Joby Havacılık arıyor FCC’ye sunulan belgelere göre, San Francisco Körfezi üzerinde bir dizi yüksek profilli hava taksi uçuşu için izin ve TechCrunch tarafından elde edildi.

Girişimin S4 olarak adlandırılan ikinci nesil üretim öncesi prototipinin testleri, halkın tam görüş alanında ve kentsel bir ortamda ilk olacak.

Önerilen San Francisco testleri, San Francisco Körfezi’ndeki iki önemli gezi noktası etrafında toplanmıştır. biri hakkında Golden Gate Köprüsü’nün ortasında ve Alcatraz Adası, diğeri Körfez Köprüsü’nün güneyinde, Alameda’ya daha yakın.

Joby’nin pazarlama, iletişim ve marka başkanı Oliver Walker-Jones, “Şu anda sınırlı sayıda uçuş gerçekleştirme potansiyelini keşfetmenin ilk aşamalarındayız” dedi. “Henüz onaylanmış bir planımız yok ve bunu yapmak için izin almak, bir dizi yerel ve federal makamla çalışmamızı gerektiriyor. Bununla birlikte, bunların hepsi çok heyecan verici. ”

Körfez üzerindeki uçuşlar, en uzun (155 mil), en hızlı (205 mil / saat) dahil olmak üzere rekor kıran bir yıllık uçuşları takip edecek ve Joby şimdi elektrikli bir dikey kalkış ve inişin (eVTOL) şimdiye kadarki en yüksek uçuşları olan TechCrunch’a ait olduğunu iddia ediyor. ) uçak.

Walker-Jones, “Son zamanlarda deniz seviyesinden 7,000 fit (1,3 mil) üzerinde birkaç uçuş gerçekleştirdik” dedi. Bu uçuşların tümü uzak kıyı bölgelerinde ve Santa Cruz, California çevresindeki özel arazilerde gerçekleşti.

Son zamanlarda rekor kıran uçuşlarında olduğu gibi, tamamen elektrikli, çok pervaneli, beş koltuklu S4 uçağı hiç insan taşımayacaktı. Bunun yerine, FCC, FAA ve şehir yetkililerinden izin alınması gereken testler, yakındaki yer kontrol istasyonlarından uzaktan kumanda edilecekti.

Joby’nin başvurusu, uçuşların genellikle bir saat süreceğini, özellikle su üzerinde ve deniz seviyesinden 5.000 fit’e kadar süreceğini belirtiyor. Walker-Jones TechCrunch’a kuru arazide olacağını söylese de, yaklaşık 40 fit kanat açıklığına ve 4.400 pound ağırlığa sahip olan uçağın nerede kalkacağını, ineceğini ve yeniden şarj olacağını açıklamıyor.

Volocopter, Singapur’da su üzerinde gösteri eVTOL uçuşları gerçekleştirdi ve eHang, Güney Asya şehirlerinde birkaç tane gerçekleştirdi; Joby’nin uçuşları, onaylandığı takdirde, bir Amerikan kentindeki ilk tam ölçekli hava taksi uçuşları olacak.

Bunların belirtilen nedeni, tam boyutlu uçağı uzaktan kontrol etmek için kullanılan radyo ekipmanını değerlendirmektir. FCC başvurusunda, “Uçuş testi, Joby’nin geliştirmekte olduğu yeni uçak teknolojisi için FAA uçuş sertifikası almak için devam eden çabalarının ayrılmaz ve gerekli bir bileşenidir” diyor.

Dramatik halka açık testlerin, geçen yaz 1,1 milyar dolarlık bir SPAC anlaşmasıyla halka açılan ve o zamandan beri hisselerinde %50’lik bir düşüş yaşayan şirket için önemli medyada yer alması da muhtemel.

Walker-Jones, “Radyoyu test etmek, o bölgedeki gösteri uçuşunun amacıdır” dedi. “Elbette gelecekte, insanların teknolojinin sonunda çalışabileceği yere nasıl uyduğunu görmeye ve anlamaya başlaması için teknolojiyi kentsel bir ortamda gösterme fikrinin bazı olumlu yararlarını görüyoruz.”

Testler aynı zamanda Joby’nin “stratejik yetenek portföyüne” son teknoloji eVTOL uçaklarını eklemek isteyen ABD Hava Kuvvetleri ile yaptığı 45 milyon dolarlık çok yıllı sözleşmesinin bir parçası.

Joby’nin artık FAA ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından deneysel operasyon için onaylanmış iki S4 üretim öncesi prototipi var.

Nisan 2021’de FAA’ya sunulan belgeler, Ekim 2019’dan beri uçmakta olan ilk üretim öncesi prototipin 562 test uçuşunu tamamladığını ve yaklaşık 27 saatlik bir uçuş süresi kaydettiğini belirtiyor (ortalama uçuş süresi üç dakikadan az). , ve 80 milden daha hızlı veya 1.000 fitten daha yüksek olmayan uçtu.

Walker-Jones, uçağın potansiyelini kademeli olarak keşfetmeye yönelik bir “zarf genişletme kampanyasının” bir parçası olarak Joby’nin önceki rekorları geride bıraktığını söyledi. Geçen hafta şirket, S4’ün 205 mil test uçuşuyla belirtilen 200 mil / saat azami hızını biraz aştığını söyledi ve Walker-Jones, prototipin yalnızca Ocak ayında 20 dakika boyunca 17 görevi uçtuğunu söyledi. 7.000 fitlik irtifa rekoru, onaylanırsa, hava taksilerinin genellikle kısa şehir içi ve şehirler arası uçuşlar için çalışması beklenenden çok daha yüksek olacaktır.

Joby’nin geçen Nisan ayında FAA’ya sunduğu dosyaya göre, önümüzdeki iki yıl içinde dört adede kadar S4 prototipi oluşturmayı ve 600’e kadar test uçuşu gerçekleştirmeyi bekliyor. Ardından, ticari operasyonlar için FAA tipi sertifika gereksinimlerini karşılayabilecek altı motorlu uçağın nihai tasarımına geçilecek.

Joby, 2024’te yolcu hizmetine başlamadan önce, bu noktada tam nitelikli pilotlarla birlikte bu yıl sertifikalı bir hava taşıyıcısı olmayı planlıyor. geliştirmek için geçen yıl kentsel emlak şirketi Reef Technology ile bir anlaşma imzaladı. çatı katındaki kalkış ve iniş alanları Los Angeles, Miami, New York ve San Francisco Körfez Bölgesi metropol alanlarındaki park yapıları hakkında.

Geçen Eylül, NASA yapılan akustik testler Joby’nin S4’ü havalanırken, uçarken ve inerken. Şirket, uçağının beklenenden daha fazla olmasını bekliyor. 100 kat daha sessiz geleneksel bir helikopterden daha fazla, “şehirlerin arka plan gürültüsüne karışırken yoğun, kentsel alanlarda çalışmasına” izin veriyor. bir SEC dosyasına. NASA ve Joby, TechCrunch’a bu test sonuçlarının henüz kamuya açıklanmadığını söyledi.

Ocak 2021’de Joby, ulaşım devinin 75 milyon dolarlık yatırımının bir parçası olarak Uber’in hava taşımacılığı başlangıcı Uber Elevate’i satın aldı. İçinde Kasım SEC dosyalama, Joby, Elevate varlıklarını sadece 20 milyon dolar olarak değerlendirdi ve değerin çoğu otomasyon, çok modlu ve simülasyon yazılımı tarafından temsil edildi.

Joby’nin San Francisco testleri için FCC başvurusu hala beklemede.genel-24

Bir yanıt yazın