Londra: satan platform NFT nın-nin Jack DorseyKurucusu, 2.9 milyon dolarlık ilk tweet’inin çoğu işlemi durdurduğunu, çünkü insanların kendilerine ait olmayan içerik tokenlerini sattığını ve bunu hızla büyüyen dijital varlık pazarında “temel bir sorun” olarak nitelendirdi.

NFT’lerin veya değiştirilemez tokenlerin satışları, 2021’de yaklaşık 25 milyar dolara yükseldi ve fiziksel olarak var olmayan ve herkesin çevrimiçi olarak ücretsiz olarak görüntüleyebileceği ürünlere neden bu kadar çok para harcandığı konusunda birçok kişiyi şaşkına çevirdi.

NFT’ler kripto varlıkları resim, video veya metin gibi dijital bir dosyanın sahipliğini kaydeden. Herkes bir NFT oluşturabilir veya “nane basabilir” ve belirtecin mülkiyeti genellikle temel öğenin sahipliğini vermez.

Dolandırıcılık, sahtecilik ve “yıkama ticareti” raporları olağan hale geldi.

ABD merkezli sent bilinen ilk milyon dolarlardan birini idam etti NFT satışları geçen Mart ayında eski Twitter CEO’sunun tweet’ini NFT olarak sattığında. Ancak CEO ve kurucu ortak Cameron Hejazi Reuters’e verdiği demeçte, 6 Şubat itibariyle alım satıma izin vermeyi durdurdu.

Hejazi, “Temelde olmaması gereken bir dizi faaliyet var – yasal olarak” dedi.

Cent iken pazar yeri “beta.cent.co” NFT satışlarını durdurdu, “Değerli” olarak adlandırılan tweet’lerin NFT’lerinin özel olarak satıldığı kısım hala aktif.

Hejazi üç ana sorunu vurguladı: diğer NFT’lerin yetkisiz kopyalarını satan insanlar, kendilerine ait olmayan içeriğin NFT’lerini yapan insanlar ve bir menkul kıymete benzeyen NFT setleri satan insanlar.

Bu sorunların “yaygın” olduğunu ve kullanıcıların “sahte dijital varlıkları basması ve basması ve basması” olduğunu söyledi.

“Olmaya devam etti. Suçlu hesapları yasaklardık ama sanki köstebek vurma oyunu oynuyor gibiydik… Ne zaman birini yasaklasak bir tane daha çıkıyordu ya da üç tane daha geliyordu.”

“Para peşinde para”
Büyük markalar sözde “metaverse” veya Web3’e doğru koşarken, bu tür sorunlar daha fazla odaklanabilir. Coca-Cola ve lüks marka Gucci, NFT satan şirketler arasında yer alırken, YouTube, NFT özelliklerini keşfedeceğini söyledi.

150.000 kullanıcısı ve “milyonlarca” geliri olan Cent, nispeten küçük bir NFT platformu olsa da, Hejazi sahte ve yasa dışı içerik sorununun endüstri genelinde var olduğunu söyledi.

“Bunun Web3 ile ilgili oldukça temel bir sorun olduğunu düşünüyorum” dedi.

En son girişim finansmanı turundan sonra 13,3 milyar dolar değerindeki en büyük NFT pazarı OpenSea, geçen ay platformunda ücretsiz olarak basılan NFT’lerin %80’inden fazlasının “intihal eserler, sahte koleksiyonlar ve spam” olduğunu söyledi.

OpenSea, bir kullanıcının ücretsiz olarak basabileceği NFT sayısını sınırlamaya çalıştı, ancak daha sonra kullanıcılardan gelen tepkinin ardından bu kararı tersine çevirdi, şirket bir Twitter ileti dizisinde “kötü oyuncuları caydırmak için “bir dizi çözüm üzerinde çalıştığını” ekledi. ” yaratıcıları desteklerken.

OpenSea, bir Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Birçok NFT meraklısı için, blok zinciri teknolojisinin merkezi olmayan doğası, kullanıcıların, etkinliği kontrol eden merkezi bir otorite olmadan dijital varlıklar oluşturmasına ve ticaret yapmasına olanak tanıyan çekicidir.

Ancak Hejazi, şirketinin içerik oluşturucuları korumaya hevesli olduğunu ve merkezi olmayan çözümleri keşfetmeden önce pazarı yeniden açmak için kısa vadeli bir önlem olarak merkezi kontroller getirebileceğini söyledi.

Cent, Dorsey NFT satışından sonra NFT pazarlarında neler olup bittiğine dair bir fikir edinmeye başladı.

“Çoğunun sadece para peşinde koşan para olduğunu fark ettik.”

FacebookheyecanLinkedin
genel-9

Bir cevap yazın