Render, arka planda altıgen aynalar ve yıldızlar bulunan Webb teleskopunu gösterir.

bu Webb Uzay Teleskobu kompleksini tamamladı ayna dağıtımı bu hafta ve gözlemevi oluyor Güneş’in yörüngesinde döneceği L2’ye olan yolculuğunu tamamlamaya cesaret verici bir şekilde yakın a Milyonlarca kilometre uzakta dünyadan.

Webb, uzayda teleskopun konumunda kalmak için minimum yakıt kullanmasına izin verecek bir konum olan ikinci Lagrange noktasına seyahat ediyor. L2’den teleskop, erken evreni ve ötegezegenleri kızılötesi ve yakın kızılötesi dalga boylarında gözlemleyecektir. Teleskopun, evrenin doğuşu ve evrimi hakkındaki anlayışımızı elden geçirmesi bekleniyor. daha geride akran 1990’da fırlatılan Webb’in selefi Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha kısa sürede.

Webb uzaya fırlatıldı Fransız Guyanası’ndan 25 Aralık ve o zamandan beri 860.000 mil yol kat etti. Bu yolculuk sırasında tteleskop durmadan açıldıing; pratik hale getirmek için fırlatmak için mühendisler onu katlamak zorunda kaldı krizalitteki tırtıl gibi. Dikkatli adımlarla, sahip olmak güneşliklerini açtı ve aynalarını yerleştirdit ileo son adım tamamen bu hafta tamamlandı.

Webb’in 18 birincil ayna parçası vardır (birincil ayna, aynaya dik duran büyük bal peteği yapısıdır). güneşlik) ve ikincil bir ayna; ayna bölümleri ayarlanabilir ve bilimsel gözlemler için fırlatma konfigürasyonlarından konumlarına ayrı ayrı kaydırılması gerekiyordu. NASA Yöneticisi Bill Nelson onaylanmış Çarşamba günü tamamlanmış ayna dağıtımı.

Minik Ayna konumlarında kademeli ayarlamalar, her şeyi elde etmek için önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecek. göre, gözlem için doğru optik hizalamalara Webb dağıtım programı. Ama şimdi dağıtım tamamlandı, sadece bir büyük adım kalır: teleskopu L2’ye yerleştirmek için yakıt yanması. Bu, Webb tarafından dağıtım programı sırasındaki son yakıt yakımıdır, ancak gelecekte teleskopun yörüngesini düzeltmek için zaman zaman yanıklar olacaktır.

To teleskop yapmalı 23 Ocak’a kadar L2 yörüngesinde olacak, bundan sonra bilimsel kullanıma hazırlamak için beş aylık devreye alma süresi olacak gözlemler. Teleskopun milyonlarca millik yolculuğu, 20 yıl kadar sürebilecek parlak bir bilimsel kariyerin sadece önsözüdür.

Daha Fazla: Yeni Video Webb Uzay Teleskobunun Dünya’ya Vedasını Gösteriyorgenel-7

Bir yanıt yazın