Mühendisler, 18 nokta yıldız ışığını tutarlı bir desene getirdiler.

Mühendisler, 18 nokta yıldız ışığını tutarlı bir desene getirdiler.
resim: NASA/STScI/J. DePasquale

Mühendisler, gözlemevinin evren görüşünü odak noktasına getirmeye devam ederken, James Webb Uzay Teleskobu’nun hizmete alınmasında önemli bir dönüm noktası gerçekleşti.

Aynayı her noktayla eşleştiren yeni mozaik görüntünün açıklamalı görünümü.

Aynayı her noktayla eşleştiren yeni mozaik görüntünün açıklamalı görünümü.
resim: NASA/STScI/J. DePasquale

Bu 18 noktayı gördük önceama şimdi onlar organize. Ah, ne güzel organize edilmiş.

Mühendisler 18 altın aynasını hizalamak için çalışırken, 10 milyar dolarlık Webb teleskopu şu anda HD 84406 olarak adlandırılan bu tek yıldıza sabitlenmiş durumda. Sonunda, bu 18 nokta tek bir görüntü oluşturmak için bir araya gelecek. İlk başta, bu noktalar 18 dağınık, yarı rastgele nokta olarak görüldü, ancak şimdi bir NASA’ya göre Segment Görüntü Tanımlama olarak bilinen bir süreçte birincil aynanın petek şekline uyacak şekilde yönlendirildiler. ifade.

Baltimore merkezli Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden sistem bilimcisi Matthew Lallo yaptığı açıklamada, “Segment noktalarını fiziksel aynalarla aynı göreceli konumlara sahip olmaları için bu diziye yönlendiriyoruz” dedi.

Webb Teleskobu tarafından çekilen ve birincil aynaların altıgen şeklini gösteren bir özçekim.

Webb Teleskobu tarafından çekilen ve birincil aynaların altıgen şeklini gösteren bir özçekim.
resim: NASA

Noktalar altıgen bir formasyona yönlendirilmiş olarak, ekip şimdi her segment için büyük konumlandırma hatalarının düzeltileceği Segment Hizalama işlemine gidecek. Ekip ayrıca, her noktanın daha odaklı görünmesini sağlayacak ikincil ayna hizalamasını da güncelleyecektir; temelde her aynaya bir çift gözlük vermek gibi olacak. Üçüncü aşama, Görüntü İstifleme olarak adlandırılır ve kulağa tam olarak böyle gelir: ekip, tek bir nokta oluşturmak için 18 ışık noktasının tümünü üst üste getirecektir.

Aynaların mevcut yönü, ikinci ve üçüncü adımları daha yönetilebilir hale getirmelidir. Lallo’nun açıkladığı gibi, Görüntü İstifleme süreci başladığında, 18 aynanın “tanıdık düzeni” ekibe “birincil aynanın tamamı bağlamında segment noktalarındaki değişiklikleri sezgisel ve doğal bir şekilde görselleştirme” sağlayacak. Devreye alma ekibi “artık birincil aynanın yavaşça kesin, amaçlanan şekline dönüşmesini izleyebilir” diye ekledi.

Uyum aşaması 2 Şubat’ta başladı ve ayın sonuna kadar tamamlanması gerekiyor. 2021 Noel Günü’nde başlatılan Webb’in, evrenin en uzak bölgelerinden bazılarını, zaman içinde galaksilerin evrimini ve güneş dışı gezegenlerin atmosferlerini keşfedeceği Haziran ayında misyonun bilim aşamasına girmesi bekleniyor. , diğer gök olayları arasında.

Daha: Webb Uzay Teleskobu İlk Işık Parıltısını Başarıyla Gördü.genel-7

Bir yanıt yazın