Moskova, erişimi kısmen sınırladığını söyledi. Meta Platformlar Inc’in Facebookonu Rus medyasını “sansürlemekle” suçlayarak, önlemi Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bir gün sonra ve ABD’li sosyal medya devlerine karşı atılan bir dizi adımdan bir gün sonra duyurdu.

Moskova ayrıca, Rus füzelerinin Kiev’i vurduğu ve ailelerin sığınaklara sığındığı Ukrayna’daki askeri operasyonuyla ilgili “yanlış bilgi” olarak nitelendirdiği bilgileri içeren haberleri engellemekle tehdit ederek yerel medya üzerindeki baskıyı artırdı.

Devlet iletişim düzenleyicisi, Facebook’un platformundaki dört Rus medya kuruluşu – RIA haber ajansı, Savunma Bakanlığı’na bağlı Zvezda TV ve gazeta.ru ve lenta.ru web siteleri – üzerindeki kısıtlamaları kaldırma taleplerini görmezden geldiğini söyledi.

Meta‘nin küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg, Twitter’da yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dün, Rus makamları bize dört Rus devlete ait medya kuruluşu tarafından Facebook’ta yayınlanan içeriğin bağımsız doğrulamasını ve etiketlenmesini durdurmamızı emretti. Biz reddettik. Sonuç olarak, hizmetlerimizin kullanımını kısıtlayacaklarını açıkladılar.”

Yanlış bilgilerle mücadele etmek için uzun süredir baskı altında olan Meta, bazı içeriklerin doğruluğunu değerlendiren Reuters de dahil olmak üzere dış teyitçilerle ortak çalışıyor. Meta, yanlış, değiştirilmiş veya kısmen yanlış olarak derecelendirilen içeriğin daha az kullanıcıya gösterildiğini söylüyor.

Clegg, “sıradan Rusların” Instagram, WhatsApp ve Messenger’ın yanı sıra Facebook’u içeren Meta’nın uygulamalarını “kendilerini ifade etmek ve eylem için örgütlenmek” için kullandığını ve şirketin bunu yapmaya devam etmelerini istediğini söyledi.

Rusya yıllardır internet ve büyük teknoloji üzerinde daha sıkı kontrol uygulamaya çalışıyor, eleştirmenlerin söylediği bir şey bireysel ve kurumsal özgürlüğü tehdit ediyor ve Kremlin’in açık sözlü muhaliflerine karşı daha geniş bir baskının parçası.

ABD Senatörü Mark Warner, Facebook, YouTube ve diğerlerinin üst düzey yöneticilerine yazdığı bir mektupta, şirketlerin sosyal medya platformlarının Rusya ve Rusya bağlantılı kuruluşlar tarafından kötüye kullanılmamasını sağlamakla yükümlü olduklarını söyledi.

Warner, “Ürünlerinizin insan hakları ihlallerini kolaylaştırmak, insani yardım ve acil servis müdahalelerini baltalamak veya zararlı dezenformasyonu ilerletmek için kullanılmamasını sağlamak için her şirketin açık bir sorumluluğu vardır” dedi.

Alphabet Inc’den Google, son birkaç gün içinde politikalarını ihlal ettiği için yüzlerce YouTube kanalını ve binlerce videoyu kaldırdığını ve dezenformasyon kampanyalarını ve bilgisayar korsanlığını aramaya ve bozmaya devam ettiğini söyledi. Sözcü Ivy Choi, Google’ın yeni yaptırımların ve ihracat kontrollerinin şirket için ne anlama gelebileceğini de değerlendirdiğini söyledi.

Twitter Inc, Rusya ve Ukrayna’daki kullanıcıların artık reklam görmeyeceklerini – dikkatlerini kamu güvenliği mesajlarından uzaklaştırmaktan kaçınmak için – ve taciz edici içeriğin yayılmasını sınırlamak amacıyla takip etmedikleri hesaplardan tavsiye edilen tweet’leri almayacaklarını söyledi.

Rusya’nın Facebook’taki kısıtlamalarının neleri içereceği hemen belli değildi. Geçen yıl Moskova cezalandırıcı bir hareketle Twitter’ın hızını yavaşlattı.

Düzenleyici kurum Roskomnadzor yaptığı açıklamada, “Başsavcılığın kararı uyarınca, 25 Şubat’tan itibaren Roskomnadzor tarafından Facebook sosyal ağına kısmi erişim kısıtlamaları getiriliyor” dedi.

Meta zaten Rusya’nın yetkililerini rahatsız etti. Moskova, yasadışı içeriği yeterince hızlı bir şekilde silmediğini söylediği için şirkete rutin olarak küçük meblağlar öder.

Aralık ayında, içeriğin tekrar tekrar silinmemesi olarak tanımladığı şey için 2 milyar ruble (24 milyon $) gibi çok daha büyük bir para cezası verdi. Ayrıca Google, Twitter ve TikTok’a para cezası verdi.

FacebookheyecanLinkedin




genel-9

Bir yanıt yazın