Binlerce Rus müşterinin kullanması yasaklandı Apple Pay ve Google Pay ABD, Ukrayna’yı işgal ettiği için ülkeye ağır mali yaptırımlar uyguladıktan sonra hizmetler.

Rusya’daki birkaç bankanın müşterileri banka kartlarını şu anda kullanamadıklarını bildirdiler. Google ödeme ve elma Ödemek.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, yaptırım kapsamına giren bankaların (VTB Group, Sovcombank, Novikombank, Promsvyazbank, Otkritie) müşterileri yurtdışında bu bankaların kartlarıyla ödeme yapamayacak.

Merkez Bankası, “Ayrıca, bu bankaların kartları Apple Pay, Google Pay hizmetleri ile kullanılamayacak, ancak bu kartlarla standart temaslı veya temassız ödemenin tamamı Rusya genelinde mevcut” dedi.

The Verge Cumartesi günü geç saatlerde Google Pay ve Apple Pay’in Rusya’da ABD’deki kadar popüler olmadığını bildirdi.

Rusya’nın en popüler mobil ödeme hizmeti, Rusya’ya ait Sberbank Online oldu ve onu, diğer iki Rus ödeme hizmeti sağlayıcısı olan YooMoney (eski adıyla Yandex Money) ve QIWI izledi.

Son bildirilen rakamlar, Rusların yüzde 29’unun Google Pay, yüzde 20’sinin Apple Pay kullandığını gösterdi.

ABD, Rusya’nın en büyük finans kuruluşlarından ikisi olan Sberbank ve VTB Bank’a yaptırım uygularken, İngiltere beş Rus bankasının varlıklarını dondurdu.

Beyaz Saray ayrıca, Avrupa ülkeleri ve Kanada’nın da katıldığı ABD’nin, çoğu uluslararası finansal işlem için kullanılan ödeme sistemi olan SWIFT’den bazı Rus bankalarını kaldıracağını duyurdu.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın