SpaceX, Starlink internet uydularının 49’unu Perşembe günü düşük Dünya yörüngesine fırlattı.

Görev, SpaceX’in standart hizmetine ek olarak bir Starlink Premium geniş bant hizmeti hazırladığı haberlerinin ortaya çıkmasından bir gün sonra gerçekleşti.

Starlink Premium, 500 mbps’ye kadar hızlar sunacak, ancak hizmet ucuz olmayacak. Müşteriler, anten ve yönlendirici için 2.500 ABD Doları ücretle birlikte 500 ABD Doları tutarında iade edilebilir bir depozito ödemek zorunda kalacaklar. Bundan sonra, aylık 500 ABD Doları ödeme gereklidir.

Bu, Ekim 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana 99 $ depozito, donanım için 499 $ ve aylık 99 $ hizmet ücreti gerektiren standart Starlink internet hizmetinden çok daha fazlası.

Daha pahalı seçenek, 20 milisaniye kadar düşük gecikme ile 150 mbps ila 500 mbps indirme hızlarını garanti eder. Öte yandan standart hizmet, “çoğu yerde” 100 mbps ile 200 mbps arasında indirme hızları sunduğunu iddia ediyor ve gecikme süresi de 20 milisaniye olarak gösteriliyor.

Şu anda Starlink Premium siparişi verenler, standart seçenekten daha büyük bir çanak içeren kitin bu yılın ikinci çeyreğinde gönderilmesini bekleyebilir. SpaceX diyor Web sitesinde, küçük baskıda “siparişlerin yerine getirilmesi altı ay sürebilir” yazıyor.

Daha yüksek hızların yanı sıra, ekstra maliyet ayrıca “aşırı hava koşullarında iyileştirilmiş performans” ve “öncelikli, 7/24 destek” sağlayacaktır; bu nedenle, aşırı iklime sahip uzak bir yerde yaşıyorsanız ve paranız varsa — Starlink Premium uygun bir seçenek olabilir.

Perşembe günkü lansmanla SpaceX, takımyıldızını oluşturmaya ve uzaydan geniş bant hizmetini daha fazla ülkeye genişletmeye devam ederken, düşük Dünya yörüngesine 2.000’den fazla Starlink uydusu yerleştirdi.

Şirket, Ocak ayında 25 ülkede 145.000 kullanıcısı olduğunu açıkladı.

SpaceX CEO’su Elon Musk daha önce Starlink’in önümüzdeki yıllarda küresel telekomünikasyon pazarının sadece yüzde birkaçını bile kazanabilirse yıllık 50 milyar dolara kadar gelir elde etme potansiyeline sahip olduğunu söylemişti.

Ne olduğu ve nasıl çalıştığı da dahil olmak üzere Starlink’e genel bir bakış için bu faydalı Dijital Eğilimler makalesine göz atın.


genel-19

Bir yanıt yazın