NASA’nın Azim ekibi ilan edildi Mars gezgini, geçen aydan beri robotu rahatsız eden bir problem olan örnek önbellek sistemini tıkayan çakılları yerinden çıkarmayı başardı.

Örnekleme önbelleğe alma sistemi, Marslı kayaların ayrıntılı bir şekilde analiz edilmesi, tüm bunlara katkıda bulunacağından, Azim misyonunun tartışmasız en hayati bileşenidir. NASA’nın Mars hedefleri: Gezegende yaşamın var olup olmadığını anlamak, antik iklimini ve jeolojisini anlamak ve orada insan keşfine hazırlanmak. Perseverance tarafından toplanan örnekler, her şey kurallara göre giderse 2030’ların başında Dünya’ya getirilecek. plan.

Ama bu Mars, yani nadiren bir plan bir engelle karşılaşmaz ya da iki. Perseverance’ın durumunda, en son konu Gezici, Issole adlı bir kayadan aldığı bir örneği önbelleğe alırken meydana geldi. Uç atlıkarıncasına konurken, numune tüpünden bir miktar kaya düştü, kaya örneklerini gezici üzerinde depolamak için tasarlanmış tembel Susan benzeri bir mekanizma. (Gezi aracı, şimdiye kadar yedi tanesi doldurulmuş olan 43 numune tüpüne sahiptir).

Anlaşıldığı üzere (ve bazı okuyucularımız önerdi), kayalar sonunda biraz sallandıktan sonra gevşedi. İlk olarak, gezici bit karuselini döndürdü, bu hareket, gezicinin Issole örneğini işlemesini engelleyen iki kayayı temizleyen bir hareketti. Gezicinin girişimini takip etmek için görev kontrolörleri, düzeltici eylemlerden önce ve sonra çekilen görüntüler arasındaki farkları inceledi. Fırlatılan çakıl taşları, gezicinin Mastcam-Z kamerası tarafından alındı.

Ardından ekip, numune tüpünün içinde kalan kayayı çıkarmaya yöneldi, böylece bu tüpü başka bir karot alma girişimi için saklayabilirler. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda proje müdür yardımcısı olan Rick Welch, yakın tarihli bir haberde, “Matkaptaki vurmalı işlev aracılığıyla, esasen 208 saniye boyunca bu işin içinden çıkılmaz bir hal aldık” dedi. Blog yazısı. Manevra başarılı oldu ve tüp şimdi yeniden kullanılacak.

Ancak iki küçük çakıl taşı hala sıkışmıştı. NASA ekibi, yine de geziciyi engellemeyeceklerine karar verdi ve biraz sürüş sırasında sallanabileceklerini düşündü. Gerçekten de, Azim ekibi rapor edildi 25 Ocak’ta gezici yakındaki bazı kayalara geri döndü, robotu yatırdı ve ardından bir tekerleği büktü. Bu süreçte, geriye kalan kayalar yerden düştü. 2,7 milyar dolarlık araç.

Azim taşları geçtiğine göre, 2 yıllık projeye geri dönebilir: daha fazla taş toplamak, doğru yol.

Daha fazla: NASA’nın Perseverance Rover’da Sıkışmış Çakılları Yerinden Çıkarma Planı Vargenel-7

Bir yanıt yazın