11 Şubat 2022 Cuma günü bir patlama sırasında Sicilya, İtalya'daki Etna Dağı üzerinde volkanik yıldırım.

11 Şubat 2022 Cuma günü bir patlama sırasında Sicilya, İtalya’daki Etna Dağı üzerinde volkanik yıldırım.
Fotoğraf: Emilio Messina (AP)

İtalya, Sicilya’daki Etna Dağı’ndan geçen hafta güçlü bir patlama, o kadar güçlü bir volkanik fırtına yarattı ki, gökyüzünü dramatik bir şimşekle aydınlattı.

Patlama, geçtiğimiz Perşembe günü geç saatlerde başladı ve volkanik külleri deniz seviyesinden bir kilometreden fazla yukarı çekmeye başladı. İlişkili basın. Etna Dağı, Avrupa’nın en aktif yanardağlarından biridir ve sık sık patlar. Tüm bu faaliyetlerin yerlileri korkutacağını düşünebilirsiniz, ancak kıtadaki en aktif ve tehlikeli volkanlardan biri olmasına rağmen, Etna Dağı’nın yamaçlarında yaşayan yaklaşık bir milyon insan var ve burası popüler bir turistik yer.

11 Şubat 2022 Cuma günü bir patlama sırasında, Sicilya, İtalya'daki Etna Dağı üzerinde volkanik bir gök gürültülü fırtına.

11 Şubat 2022 Cuma günü bir patlama sırasında, Sicilya, İtalya’daki Etna Dağı üzerinde volkanik bir gök gürültülü fırtına.
Fotoğraf: Emilio Messina (AP)

Bunlar “kirli fırtınalar” olduğunda meydana geldiği düşünülmektedir. sürtünme kül parçacıkları arasında, büyük kül tüylerinin etrafına yıldırım düşmesine neden olan bir elektrik yükü oluşturur.

göre 2019 Dünyacı raporu, yanardağ turizmi bölgeye yönlendiriyor – bir patlama teleferiği yanardağın zirvesine götürdüğünde, yeniden inşa ediliyor. Eskisinin enkazı, yoldan geçenlerin dağa çıkarken görmeleri için yerinde bırakılır.

10 Şubat 2022'de Etna Dağı'nda bir patlama.

10 Şubat 2022’de Etna Dağı’nda bir patlama.
Fotoğraf: Salvatore Allegra/Anadolu Ajansı (Getty Resimleri)

Volkan ayrıca yerel şarap yapım endüstrisini de destekliyor. Volkanın oluşturduğu “mikro iklimler” ve topraktaki mineraller üzümlere fayda sağlar. Hatta bir şarap üreticisi, 2019’da Earther’e, büyüme koşulları nedeniyle Etna Dağı yakınlarında yaşama riskinin faydalardan daha ağır bastığını söyledi.

Etna’nın aksine, bu yılın başlarında Tonga’da kayda değer bir patlama çok güçlüydü ve yıkıcıbilim adamları yeni bir öneride bulundu “ultra” sınıflandırma daha iyi anlatmak için. Hunga Tonga-Hunga Haʻapai yanardağının patlaması üç kişiyi öldürdü, tsunamiler yarattı ve bir su altı fiber optik kabloTonga’nın telefonunu kesmek ve internet girişi.genel-7

Bir cevap yazın