Fas B2B e-ticaret ve perakende başlangıç chari TechCrunch’a 100 milyon dolar değerinde bir köprü turu sağladığını doğruladı.

Köprü turu, AKWA Group’un risk sermayesi kolu olan Khwarizmi Ventures, Air Angels ve Afri Mobility adlı yeni yatırımcıları karşıladı.

Chari’nin geçen Ekim ayında 5 milyon dolarlık başlangıç ​​turuna 70 milyon dolarlık yatırım yapan mevcut yatırımcılara (Y Combinator, Rocket Internet, Global Founders Capital, Plug n Play, Orange Ventures, Harvard University Management Company, Village Capital ve P1 Ventures) katıldılar.

Kıtadaki B2B e-ticaret alanında oynayan birçok girişim gibi, Chari de büyük oranda Fas ve Tunus’ta parçalanmış FMCG sektörü.

Chari bir mobil uygulama olarak çalışır ve bu iki ülkedeki küçük perakendecilerin ortak FMCG şirketlerinden ve yerel üreticilerden ürün sipariş etmelerine ve ürünleri 24 saatten daha kısa sürede almalarına olanak tanır.

Geçen Ekim ayında, YC destekli şirket Faslı defter defteri Karny.ma’yı satın aldı. Khatabook-esque platformu, yaklaşık 50.000 tüccara kredi ve defter tutma hizmetleri sunmaktadır. Bu tüccarların müşterilerine verdikleri krediyi yönetmelerini sağlar.

bu karny satın alma ve köprü turu, Chari’nin ödeme kolaylıkları sağlama stratejisine uyuyor. Şirketi, perakendecilerine, özellikle şimdi al, sonra öde gibi finansal hizmetler sunmak için tatlı bir konuma getiriyor.

“Chari, bu köprü turunun parasını mevcut müşterileri ile BNPL hizmetlerini test etmek için kullanacak. Başarılı sonuçlar üzerine, Chari elde etmek mağaza sahiplerinin son kullanıcılarına borç para vermelerini ve işlerini daha da büyütmelerini sağlayan yerel bir kredi şirketi” dedi. İsmail Belkhayat Bir açıklamada.

Karny, Chari’ye bakkalların müşterilerine sağladığı krediler hakkında değerli veriler veriyor ve Chari’nin banka hesabı olmayan dükkan sahiplerine kredi değerlendirmesi yapmasına ve her birine verilecek en uygun ödeme koşullarını belirlemesine olanak tanır..

Bu nedenle, özünde, Karny verileri, Chari’nin mağaza sahipleri tarafından son müşterilerine satılan ürünler ve ödünç verilen miktar hakkında bilgi edinmesine olanak tanır.. Chari, dahili kapalı döngü dijital cüzdanı aracılığıyla artık bazı mağaza sahiplerine kayıt tarihlerine, sipariş sıklığına, ortalama sepet siparişine ve son tüketicilerine ödünç verilen para miktarına göre ödeme koşulları ve BNPL seçenekleri sunacak.

ile şirketi kuran Belkhayat, Sofya Alj, Chari’nin bunu test etmek için birkaç dükkan sahibi seçtiğini söyledi. Dört kritere dayanarak, tüccarlar şunları yapabilir: dijital cüzdanlarında eksi bakiye olması; tavan -100$ ile -500$ arasında ve ücretsiz olarak 30 günden fazla olamaz.

Fas’ta faaliyete geçtiğinde, Chari bu BNPL hizmetini Tunus’a ve Afrika’daki Fransızca konuşulan diğer ülkelere genişletmeyi planlıyor.

BNPL hizmetleri, e-ticaretin hızlı penetrasyonu ve pandeminin etkileri nedeniyle Afrika’da güçlü bir büyüme yaşamaya başlıyor.

Nijerya’nın Carbon Zero, Güney Afrika’nın Payflex (Avustralya BNPL Zip tarafından yakın zamanda satın alındı) ve Kenya’dan LipaLater (yakın zamanda özkaynak ve borç olarak 12 milyon dolar topladı). Diğerleri, Chari’ye benzer bir Nijeryalı şirket olan TradeDepot gibi işletmelere hizmet ederken, bazıları Nijerya’nın ThankUCash’i gibi altyapı oyunları yapıyor.

Genellikle şirketler BNPL girişimleri için borç finansmanı sağlar; oyuncuların çoğu, yukarıda belirtildiği gibi, bunu yaptı. Ama Chari bunu yapmamayı tercih etti. Buna göre Belkhayat, nedeni, Chari’nin görüşmede olduğu borç girişim fonlarının şirketten %15’e varan yüksek faiz oranları talep etmek istemesiydi.

“Bu sadece bir pilot uygulama olduğu için, stratejimde bana yardımcı olabilecek fonlardan yüksek bir değerlemeyle parayı toplamayı tercih ediyorum. Biraz seyreltim ama karşılığında deneyimli kuruculardan çok yardım alıyorum” dedi ve Chari’nin tohum seviyesindeki yüksek değerini ve neden sadece öz sermayeyi artırdığını açıkladı. “Pilot başarılı olduğunda, işletme sermayesi gereksinimim için çok daha fazla finansmana ihtiyacım olacak ve öz sermayeyi sulandırmak yerine borcu artıracağım.”genel-24

Bir yanıt yazın