Riot Games’in taktik nişancı oyunu Valorant’taki bir karakter olan teknoloji meraklısı Killjoy, geçtiğimiz günlerde bir tweet’te bir NFT sanatının tadını çıkarırken gösterildi ve bu, birkaç hayran arasında bazı kaşları kaldırdı. Riot tweet’i çabucak sildi ve o zamandan beri bir tür özür diledi.

Tweet, resmi Alman Valorant Twitter hesabı tarafından Killjoy’un memleketi Berlin’i ve bilgisayar tarafından üretilen sanatı öne çıkarmanın bir yolu olarak yapıldı. Riot’un özrüne göre ekip, tweet’te yer alan sanat eserinin sanatçı tarafından yapıldığının farkında değildi. Martin Saatbir NFT idi.

“Kiljoy programlamayı sevdiğinden, sizi dünyanın dört bir yanından bilgisayarla üretilmiş sanat eserleriyle tanıştırmak istedik” diye bir tweet attı. Alman Valorant Twitter hesap okur. “Ancak, seçilen çalışmanın bir NFT olduğunu bilmiyorduk. NFT’leri Killjoy’un işinin ve hobilerinin bir parçası olarak hiçbir şekilde dahil etmek istemedik.”

Açıklama tweetine verilen yanıtlardaki hayranlar, oyunun hayranlarının en sevdiği karakterlerden birinin NFT’lere girmediği için rahatlamış görünüyordu, ancak şu anda Riot’un teknoloji konusundaki genel duruşunun ne olduğu belli değil.

NFT’ler veya değiştirilemez jetonlar, esasen bir blok zincirinde depolanan veriler için makbuzlardır ve bir görüntü, tweet, video oyunu kozmetiklerine kadar her şey olabilir. Take-Two ve EA gibi birden fazla video oyunu şirketi, ürünlerinde bir şekilde NFT’leri paraya çevirmek ve uygulamak istiyor, son zamanlarda biraz çılgınlık oldu. Ubisoft, oyuncuların Ghost Recon Breakpoint’te daha sonra diğer oyunculara bir fiyata satılabilecek (Ubisoft’un bir indirim alacağı) NFT öğeleri edinmelerini sağlayan Ubisoft Quartz ile uzayda deneyler yapıyor.

NFT’lere yönelik eleştirilerin çoğu çevresel etki etrafında dönmektedir. İşlemler blok zincirinde gerçekleştiğinden, NFT’ler, çevreye zarar veren ve iklim değişikliğine katkıda bulunan “darp edilmek” için ihtiyaç duydukları elektrik miktarı nedeniyle büyük bir karbon ayak izine sahip olabilir.

GameSpot, perakende tekliflerinden komisyon alabilir.oyun-1

Bir yanıt yazın