ABD Ticaret Temsilciliği ofisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in Tencent Holdings Ltd ve Alibaba Group Holding Ltd tarafından işletilen e-ticaret sitelerinin ABD hükümetinin en son “kötü şöhretli pazarlar” listesine dahil edildiğini söyledi.

Liste, önemli ticari marka sahteciliği veya telif hakkı korsanlığına karıştığı veya bunları kolaylaştırdığı bildirilen 42 çevrimiçi pazar ve 35 fiziksel pazar tanımlamaktadır.

USTR ofisi yaptığı açıklamada, “Bu, ilk kez AliExpress ve WeChat e-ticaret ekosisteminin, önemli ticari marka sahteciliğini kolaylaştırdığı bildirilen Çin merkezli iki önemli çevrimiçi pazarın tanımlanmasını içeriyor.” Dedi.

USTR, Çin merkezli çevrimiçi pazarlar Baidu Wangpan, DHGate, Pinduoduo ve Taobao ile birlikte Çin’de bulunan “sahte malların üretimi, dağıtımı ve satışı ile tanınan” dokuz fiziksel pazarın bir parçası olmaya devam ediyor. ofis dedi.

Alibaba, platformlarında fikri mülkiyet korumasına ilişkin endişeleri gidermek için devlet kurumlarıyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Tencent, karara kesinlikle katılmadığını ve “bu sorunu çözmek için işbirliği içinde çalışmaya kararlı olduğunu” söyledi. Platformlarındaki ihlalleri aktif olarak izlediğini, caydırdığını ve bunlara karşı harekete geçtiğini ve fikri mülkiyet haklarının korunmasına önemli kaynaklar yatırdığını ekledi.

Listeye dahil olmak şirketlerin itibarına bir darbedir ancak doğrudan bir cezaya tabi değildir.

Amerikan Giyim ve Ayakkabı Derneği (AAFA) ve Sinema Filmleri Derneği dahil olmak üzere endüstri kuruluşları, USTR tarafından raporun yayınlanmasını memnuniyetle karşıladı.

USTR ofisi, Çarşamba günü yayınlanan ayrı bir raporda, ABD’nin Çin’in “devlet liderliğindeki, piyasa dışı politikaları ve uygulamaları” ile başa çıkmak için yeni stratejiler izlemesi ve iç ticaret araçlarını güncellemesi gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, diğerlerinin yanı sıra tarifeler, teknoloji ve fikri mülkiyet gibi konularda yıllardır ticari gerilimler yaşıyor.

ABD, Çin’in eski Başkan Donald Trump yönetimi tarafından imzalanan sözde “1. Aşama” ticaret anlaşması kapsamındaki bazı taahhütleri yerine getirmediğini söyledi.

© Thomson Reuters 2022


En son teknoloji haberleri ve incelemeler için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Çocuklar için Miko 3 Yapay Zeka Destekli Eğitim Robotu Hindistan’da Tanıtıldıgenel-8

Bir yanıt yazın