Apple, iPhone deneyimini zenginleştirecek bir dizi yeni özellik ve değişiklikle ilk iOS 15.4 geliştirici beta sürümünü yayınladı. Muhtemelen Apple’ın WWDC’22 geliştirici konferansında tanıtılacak olan iOS 16’nın tadına bakmadan önceki son ama bir büyük güncelleme olan iOS 15.4, özellikle bu denemelerde oldukça temiz bir yaşam kalitesi güncellemesi olacak şekilde şekilleniyor. zamanlar.

iOS 15’in kendisi, Apple’ın işletim sistemini sıfırdan elden geçiren büyük iOS 14 güncellemesinin ardından genel iOS deneyimini düzeltmeye odaklanan büyük bir güncellemeydi. Hatırlatma olarak, iOS 14 ana ekran widget’larını ve bir uygulama çekmecesini sunarken, iOS 15 formülü mükemmelleştirdi ve gizlilik iyileştirmeleri ile bildirim teslimine odaklandı.
iOS 15.4’ün yanı sıra iOS 16. Yukarıda belirtildiği gibi, Apple’ın tescilli işletim sisteminin bir sonraki ana sürümü bu sonbaharda resmi olarak kullanıma sunulacak, ancak birkaç ay içinde bir beta sürümünün yayınlanmasını bekliyoruz.

Daha fazla oku:

iOS 15.4: Tüm yeni özellikler

Steroidler üzerinde yüz kimliği

Ben ve muhtemelen birçoğunuz için, Face ID bir maske ile iyi çalışmıyor ve iOS 15.4 sonunda, maskenize uzanıp yüzünüzden çıkarmanıza gerek kalmadan iPhone’unuzun kilidini açmanıza izin verecek. Bu, yüz maskelerinden büyük ölçüde etkilenmeyen parmak izi kimlik doğrulaması gibi diğer biyometrik kilit açma yöntemlerinin aksine engellenen Face ID’de büyük bir gelişmedir.

Daha önce Apple, Face ID’ye yardımcı olmak ve bir maske veya güneş gözlüğü taksanız bile iPhone’unuzun kilidini kolayca açmak için eşleştirilmiş bir Apple Watch kullanma özelliğini tanıtmıştı, ancak akıllı aksesuarı olmayanlar dışarıda bırakılmıştı. Neyse ki, iOS 15.4 sonunda bunu ele alıyor ve daha fazla sayıda kullanıcıya uygun biyometrik kimlik doğrulama getiriyor.

Bununla birlikte, yüzünüze bir maske takmak, Face ID’nin üzerinde çalışacak çok daha az veriye sahip olduğu anlamına gelir; bu nedenle, telefonu tutan kişinin gerçekten siz olduğunuzu doğrulamak için gözlerinizin etrafındaki alanı aktif olarak taraması gerekir. Bu sözde çok daha yoğun bir süreç, bu nedenle Apple bunu yalnızca daha yeni iPhone’lar ve iPad’lerle sınırladı. Ne yazık ki, iPhone 11 Pro Max gibi biraz daha eski iPhone’larda bu özellik yoktu. Gelişmiş Face ID özelliklerinden yararlanmak için bir iPhone 12 veya daha yenisine ihtiyacınız olacak.

Yeni emoji

Apple’ın genellikle yılda en az bir küçük iOS güncellemesi vardır ve bu, gerçekten yararlı olandan düpedüz ilginç olana kadar tonlarca yeni emoji ekleyen ve 2022 bu gelenekten sapmayacak gibi görünüyor. iOS 15.4 geliştirici beta sürümü, hamile erkekleri tasvir eden 37 yeni emoji, yeni el hareketlerinin yanı sıra troller, birçok yeni yüz emojisi ve diğer renkli ve etkileyici emojileri içeriyor. Tam liste ile tamamen uyumludur Emojipedia’nın Emojisi 14.0 Google’ın işletim sisteminin yaklaşan Android 12L sürümüne ekleyeceklerine benzer.

Notlar ve Hatırlatıcılar ile metin tarama

Bu, aynı zamanda çok basit ama çok parlak olan oldukça iyi bir özellik. iOS 15.4 ile, Notes ve Reminders gibi uygulamalardan iPhone’unuzun kamerasıyla doğrudan metin tarayabileceksiniz. Genel iPhone deneyimine eklenen bu yaşam kalitesi, size kesinlikle değerli zaman kazandıracak, çünkü 2010’daki gibi metin girmek yerine, telefonunuzu herhangi bir metne doğrultabilecek ve otomatik olarak taramasını ve içe aktarılmasını sağlayabileceksiniz. bir notta veya bir hatırlatıcıda.

Kısayollar için bildirimleri kapatın

Apple’ın Kısayollar uygulaması kuşkusuz cihaz otomasyonu için çok güçlü bir araçtır, ancak “tuhaflıklarından” biri, oluşturduğunuz hemen hemen tüm kişisel otomasyonların, çalıştıklarında sizi sinir bozucu bir bildirimle bilgilendirmesidir, bu da daldırmayı biraz bozar. Neyse ki, iOS 15.4, Apple’ın Kısayollar uygulamasının ve sunduğu yepyeni işlevsellik katmanının hayranıysanız, bunlardan kurtulmanıza ve daha az müdahaleci bir deneyim elde etmenize olanak tanır.

iCloud Anahtarlık Notları

Apple’ın Anahtar Zinciri, iOS’un kendisine çok iyi entegre olduğu için muhtemelen en erişilebilir şifre yöneticisidir. Temel işlevsellik (hesaplarınızı ve ilgili şifrelerinizi güvende tutmak) olsa da, Keychain bazı yönlerden popüler üçüncü taraf şifre yöneticilerinin gerisinde kalıyor ve iOS 15.4 bunu düzeltecek. Apple’ın Anahtar Zinciri sonunda, sahip olduğunuz her belirli giriş girişi için not almanıza izin verecek ve bu şüphesiz sahip olmanız gereken bir şey.telefon-1

Bir yanıt yazın