Jillian C. York, takas edilemez bir token olmak istemedi.

Berlin merkezli bir yazar ve aktivist olan York, aynı zamanda Electronic Frontier Foundation’da Uluslararası İfade Özgürlüğü direktörüdür. Bir nedenden dolayı – York onun oraya dahil edilmesini kabul etmiyor – adı da sözde listede görünüyor. Wikipedia’daki cypherpunks. Cypherpunk’lar güvenlik, şifreleme ve mahremiyeti savunuyorlar – York’un desteklediği ancak hiçbir zaman ana odak noktası haline getirmediği üç şey.

“Elbette, kendimi bu listeden çıkaramam ve kriptografiyi savunmama rağmen kendimi bir cypherpunk olarak tanımlamıyorum” dedi. York, Wikipedia’nın düzenleme kurallarına saygı duyduğu için teknik olarak katılmak istemediği bir gruba girmeye zorlandı.

Bununla birlikte, Noel Arifesi 2021’de York ve bu listedeki bir dizi güvenlik savunucusu ve cypherpunk, OpenSea token piyasasında NFT’ler olarak göründü. Belirteçler, cypherpunks’ların her birinin sanatçı yorumlarını içeriyordu ve York’un kartında, devreler ve parmak izlerinden oluşan bir arka plan gibi görünen bir şeyden dışarı bakan imzası vardı. Artık katılmak istemediği başka bir grubun parçasıydı: NFT’ler yapmak için eserleri veya eserleri çalınmış olanlar. Öfkeliydi. İlk olarak, yaratıcıların kullandığı fotoğraf telif hakkıyla korunuyordu ve aslında onun mülkü değildi.

İkincisi, adını yanlış yazmışlar.

Profesyonel bir fotoğrafçı tarafından çekilen bir fotoğrafa dayanılarak hazırlanan kartta Jillion York ismi yer alıyordu. Ayrıca, NFT koleksiyonu, York ve meslektaşlarının yanı sıra, Richard Stallman ve Jacob Appelbaum gibi güvenlik alanında dışlanmış kişileri de içeriyordu. York ve kartlarda gösterilen diğer birkaç kişi onlarla hiçbir şey yapmak istemedi.

“Bunu hiçbir şekilde onaylamıyorum ve kaldırılmasını istiyorum” tweetlendi 26 Aralık’ta York. Diğer birçok destekçi ve mağdur benzer yorumlarla ortaya çıktı. OpenSea ve ItsBlockchain adlı bir şirket olan NFT yaratıcısı ile ileri geri, cevapladı tüm NFT’leri kaldırma istekleri.

Birçoğu, merkezi olmayan bir varlığı yok etmek için merkezi bir yeri ziyaret etmek zorunda olmanın ironisini gördü.

“Web3 dijital mülkiyet haklarının yeni alanında insanların kendi rızaları olmadan kimliklerini tokenize edebilmeleri ve başkalarının kârı için ticarete konu mallar olarak satabilmeleri oldukça saçma ve üzücü.” yazdı Jacob Silverman, New Republic’in editörü.

York’un çilesi başlar başlamaz bitmişti. NFT’lerin yaratıcısı Hitesh Malviya, York ve diğerleriyle iletişime geçti ve görüntüleri kaldırmayı kabul etti. Birkaç gün içinde ortadan kayboldular, yerini Malviya’nın yazdığı bir Orta gönderi aldı. yazdı ekibinin “genç topluluğu kripto konusunda Cypher Punks ve bu tarihe kadar blockchain teknolojisinin evrimi için ne kadar önemli oldukları hakkında eğitmek” istediğini söyledi.

“Ne yazık ki, birçok Cypher Punk bu fikre karşıydı ve hiçbir şekilde katılmak istemedi” diye yazdı. “Bu yüzden, izin almadığımız ve NFT’lerinizi oluşturmadığımız için her bir Cypher Punk’tan özür dileriz.”

Malviya’ya NFT’leri ve neden bu para kazanma girişimi için özel fotoğrafları ve bilgileri -esas olarak birinin sanatı- kullanabileceğini düşündüğünü sorduğumda huysuzdu.

