Webb, görüntünün üst kısmını dolduran parlak mavi Dünya ile uzayın karanlığına karşı parıldayan gümüş bir küptür.

Webb Uzay Teleskobu’nun ikinci Lagrange noktasına ulaşması bekleniyor. Pazartesi öğleden sonra. Teleskop, kozmos gözlemlerini yapacağı bu noktaya ulaşmak için yaklaşık bir aydır seyahat ediyor.

teleskop Fransız Guyanası’ndan fırlatıldı 25 Aralık’ta. Uzay aracı uzayda yolculuk yaptığı için aynalarını yerleştirdi ve güneşlik. Şimdi, teleskop 1000 milden az nihai hedefinden. NASA, bu öğleden sonra görevi tartışmak için çevrimiçi bir konferansa ev sahipliği yapacak. İnternet sitesi; 15:00 EST’deki bir yayının ardından 16:00 EST’de bir medya telekonferansı yapılacaktır.

Webb’in hedefi – ikinci Lagrange noktası veya L2 – yararlıdır çünkü oradaki herhangi bir teleskopun Güneş, Dünya ve Ay’ı arkasında bir çizgide tutmasına izin vererek, evrene engelsiz bir görüş sağlar. L2 ayrıca Güneş’in etrafındaki yörüngede nispeten kararlı bir noktadır ve uzay aracının orada yerinde kalmak için minimum yakıt kullanmasını sağlar.

Bir Ariane 5 roketi, gri bir gökyüzüne karşı arkasında yanan parlak turuncu yakıtla gökyüzüne doğru ateş ediyor.

Webb, astronomi için bir dönüm noktası olmayı vaat ediyor. Hubble Uzay Teleskobu, otuz yıldır evrenin yapılarını anlamak isteyen bilim adamları için dikkate değer bir kaynak olmuştur. Ancak yaşlanan Hubble giderek daha fazla deneyimliyor aksaklıklar gözlemleme yeteneğini kesintiye uğrattı. Webb, Hubble’ı kıdemli uzay aracının Sisyphus’un dağa tırmanması gibi ele aldığı gözlem taleplerinin yükünden kurtaracak. iki teleskop farklı dalga boylarında görmekböylece daha güçlü Webb, Hubble’ın basitçe yapamayacağı gözlemler yapacaktır.

L2’den Webb teleskopu bakacak evrendeki en erken ışık ve galaksilerin oluşumunu ve dış gezegenlerin yapılarını keşfedin. Teleskop L2’ye yerleştirildiğinde – bir son ıslah yanığı uzay aracını yerine oturtmak için—birkaç aylık hizmete alma, Webb’i bilimsel gözlemler yapmaya hazır hale getirmeye başlayacak. Webb’in L2’de beş yıl boyunca çalışması bekleniyordu, ancak bir özellikle hassas fırlatmauzay aracı hizmette olabilir 20 yıl.

Bunun uzun zaman önce geldiğini söylemek yetersiz kalır. Webb’in başlangıçta 2007’de, ardından 2014’te ve 2018’de yükselmesi gerekiyordu, ancak yıllarca süren gecikmeler, milyarlarca yıllık içgörü için ödenmesi gereken küçük bir bedel.

Daha Fazla: Yeni Video Webb Uzay Teleskobunun Dünya’ya Vedasını Gösteriyorgenel-7

Bir yanıt yazın