Bu sanatçının tasarımı, uzayda tamamen açılmış James Webb Uzay Teleskobu’nu gösteriyor. Kredi: Adriana Manrique Gutierrez, NASA Animatörü

bu[{” attribute=””>James Webb Space Telescope is taking exoplanet studies to the next level, helping us characterize the atmospheres of Earth-sized alien worlds for the first time. By utilizing transit techniques and spectroscopy, Webb will study planetary atmospheres to search for the building blocks of life elsewhere in the universe.

In the “Exploring Alien Worlds with NASA’s James Webb Space Telescope” series, Research Space Scientist Dr. Giada Arney from the NASA Goddard Space Flight Center introduces Webb’s scientific capabilities as they relate to the field of astrobiology and our search for life in the universe.

In this series, we’ll touch on Webb’s exploration of the TRAPPIST-1 system (a planetary system of seven rocky exoplanets), its search for atmospheric biosignatures (scientific evidence of past or present life), and the techniques Webb will use in its quest to #UnfoldTheUniverse.

Video Transkript:

Dr. Giada Arney: Kepler gibi NASA misyonları ve ayrıca Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu Tess, ötegezegen demografisi anlayışımızda gerçekten devrim yarattı.

Bize bazı temel ama aynı zamanda gerçekten önemli gezegen özelliklerini anlattılar: gezegenlerin boyutları, bu gezegenlerin yıldızlarından ne kadar uzakta oldukları, farklı türlerdeki gezegenlerin ne kadar yaygın olduğu.

Ancak şimdi bir sonraki adımı atmak ve bu gezegenler hakkında, tıpkı uzak nokta kaynakları olarak, ancak Güneş Sistemimizin dünyalarıyla karşılaştırılabilir gerçek yerler olarak daha fazla bilgi edinmek istiyoruz.

Yani James Webb, ötegezegenlerin atmosferlerini fiilen karakterize ederek bir sonraki adımı atmamıza yardım edecek.

Bu atmosferlerin bileşimini ölçebilecek ve bunu zaten en büyüğü için biraz yapabildik. Jüpiter-büyük atmosferli, “kabarık” ötegezegenler.

Ancak bunu Dünya büyüklüğünde ve ince atmosferli küçük gezegenler için yapamadık.

Bu yüzden, bize Dünya büyüklüğündeki ötegezegenlerin gerçekte nasıl olduğunu söylemek için bu gerçekten hassas ölçümleri yapabilmek için James Webb gibi gerçekten güçlü ve yetenekli bir göreve ihtiyacımız var.uzay-2

Bir cevap yazın