Litvanya Savunma Bakan Yardımcısı Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın doğu Ukrayna’da iki ayrı bölgeyi resmen tanımasının ardından altı Avrupa Birliği ülkesinin siber tehditlerle başa çıkmak için Ukrayna’ya bir siber güvenlik uzmanları ekibi gönderdiğini söyledi.

Savunma Bakan Yardımcısı Margiris, Pazartesi günü Ukrayna’dan gelen bir talebe yanıt olarak, Litvanya, Hollanda, Polonya, Estonya, Romanya ve Hırvatistan, diğer AB ülkelerine, kurumlarına ve ortaklarına siber tehditlerle başa çıkmalarına yardımcı olmak için daha önce kurdukları uzmanlardan oluşan bir ekip gönderecek. dedi Abukevicius.

Reuters’e verdiği demeçte, “Ukrayna, belirli olaylarla başa çıkmak için yardıma veya altyapısını güvenlik zayıflığı arayan altyapısını test etmek için desteğe ihtiyaç duyabilir” dedi.

ABD ve Birleşik Krallık Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus askeri bilgisayar korsanlarının Ukrayna bankacılık ve hükümet web sitelerini kısa süreliğine çevrimdışına alan bir dizi dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarının arkasında olduğunu söyledi.

Rusya, geçen hafta Salı günü nispeten sınırlı kesintiye neden olan DDoS’ta herhangi bir rolü olduğunu reddetti.

İngiltere savunma bakanı Ben Wallace Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiltere siber uzmanlarının Ukrayna’yı Rus faaliyetlerinden korumaya yardımcı olmak için birlikte çalıştıklarını söyledi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8

Bir cevap yazın