Google’ın ana şirketi Alphabet, 2021’de çok iyi bir yıl geçirdi ve analistlerin beklentilerini aşan bir dördüncü çeyrek geçirdi. Sonuçlar 1 Şubat’ta şirket tarafından yayınlandı (pdf), cirosunun yaklaşık %80’ini esas olarak arama motoru ve YouTube’dan elde ettiği reklam gelirinin önemini teyit ediyor.

Google 200 milyar eşiğini aştı!

257.6 milyar dolar ciro, %41 artış ve 76 milyar dolar kar, %90 artış ile Amerikan devi çalkantılı bir 2021’e dayanabildi: bileşen kıtlığı, enflasyon, unutulmayı reddeden salgın ve Atlantik’in her iki yakasındaki düzenleyicilerin ve yasa koyucuların saldırısı.

aynı kategoride

Pekin'e Genel Bakış

Pekin, ABD yaptırımlarını atlatmak için özel bir komite oluşturmaya çalışıyor

2016’dan beri şirket cirosunu üç katına çıkardı ve yolunda ortaya çıkan çeşitli zorluklara karşı direncini teyit etti. 2021’in dördüncü çeyreğinde cirosu 2020’nin aynı dönemine göre %32 artarak 75.3 milyar dolara ve 2020’ye göre hala 5 *küçük* milyarlık bir artışla 20.64 milyar dolar kâra ulaştı.

Google CEO’su Sundar Pichai dördüncü çeyrekte notlar ” reklamcılık işimizde devam eden güçlü büyüme “. Amerikan devi için ticari faaliyetler başkanı Philipp Schindler şöyle açıklıyor: Güçlü reklamveren harcamaları ve güçlü çevrimiçi tüketici etkinliği performansımıza yardımcı oldu “.

Web devinin reklam bağımlılığı

Google’ın reklamcılık işinden elde edilen gelir, toplamın %80’i, dördüncü çeyrekte 61.2 milyar dolara ulaştı. Arama motoru etkinliği ve YouTube tarafından taşınan bir sonuç sırasıyla 43,3 ve 8,6 milyar dolar. Google, yeni gizlilik koruma sistemi olan iOS’ta Uygulama İzleme Şeffaflığının (ATT) gelişiyle karşı karşıya kaldığında Facebook, Snapchat veya YouTube’dan daha dirençli oldu.

Reklamdan sonra, Google’ın dikkate değer performansa sahip diğer segmenti, adından da anlaşılacağı gibi biraz dikkat çekici olan “Google Diğer” kategorisidir. 8,16 milyar dolarlık ciro, Android, Play Store, akıllı telefon çeşitleri, Pixel gibi şirket içi donanımların gelirleriyle kesişiyor.

Sundar Pichai, “ Tedarik kısıtlamalarına rağmen Pixel telefonlarımız için üç aylık satış rekoru “. CEO bunu detaylandırmadı” kayıt “.

Şirket için bir sonraki zorluk bulutlarda: Google Cloud, Microsoft Azure’dan ve özellikle Amazon Web Servislerinden hala çok uzakta. Faaliyet 5,54 milyar dolar ciro kaydeder, %45’e kadar. Ancak resimde bir gölge, bu sektör 2021’in dördüncü çeyreğinde 890 milyon dolarlık zararda kalmaya devam ediyor. Yönetim 2020’nin aynı döneminde 1,2 milyar zararda ısrar ederse, 2021’in üçüncü çeyreğinde kayıplar daha azdı. , 644 milyar dolar.

Son olarak, otonom sürüş yan kuruluşu Waymo ve sağlık yan kuruluşu Verily de dahil olmak üzere “Diğer bahisler” segmenti, dördüncü çeyrekte 1.4 milyar dolarlık zarar için 180 milyon dolar bildirdi. Google’a göre uzun vadeli bir yatırım.

Düzenleme, Mountain View için başka bir cehennem vizyonu

İş tarafında, Google bu çeyrekte 6.500 kişiyi işe alarak toplam iş gücünü 156.500 çalışana çıkardı. Alphabet’in finans direktörü Ryth Porat’a göre 2022’de devam etmesi gereken bir işe alım oranı. İkincisi, yeni ofisler inşa etmek veya modernize etmek için bu yeni yılda yatırımların artmasından da bahsediyor.

Hiçbir şey Google’ı durduramayacak gibi görünüyor ve henüz. Sundar Pichai, sonuçların açıklanması, ABD’li başsavcıların başlattığı davalar ve Kongre’nin yasama projeleri konusunda endişeli olduğunu söyledi. Korkuyor” mevcut hizmetlerimizden bazılarını sunmamızı engelleyebilecekleri “. CEO uyarıyor, alınan önlemler “ dezavantaj sadece Amerikan şirketleri Washington’daki teknoloji lobicilerinin olağan alt metnine göre Çinli şirketler değil.genel-16

Bir cevap yazın