Bir YouTuber, en büyük oyunlardan bazılarının hareketli minyatür dünyalar olarak nasıl görünebileceğini ortaya çıkarmak için kamera tekniklerini kullanıyor. Flurdeh’in Red Dead Redemption 2’yi içeren son videosunu çekin (aşağıda). Bir zamanlar Rockstar Games’in görsel olarak ayrıntılı Western oyunu, eski şehirlerin ve trenlerin çiş modelleri ile dolu bir masa üstü gibi görünüyor, kasaba halkının sanki bir stop-motion animasyonuymuş gibi sallanmasıyla tamamlandı.

Kevin ‘Flurdeh’ Hensen bana video serisi fikrinin 2015 yılında bir web sitesinde gerçek binaların, arabaların ve oyuncak gibi görünen insanların olduğu tilt-shift fotoğrafçılığı keşfettiğinde ortaya çıktığını söyledi. Teknik, merceğin görüntü sensörüne göre yönünü veya konumunu değiştiren kamera hareketlerini kullanmayı içerir. Tilt-shift fotoğrafçılığı Hansen’e çekici gelse de, pek erişilebilir değildi.

“Gerçek bir tilt-shift lens benim için çok pahalıydı, ancak aynı zamanda oyun içi sanal fotoğrafçılığa başladım, bu yüzden ekran görüntüleri ile simüle etmeye çalıştım” diyor. “İlk başta doğru görünmüyorlardı, bu yüzden yıllar boyunca farklı teknikleri denemek için zaman harcadım. Sonunda video çekmeye başladım ve tekrar denemeye geldiğimde ‘neden bunun yerine video şeklinde denemiyorsun?’ diye düşündüm.”

Hansen, üzerinde tilt-shift videolar oluşturmaya devam etti. Siberpunk 2077, gökyüzüve daha pek çok şey, daha fazla süs ekledikçe formülü damıtarak güzel bir sanat haline getirmesine izin verdi. YouTuber’ın videolarının daha sağlıklı kısımlarından bazıları, video oyunu karakterlerini stop motion animasyon figürleri gibi gösteren daha düşük kare hızlı çekimlerdir.

Ancak Hansen için en değerli araçlardan bazıları modlardır. YouTuber, temel fotoğraf modlarında her zaman mümkün olmayan, zaman geçmeden kamerayı serbestçe hareket ettirmesi gerektiğini açıklıyor.

“Kullandığım kamera modlarının çoğu, Frans Bouma,” diyor. “Bu kamera modlarını yapan çok daha yetenekli mod yapımcıları var, ancak bunlardan o kadar çok yarattı ve o olmasaydı, videolarımın çoğu var olmazdı.”

Hansen’de kontrol edebileceğiniz başka video türleri de var. ‘The beauty of’ serisi, daha çok video oyunu manzarasını olduğu gibi takdir etmekle ilgilidir. Hansen’in daha fazla çalışmasına göz atmak isterseniz, onun Youtube kanalı bağlantıda.

Resim kredisi: YouTube / Flurdehoyun-2

Bir yanıt yazın