Çevrimiçi incelemelerin çok dikkatli alınması gerektiğini hepimiz biliyoruz, ancak genel olarak 4,5 yıldızlı bir ürünün, ortalama 3,5 yıldızlı bir üründen daha iyi olduğunu düşünmek istersiniz. Baktığın siteden beri yanılıyor olabilirsin kötü yorumların görünmesine bile izin vermeyebilir – FTC’den 4.2 milyon dolarlık bir uzlaşma emri alan Fashion Nova gibi.

Olan şuydu: Fashion Nova, kullanıcıların satın aldıkları ürünleri incelemelerine izin veren bir site işleten herkes için kesinlikle yaygın olan bir üçüncü taraf inceleme yönetim aracı kullandı. Ama sonra kötü bir şey yaptılar: 2015’ten 2019’a kadar, sitede otomatik olarak 4 ve 5 yıldızlı incelemeler görünürken, bundan daha düşük bir şey onay gerektiriyordu. Ve onaylamadılar yüz binlerce Bunlardan, sitedeki malların algılanan kalitesini yapay olarak şişirmek.

“Fashion Nova, web sitesindeki incelemelerin, web sitesine yorum gönderen tüm alıcıların görüşlerini doğru bir şekilde yansıttığını yanlış beyan etti. Önerilen anlaşma, Fashion Nova’nın aldatıcı uygulamasını ele almak için hükümler koyuyor ve Fashion Nova’nın tüketicilerin uğradığı zarar için 4.2 milyon dolar ödemesini emrediyor.” FTC’yi yazdı durumu açıklayan bir blog yazısında.

Davayla ilgili çeşitli belgeleri görebilirsiniz burada.

Görünüşe göre ajans, üçüncü taraf inceleme platformlarının himayesinde gerçekleştirilen bunun gibi diğer dolandırıcılıkların kokusunu aldı, çünkü o zamandan beri onları işleten diğer 10 şirkete (orijinal, isimsiz) uyarı mektupları gönderdi. Ve yaptı daha geniş bir “kendini izle” duyurusu Sahte incelemeler ve aldatıcı onaylarla ilgili olarak Ekim ayında.

Fashion Nova’nın burada sadece masum bir kurban olduğundan endişeleniyorsanız, bunun şirketin federallerle ilk teması olmadığını, 2020’de gölgeli iptal ve iade politikaları için 9 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini belirtmekte fayda var. Uyarı alıcısı! (Ne yazık ki, bu cezaların tam olarak ödenip ödenmeyeceğini kimse tahmin edemez.)

Ayrı olarak, ancak muhtemelen bu duyuruyla uyum sağlamak için zamanlanmış olan FTC, çevrimiçi incelemeler için ödeme yapmak veya talep etmek isteyen pazarlamacılar için yönergeler. Şeffaf olmak ve istendiğinde hem olumlu hem de olumsuz yorumların görünmesine izin vermek gibi, bunu doğru yapmanın yolları vardır. Ve… başka yollar da var. Ve yeni rehberlik yayınladı platformlar yayıncılık yorumlar incelemelerin kaynağını, teşviklerini veya görünürlüğünü kendi lehlerine kullanma konusunda iki kez düşünmeleri gerektiğini.

Sahte incelemeler çevrimiçi ekonomide bir beladır, ancak şu ana kadar ya hiç kimse sorunu çözmedi ya da tedavi – perakendeciler için – hastalıktan daha kötü, çok fazla çalışma gerektiriyor ya da çeşitli kazançlı düzenlemelerin çöküşü gibi. Belki de FTC’nin bu küçük esnekliği onları doğru yöne yönlendirmeye yardımcı olacaktır.genel-24

Bir yanıt yazın