Doğrudan bir mesajda, “Piyasa düzenlenmediği için NFT’lerdeki benzerlik yasalarından haberdar değildik” dedi. “Ve bir eğitim dizisi ve bu NFT koleksiyonu oluşturmak için üç aylık kaynak ve zaman harcadık. Derslerimizi öğrendik. Umarım cevaplarınızı almışsınızdır. Daha fazla yorum yok.”

York’un durumu ve sonuçta ortaya çıkan yorum kargaşası, web3’ün büyüyen ve kafa karıştırıcı bir bölümünün parçası: Her şey izinsiz olduğunda, birinin yüzünü, sanatını veya verilerini kullanmak için ne zaman izin almanız gerekir? Ve daha da önemlisi, kötü aktörlerin tişört tasarımınızdan çıplak vücudunuza kadar her şeyi bir NFT’ye dönüştürmesine ne engel olabilir?

Ne yazık ki, York’un durumu yeni değil ve yaratıcıları çabuk zengin olan NFT yaratıcılarından korumayı amaçlayan tamamen yeni bir endüstri ve araç zinciri yaratıyor.

Bir başka toptan NFT soygunu Nisan 2021’de sanatçı Qing Han aka Quinni’nin eseri çalındığında ve York’un kullandığı OpenSea platformunda yeniden yayınlandığında gerçekleşti. Sağlık ve kronik hastalık konusundaki sanatsal yaklaşımları nedeniyle hayranları tarafından sevilen Quinni, Şubat 2020’de kanserden öldü. Ölümünün ardından kardeşi ve sanatçı arkadaşı Ze Han, sosyal medya hesaplarını sürdürdü ve çalışmalarını yayınladı.

Bir yıl sonra hırsızlar Quinni’nin çalışmalarını isimsiz olarak yayınladılar. Hayranların tepkisinden sonra, sanat, OpenSea dahil olmak üzere çeşitli NFT sitelerinden çıkarıldı ve bu yazı itibariyle tümü görünüşte blok zincirinden kaldırıldı. Erkek kardeşi hırsızlıktan sonra NFT’lere katılmayı reddediyor.

Ze Han, Twitter’da “Qinni’nin herhangi bir eserinin izinsiz satıldığını bildirmenin bir hatırlatıcısı” yazdı. “Qinni’nin sanatının satıldığı meşru yollar yok (bu gelecekte değişebilir).”

Bu durum, birçok içerik oluşturucuyu NFT’lerde eğitim almaya zorladı. Geliştiriciler, çoğu kripto para birimiyle hiç ilgilenmeyen içerik oluşturucuların çalınan sanatlarını bulmalarına yardımcı olan bir dizi araç yarattı. Twitter beslemeleri ortaya çıktı Hırsızlıkları vurgulamak için.

Çevrimiçi paylaşım topluluğunun önemli isimlerinden biri olan DeviantArt, toptan sanat hırsızlığına aşinadır.

DeviantArt’ın CMO’su Liat Karpel Gurwicz, “Platformda yarım milyardan fazla sanat eserini barındırıyoruz” dedi. “Yıllar boyunca hırsızlıkla uğraştık ve bu yeni bir şey değil. Bu, etrafında gerçek bir düzenleme olmadan önce bile, çevrimiçi bir sanat topluluğu olmakla her zaman uğraştığımız bir şey.”

Son zamanlarda şirket, blok zincirinde kullanıcı sanatını arayan bir bot yarattı. Bot, OpenSea gibi popüler NFT sitelerindeki resimleri kayıtlı kullanıcılar tarafından yapılan resimlerle karşılaştırıyor. Bot, makine öğrenimini kullanarak, DA’nın sunucularında zaten yayınlanmış olan sanat eserlerine benzeyen resimleri bulur. Sanatçılara Opensea ve diğer sağlayıcılarla nasıl iletişim kuracaklarını göstererek yayından kaldırma sürecini de kolaylaştırır.

