Çinli teknoloji devi Tencent Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin WeChat uygulamasını sahte mal ticareti ile bilinen “kötü şöhretli” pazarların bir hükümet listesine ekleme kararına kesinlikle katılmadığını söyledi.

WeChat ve e-ticaret sitesi AliExpress, Perşembe günü ABD Ticaret Temsilcisi (USTR) tarafından Washington’un “katılın, kolaylaştırın, göz yumun veya önemli ölçüde korsanlık veya kalpazanlıktan yararlanın” dediği pazarları listeye ekledi.

2021 Ünlü Pazarlar Listesi, Çin’in Baidu Wangpan’ı gibi diğer web platformları da dahil olmak üzere dünya çapında 42 çevrimiçi pazarı ve 35 fiziksel pazarı işaretledi.

Tencent yanıt olarak, “USTR tarafından alınan karara kesinlikle katılmıyoruz” dedi ve şirketin listeyi çözmek için çalışmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Çin’de her yerde bulunan bir platform olan WeChat, 2021’de dünya çapında 1,2 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahipti ve Tencent, platformlarında kalpazanlık ve ihlalle mücadele için “kapsamlı bir yaklaşım” aldığını ekledi.

Çin ticaret bakanlığı, ABD kararının “ne kesin kanıta ne de yeterli kanıta dayandığını ve sorumsuz ve objektif olmadığını” söyledi.

Açıklamada, Çin’in “raporun sonuçlarını tanımadığını” ve ülkenin son yıllarda fikri mülkiyet koruma sisteminde “sürekli iyileştirmeler” yaptığını söyledi.

AliExpress’in sahibi olan e-ticaret devi Alibaba, AFP’nin yorum taleplerine yanıt vermedi.

USTR, WeChat’in “Çin’deki sahte mallar için en büyük platformlardan biri olarak görüldüğünü” belirterek, satıcı incelemesindeki “zayıflıkları” ve suçlulara karşı hafif cezaları gerekçe gösterdi.

AliExpress’te satılan sahte ürünlerde “önemli bir artış” olduğunu da sözlerine ekledi.

USTR, Çin’in “dünyadaki bir numaralı sahte ürün kaynağı olmaya devam ettiğini” söyledi.
genel-8

Bir yanıt yazın