Covid-19 Çocuklarda Diyabeti Tetikler mi? başlıklı makale için görsel  İşte Araştırmanın Şimdiye Kadar Gösterdikleri

Fotoğraf: Kevin Frayer (Getty Resimleri)

Bu hafta yapılan araştırmalar, covid-19’un çocuklarda daha yüksek tip 1 diyabet riski ile bağlantılı olabileceğini öne süren en son araştırmadır. Çalışma, San Diego’daki büyük bir çocuk hastanesinde bildirilen diyabet vakalarının pandeminin ilk yılında önemli ölçüde arttığını buldu. Bununla birlikte, çalışmanın yazarları da dahil olmak üzere birçok uzman, ikisi arasında neden-sonuç ilişkisinin hala kesin olarak kurulmadığını savunuyor.

çalışma yayınlanan Pazartesi günü JAMA Pediatri’de ve California Üniversitesi, San Diego’daki araştırmacılar tarafından yürütülmüştür. Yazarlar, dünyanın en büyük çocuk hastanesi olduğunu iddia eden üniversiteye bağlı Rady Çocuk Hastanesine başvuran çocukların isimsiz tıbbi kayıtlarına baktılar. Batı Kıyısı. Yeni başlangıçlı tip 1 diyabet teşhisi konan çocuklara odaklanan altı yıllık verileri incelediler.

Araştırmacılar, 19 Mart 2020’den 19 Mart 2021’e kadar 187 çocuğun yeni bir tip 1 diyabet vakasıyla hastaneye kaldırıldığını ve bunun önceki beş yılın yıllık sayımlarına göre gözle görülür bir artış olduğunu tespit etti. Örneğin, 2019’dan 2020’ye kadar aynı zaman diliminde 119 çocuk kabul edildi. Pandemi sırasındaki vakaların, insanları ölümcül komaya sokabilen, hayatı tehdit eden bir komplikasyon olan diyabetik ketoasidoz teşhisi konması da daha olasıydı.

Bu ayın başlarında, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan araştırmalar bulundu 18 yaşın altındaki kişiler arasında benzer bir eğilim. Tıbbi iddia verilerine dayanarak, bu makale, 18 yaşın altındakilerin covid-19 teşhisi konmuş kişilerin yeni diyabet teşhisi konma olasılığının, en azından pandeminin ilk yılı. Ayrıca, benzer bir zaman diliminde pandemi öncesinde diğer solunum yolu enfeksiyonları teşhisi konanlara göre diyabet teşhisi konma olasılıkları daha yüksekti. Önemli olarak, çalışma, tip 1 diyabetin insanları daha genç yaşta etkileme eğiliminde olmasına rağmen, farklı mekanizmalardan kaynaklanan tip 1 ve tip 2 diyabet arasında ayrım yapmamıştır.

Diyabet ve covid-19 arasında net bir bağlantı var. İle insanlar mevcut diyabet şiddetli covid için daha yüksek risk altında olduğu biliniyor; sahip olabilirler yüksek risk daha sonra da devam eden komplikasyonların. Ayrıca, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda daha sonra diyabet geliştirme riskinin covid-19 ile bağlantılı olduğuna dair kanıtlar var. Ve laboratuvardaki bazı araştırmalar, bunun neden olabileceğine dair makul bir açıklama sundu. Onun mümkünörneğin, vücudun bağışıklık sisteminin bu hücrelere saldırması ve tip 1 diyabete neden olmasına benzer şekilde, virüsün pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine tercihen bulaşıp ardından onları yok edebileceği veya zarar verebileceği. Enfeksiyon ayrıca bağışıklık sistemini bir şekilde bu kendi kendine zarar veren duruma iterek tip 1’e yol açan olaylar zincirini başlatabilir.

Ancak Toronto Üniversitesi’nde bir endokrinolog ve tıp profesörü olan Daniel Drucker’a göre, koronavirüsün insanlarda, özellikle çocuklarda diyabeti doğrudan tetikleyip tetikleyemeyeceğine dair genel veriler hala çok karışık.

Bazı çalışmalar Almanya ve Finlandiya Örneğin, tip 1’de küçük artışlar buldular, ancak mutlaka covid-19’a yakalanan çocuklar arasında değil, bu da virüsün değil pandeminin dolaylı etkilerinin suçlandığını düşündürüyor. Örneğin, bakım aramada bir gecikme, bir kişinin ilk semptomlarının diyabetik ketoasidoz gibi ciddi komplikasyonlar gelişene kadar fark edilmeme riskini artıracaktır. Almanya’dan bir başka araştırma da bulundu 2020’deki pandeminin ilk dalgasının, çocuklar ve genç yetişkinler arasında otoimmünite ile bağlantılı olmayan tip 1 vakalardaki artışla bağlantılı olduğuna dair kanıt yok. Ve bent’ler ABD’de ve başka yerlerde tip 1 vakalarının artışg pandemiden önce bile.

Drucker, Gizmodo’ya telefonla verdiği demeçte, “Tüm bu raporlarda eksik olan şey tutarlılık, dolayısıyla dünya çapında tutarlı bir anlaşma yok” dedi. “Virüsün kendisiyle ilgili, oto-bağışıklığı veya beta hücre yıkımını doğrudan etkileyen gerçek bir fenomen olup olmadığına bakılmaksızın, sonuçlara varmamı sağlayacak kanıtlar gördüğümü sanmıyorum.”

JAMA Pediatri’deki yeni çalışmanın yazarları bile sınırlamalarına dikkat ediyor. Birincisi, çocukların enfekte olup olmadıklarına değil, sadece kabulleri sırasında aktif bir covid-19 vakası olup olmadığına bakabildiler. Çalışmada, çocukların yaklaşık %2,1’inin virüs testi pozitif çıktı. Ve hastanelerindeki vakalarda bir artış olduğunu anekdot olarak fark ettikten sonra bu verileri incelemek için ilham almış olsalar da, bunun neden olduğundan hala emin değiller.

UC San Diego’da klinik pediatri profesörü olan çalışma yazarı Jane Kim, Gizmodo’ya bir e-postada “Bu artıştan doğrudan veya dolaylı olarak hangi faktörlerin sorumlu olduğunu bilmiyoruz” dedi. “Covid’in çocuklarda diyabete neden olduğu sonucuna varmak için bizden veya diğer gruplardan henüz yeterli kanıt yok.”

Drucker, covid’in çocuklarda tip 1 diyabet riskini gerçekten artırıyor olabileceği veya bu riskin pandemi dalgaları arasında veya Omicron gibi varyantların ortaya çıkmasıyla daha da kötüleşmiş olabileceği ihtimalini dışlamıyor. Ancak daha güçlü kanıtlar olmadan, virüsün kendisiyle bir bağlantı olmaması mümkün.

“Sigara içilen silahı epidemiyolojik olarak arayacak olsaydık, bu, son altı aydan 12 aya kadar herhangi bir yerde yeni başlayan SARS-COV-2 enfeksiyonu olan çocuklar ve ilgili tip 1 diyabet insidansı ve onları karşılaştıran çocuklar olurdu. Drucker, enfekte olmamış bir kontrol popülasyonu ve bunların diyabet insidansı” dedi. “Şimdiye kadar bu tür bir ‘AHA!’ görmedik. bildiri.”genel-7

Bir yanıt yazın