BBC haberleri az önce yayınladı Ali Ayad adında karizmatik bir sosyal medya fenomeni tarafından yönetilen sözde kalça tasarım ajansı Madbird hakkında bir soruşturma. Ancak şirketin dünya çapında düzinelerce gerçek çalışanı olmasına rağmen, BBC varlığının çoğunun sahte olduğunu ve gerçek insanları büyük projelere girdikten sonra sonunda para kazanma umuduyla aylarca ücretsiz çalışmaya ikna ettiğini bildiriyor.

Dikkat çekici bir hikaye, en azından şirketin kurucusunun hareketli ve başarılı bir Londra merkezli tasarım ajansı yanılsaması yaratmak için harcadığı çabalar nedeniyle. Sahte çalışanların şirketin Zoom aramalarını artırdığı ve şirketin web sitesinde listelenen kıdemli çalışanların Madbird’de hiç çalışmadığı bildirildi. Şirketin kurucu ortağına ait olduğunu iddia ettiği fotoğraflar bile Praglı bir arı kovanı üreticisine ait gibi görünüyordu:

Madbird’ün profilini çıkardığı en kıdemli çalışanların en az altısı sahteydi. Kimlikleri, internetin rastgele köşelerinden çalınan fotoğraflar ve uydurma isimler kullanılarak birbirine dikildi. Bir LinkedIn profiline sahip olmasına ve Ali’nin sürekli ondan bahsetmesine rağmen, Madbird’ün kurucu ortağı Dave Stanfield’ı içeriyorlardı. Aldatılan personelin bir kısmı ondan e-posta bile almıştı. Ali bir çalışana, Bay Stanfield ile temasa geçmek istiyorlarsa kendisine e-posta göndermeleri gerektiğini, çünkü Nike’ın bir çağrıyı hemen yanıtlayamayacağı projelerle meşgul olduğunu söyledi.

Yüz tanıma teknolojisini kullanarak Dave Stanfield’ın vesikalık görüntüsünü gerçek sahibiyle eşleştirebildik – Prag merkezli Michal Kalis adında bir arı kovanı üreticisi. Michal’in izini sürdüğümüzde, Madbird, Ali Ayad veya Dave Stanfield’ı hiç duymadığını doğruladı.

Bu arada, Madbird’ün Londra’da modern bir ofisi olduğunu iddia ettiği adresin Batı Londra’da bir apartman bloğu olduğu ortaya çıktı ve şirketin satış belgelerinden birinin Londra merkezli başka bir tasarım firmasından çalındığı bildirildi. Şirketin kurucusunun yer aldığı bir dergi reklamı bile photoshoplanmış gibi görünüyor.

Yeni uzaktan çalışma kültürümüzü insanları dolandırmak için kullanmanın nasıl mümkün olduğunu vurgulayan büyüleyici bir hikaye. BBC haberleri’ yazma harika bir okuma ve şirket ayrıca soruşturma hakkında TV ve radyo belgeselleri üretti. İngiltere’deyseniz radyo belgeselini dinleyebilirsiniz. Radyo 4’te ve izle BBC Three’deki TV belgeseli. Bu arada, Birleşik Krallık dışından olanlar da bu sesli belgeseli bulabilecekler. Dünya Servisi Radyo istasyonu yarından itibaren ve 5 Mart’tan itibaren World News TV’de.genel-2

Bir yanıt yazın