne kadar geri çevrildiğine bakılmaksızın, stüdyonun eşcinsel çiftler arasındaki açık sevgi gösterilerini içeren sahnelerde sürekli olarak kesinti ve ağır düzenleme çağrısında bulunduğunu iddia ediyor.

Çalışanlar, “Pixar’da bizler, Disney kurumsal incelemelerinden bir zamanlar oldukları gibi kırıntılara dönüşen çeşitli karakterlerle dolu güzel hikayelere kişisel olarak tanık olduk” dedi. “Dünyadaki ayrımcı mevzuatı düzeltmenin çözümü LGBTQIA+ içeriği oluşturmak olsa bile, onu oluşturmamız engelleniyor.”

Liderden not almak canlandırma sürecinin normal bir parçasıdır. Ancak medyada queer görünürlüğünün azalmasına yol açan bu tür hareketler, aynı medyanın izleyiciler üzerinde olumlu bir etki yaratma yeteneğini zayıflatıyor. “Eşcinsel Deme” yasa tasarısı bağlamında, mevzuatın öğretmenleri genç öğrencilerinin bu tür şovların ve filmlerin paylaşmaya çalıştıkları mesajları anlamalarına yardımcı olmaktan büyük ölçüde engellemesi nedeniyle zayıflama yeni bir boyut kazanıyor. .

Greg ve Manuel, Disney ve Pixar’ın kısa filmi Out’tan iki karakter.
Disney/Pixar

Disney’in “münhasıran eşcinsel anları” kavramı bir tür şakaya dönüşmüş olsa da, dünyanın en güçlü medya kuruluşlarından birinin queer insanların varlığını doğrulayan örnekleri olarak her birinin doğuştan bir değeri olduğu iddiası yapılabilir. . Son derece daha az komik olan, ancak bu durumda akılda tutulması gereken en az şey, yasa tasarısının etrafındaki konuşmanın ne kadarının bu tuzakları örtbas ettiği ve queer insanlarla ilgili eski homofobik paniklerin alevlenmesini içerdiğidir. çocukları beyin yıkamak veya tımar etmek.

Tasarıyı imzalamak niyetinde olduğunun güçlü sinyallerini veren DeSantis’in, tasarıya yönelik eleştirilere şu şekilde yanıt vermesi manidardır. aşağılayıcı isme odaklanarak Rakipleri onunla dublaj yaptı. “Eğitimde Ebeveyn Hakları” yasasını “Eşcinsel Deme” yasa tasarısı olarak tanımlamanın amacı, yasanın bazı potansiyel gerçek dünyadaki sonuçlarını düşünürken queer insanların ve onların müttefiklerinin hissettikleri meşru korkulara dikkat çekmektir — Sonuçlar Disney çalışanları, bunların olmasını engellemek için liderlikle konuşmaya çalıştı.

Chapek, Disney’in “Eşcinsel Söyleme” tasarısının açıkça lehinde veya aleyhinde olmasının tartışmanın her iki tarafındaki insanları şirketi “siyasi bir futbol” olarak kullanmaya devam etmeye davet edeceğini düşündüğünde e-postasında yanılmıyordu. Bununla birlikte, Disney’in yıllardır bu tür kültürel tartışmalarda yer aldığı ve hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlara siyasi katkılarda bulunma konusunda yerleşik bir geçmişi olduğu için, buradaki geçerli kelime “devam et”tir.

Disney’in katılımını sağlayan nedir? Bugün nasılsın Bill’in ortaya çıkışı dikkate değer, şirketin durumun genel karmaşasından kolayca uzaklaşamadığı veya olaydan sonra eleştirilere ancak şimdi savunmacı bir şekilde yanıt verdiği gerçeğini gizleyemediği bir zamanda gelmesidir. Chapek’in Disney çalışanlarına gönderdiği e-postadan ve bu hafta yatırımcılarla yaptığı telefon görüşmesinden, Disney liderliğinin en azından bir kısmının bunu, Disney’in para vererek “adil” oynadığı ülkenin iki büyük siyasi partisi arasındaki başka bir ideolojik tartışma olarak gördüğü sonucuna varılabilir. iki tarafa da.

Ancak, görünüşte okulları queer öğrencilerin yaşaması için güvensiz hissettirmek için tasarlanmış diğer tüm yasalar gibi, “Gay Deme” yasa tasarısı, sadece üzerinde anlaşamayan milletvekilleri tarafından çarpıtılan bir dizi fikir değildir. çocuklar nasıl eğitilmeli. Tasarı, oldukça açık bir şekilde, gerçekten yalnızca bağnaz, homofobiklerin zihinlerinde var olan sağlıksız etkileşimleri önlemenin himayesi altında sayısız yararlı, onaylayıcı ve olumlu eğitim deneyimini boğacağı neredeyse kesin olan bir dizi yanlış yönlendirilmiş kuraldır.

Chapek, Disney’in ABD’ye 5 milyon dolar bağışlamak istediğinde ısrar etse de İnsan Hakları Kampanyası ve diğer queer savunuculuk örgütleri, HRC, şirketin parasını istemediğini söyledi “görene kadar [Disney] Florida’nın ‘Eşcinsel veya Trans Deme’ tasarısı gibi tehlikeli tekliflerin tehlikeli yasalar haline gelmemesini sağlamak için LGBTQ+ savunucularıyla birlikte çalışın.

Disney’in DeSantis imzalamaya karar verir vermez yine yasalaşmaya hazır görünen “Gay Deme” yasa tasarısını zımnen onaylamasını hiçbir para geri alamaz. Bunlar, birden fazla endüstrinin milyarlarca dolarlık bir devi olan Disney’in, uzaktan geldiğini görebilmesi ve insanlar onları sorumlu tutmaya karar verdiğinde devreye girmeye hazır olması gereken türden zor gerçeklerdir.genel-2

Bir yanıt yazın