DeviantArt COO’su Moti Levy, sistemin yasal sahipler ve korsanlar tarafından yayınlanan sanat eserleri arasında henüz ayrım yapmadığını söyledi.

“Yaklaşık bir eşleşme bulursak, kullanıcılarımızı güncelleyeceğiz” dedi. “Bazı durumlarda, onların NFT’si olabilir. Kimin bastığını bilmiyoruz.”

Şirket, araçla başarı buluyor. DeviantArt Protect, 2021 Kasım ile Aralık ortası arasında gönderilen bildirimlerde %300 artışla 80.000 olası ihlal vakası buldu. Şirket ayrıca, NFT yaratıcılarının tüm sanat koleksiyonlarını NFT olarak ele geçirmesini engelleyen anti-bot araçları ekledi.

İronik olarak, NFT satan merkezi olmayan pazarlar bir veya iki sağlayıcı etrafında merkezileşmeye başlıyor. En popülerlerden biri olan OpenSea, York veya Quinni’ninki gibi durumlara adanmış eksiksiz bir yayından kaldırma ekibine sahiptir.

Şirket, Ocak başında 300 milyon dolarlık bir turun ardından stratosferik 13 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Şirket, tahmini 1,26 milyon aktif kullanıcı ve 80 milyonun üzerinde NFT ile NFT pazarında açık ara en büyük oyuncu. Buna göre DappRadar, platform son 30 günde 3.27 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi ve 2.33 milyon işlemi yönetti. En yakın rakibi Rarible, aynı dönemde 14.92 milyon dolarlık işlem gördü.

OpenSea ekosistemdeki yeri konusunda açıktı ve sanatçıların yayından kaldırma isteklerini olabildiğince çabuk yönettiğini iddia ediyor.

OpenSea sözcüsü, “Diğerlerinin tanıtım haklarını ihlal eden NFT’leri satmak politikamıza aykırıdır” dedi. “Bir benzerliğin kullanımına izin verilmediği bize bildirildiğinde hesapları listeden çıkarmak ve yasaklamak da dahil olmak üzere bunu düzenli olarak çeşitli şekillerde uyguluyoruz.”

İlginç bir şekilde, şirket aynı zamanda derin sahtekarlıkları veya OpenSea’nin dediği gibi, henüz geniş çapta ortaya çıkmamış ancak etkileyiciler ve medya yıldızları için tehlikeli olabilecek bir sorun olan rıza dışı samimi görüntüleri (NCII) çökertiyor gibi görünüyor.

“NCII için sıfır tolerans politikamız var” dediler. “NCII veya benzeri görüntüleri kullanan NFT’ler (olmadıkları birine benzemek için üzerinde oynanmış görüntüler dahil) yasaktır ve bu materyali yayınlayan hesapları hızla yasaklamaya geçiyoruz. Topluluğumuzu ve yaratıcılarımızı korumak ve güçlendirmek için daha hızlı hareket edebilmemiz için çabalarımızı müşteri desteği, güven ve güvenlik ve site bütünlüğü üzerinde aktif olarak genişletiyoruz.”

OpenSea’nin çabaları pek çok sanatçıyı tatmin etmedi, çoğu kendi çalışmalarını ve meslektaşlarının çalışmalarının platformlarında ele geçirildiğini görmeden önce NFT’lere şüpheyle yaklaşıyordu. Pek çok kullanıcı sanatını hala OpenSea’de buluyor ve herkesin önünde şikayet ettiklerinde destek dolandırıcılarıyla dolu OpenSea gibi platformların resmi temsilcileri olduğunu iddia eden.

Bu karışıklık nedeniyle, DeviantArt’tan Levy, şirketin NFT’leri araştırdığını ancak henüz teklif etmeyi reddettiğini söyledi. Aslında, kullanıcılarının onları istemediğini düşünüyor.

“Uzun vadede, Web3’ün ilginç ve potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz, ancak bizim için daha iyi bir şekilde ve sanatçıları koruyacak ve onları güçlendirecek şekilde yapılmalı, onları tehlikeye atacak şekilde değil. ”genel-24

Bir cevap yazın