Bir yıldan fazla bir süredir Amazon ve Future Group, Future’ın ülkenin en büyük holdingi olan Reliance Industries’e rakip olarak 3.4 milyar dolarlık (kabaca 26.160 rupi) varlık satışını durduran karmaşık bir yasal açmazda kilitlendi.

Aylarca mahkeme salonlarında barbar ticareti yaptıktan sonra, Amazon ve Future beklenmedik bir şekilde 3 Mart’ta anlaşmazlıklarını çözmek için görüşmelerde bulunma konusunda anlaştılar.

İşte dünyanın en hızlı büyüyen perakende pazarlarından birinde kimin üstün olacağına karar vermenin anahtarı olarak görülen anlaşmazlığın neyle ilgili olduğu ve ani ton değişikliğine neden olan şey.

Anlaşmazlığı ne tetikledi?

2019’da, Hindistan’da pazar lideri Reliance’ın arkasındaki iki numaralı oyuncu olan Amazon ve Future, ABD şirketi Hintli grubun bir birimine 200 milyon dolar (kabaca 1.540 rupi) yatırım yapınca iş ortağı oldu.

Amazon’a göre bu anlaşma, Future’ın Hindistan’ın en zengin adamlarından biri olan Mukesh Ambani tarafından yönetilen Reliance dahil olmak üzere belirli rakiplere perakende varlık satmasını yasaklayan rekabet etmeme maddeleriyle geldi. Anlaşma ayrıca, Singapur Uluslararası Tahkim Merkezi tarafından belirlenen kurallara göre herhangi bir anlaşmazlığın çözümüne ilişkin hükümler içeriyordu.

Ancak 2020’de COVID-19 pandemisinden çok etkilenen Future, varlıklarını Reliance’a satmaya karar verdi.

Amazon daha sonra Singapur hakemlerine başvurdu ve satışı başarıyla durdurdu. Her iki taraf da, “tahkim yeri” Yeni Delhi’de kaldığı ve Hindistan yasalarının yargılamaları yönettiği için, Yüksek Mahkeme de dahil olmak üzere Hindistan mahkemelerinde davalarla birbirlerine meydan okudular.

Amazon ve Gelecek ne diyor?

Amazon, 2019’da Future ile imzalanan çeşitli anlaşmaların, Future’ın perakende varlıkları üzerinde özel haklar verdiğini ve Hindistan’ın yabancı yatırımcılara yönelik kurallarının hafifletilmesi durumunda nihayetinde sahip olmayı umduğunu savunuyor. ABD şirketi, potansiyel Future-Reliance anlaşmasının ikinci olasılığı “yok ettiğini” söyledi.

Future, Amazon’un yasa dışı bir şekilde Future’ın perakende işi üzerinde kontrol sağlamaya çalıştığını söyleyerek herhangi bir yanlış yapmayı reddediyor. Grubun amiral gemisi perakende kolu olan Future Retail, tasfiyeyle karşı karşıya olduğunu ve Reliance anlaşmasının başarısız olması durumunda 27.000’den fazla çalışanının işsiz kalabileceğini söylüyor.

Her iki taraf da bir dizi avukat görevlendirdi ve üst düzey Hint hukuk firmaları yüksek profilli meseleye dahil oldu. Daha önce Hindistan Başsavcısı olarak görev yapan iki avukat, Amazon ve Gelecek için tartışmada kilit rol oynadı.

Büyük resim nedir?

Söz konusu olan, Amazon’un 1,3 milyar tüketiciyle 900 milyar dolarlık (kabaca 69.24.550 rupi) perakende pazarında Reliance’dan daha büyük bir güç olup olmayacağıdır.

Reliance’ın 1.100 süpermarketi varken, Future’ın yaklaşık 1.500’ü var. Her ikisi de hızla e-ticarete doğru genişliyor, ancak Future anlaşması, iş dünyasına kayan yazı yabancı yatırımcıları çeken Reliance’ın perakende ayak izini hemen artıracak.

Amazon, önde gelen bir e-ticaret oyuncusu olduğu önemli bir büyüme pazarı olarak kabul edilen Hindistan’a 6.5 milyar dolar (kabaca 50.000 crore) yatırım yaptı. Gelecek ortaklığı, Amazon’un Hintli şirketin mağazalarını web sitesine entegre ederek çevrimiçi bakkaliye teslimatları portföyünü güçlendirmesine zaten izin vermişti.

Geleceği Reliance’dan uzak tutmak, Amazon’un milyarder Ambani’nin büyüme planlarıyla mücadele çabalarıyla uyumlu. Gizli bir yasal dosyalamada Amazon, Reliance’ın Future ile konsolide pozisyonunun “Hindistan perakende pazarındaki rekabeti daha da kısıtlayacağını” söyledi.

Hindistan’ın antitröst ajansı nasıl dahil oldu?

Gelecek geçen yıl Hindistan’ın antitröst kurumuna Amazon’un 2019 anlaşmasının amacı hakkında yanlış ve çelişkili sunumlar yaptığından şikayet etti.

Amazon hiçbir bilgiyi gizlemediğini söyledi, ancak geçen Aralık ayında bekçi, anlaşmanın “gerçek kapsamını bastırmak için Amazon adına kasıtlı bir tasarım” olduğunu ve Future’ın perakendeciliğine olan ilgisini söyleyerek Future ile 2019 anlaşmasını onayladığını askıya aldı. işletmeler.

ABD devi için bir aksilik olarak, bir Hint mahkemesi Ocak ayında antitröst kararı ışığında iki taraf arasındaki Singapur tahkim sürecini durdurdu.

Amazon neden zeytin dalı uzattı?

25 Şubat’ta ani bir hareketle, anlaşmazlıkta halka açık bir rol oynamamış olan Reliance, perakende ağının en önemli mücevherlerini temsil eden yaklaşık 500 Future mağazasını fiilen devralmaya başladı.

Reliance, nakit sıkıntısı çeken Future tarafından tutulan kiralamaların çoğunu üstlendi ve şimdi kaçırılan kira ödemelerini gerekçe göstererek mülkiyeti devralmak için harekete geçti.

Kaynaklar, bunun Amazon’u korkuttuğunu söylüyor. 3 Mart’ta Amazon, bir Yüksek Mahkeme duruşması sırasında mağazaların devralındığını ve bir zeytin dalı uzattığını belirterek, dava “girdabının” sona ermesi gerektiğini söyledi. Gelecek, şu anda devam etmekte olan müzakereleri kabul etti.

© Thomson Reuters 2022


En son Nokia, Samsung, Lenovo ve Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’ndeki diğer ürün lansmanlarının ayrıntıları için MWC 2022 merkezimizi ziyaret edin.genel-8

Bir cevap yazın