Bir sanatçının, yaşamının son yılında çalkantılı bir gaz bulutu yayan kırmızı bir süperdev yıldız izlenimi. Bu, bu yıldızların en azından bazılarının süpernovaya gitmeden önce önemli içsel değişiklikler geçirdiğini gösteriyor. Kredi: WM Keck Gözlemevi/Adam Makarenko

Hawaii Üniversitesini KullanmakʻHaleakala’da ve Maunakea’da bir başka teleskopla gökbilimciler, kırmızı bir süperdev yıldızın yaşamının dramatik sonunu olduğu gibi görüntülediler. Devasa yıldızın hızlı kendi kendini yok etmesi ve son ölüm sancıları, Tip II süpernovaya dönüşmeden önce yakalandı.

Bir araştırma ekibi, Maui’de UH Astronomi ile çalışan Panoramik Araştırma Teleskobu ve Hızlı Yanıt Sistemini (Pan-STARRS) ve Hawai’de WM Keck Gözlemevi’ni kullandı.ʻi Island, ölümcül patlamasına kadar geçen 130 gün boyunca kırmızı süperdevi gözlemleyin. Gözlemler, devam eden Genç Süpernova Deneyi (YSE) geçici araştırmasının bir parçasıydı.

Ulusal Bilim Vakfı Lisansüstü Araştırma Görevlisi Wynn Jacobson-Galán, “Bu, devasa yıldızların ölmeden birkaç dakika önce ne yaptığına dair anlayışımızda bir atılım” dedi. Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve çalışmanın baş yazarı. “Kırmızı bir süperdev yıldızda süpernova öncesi aktivitenin doğrudan tespiti, daha önce sıradan bir Tip II süpernovada hiç gözlemlenmemişti. İlk kez kırmızı bir süperdev yıldızın patlamasını izledik!”

Keşif yakın zamanda yayınlandı Astrofizik Dergisi.

Pan-STARRS, ölüme mahkûm olan devasa yıldızı ilk olarak kırmızı süperdevden yayılan büyük miktardaki ışık aracılığıyla 2020 yazında tespit etti. Birkaç ay sonra, 2020 sonbaharında bir süpernova gökyüzünü aydınlattı.

IfA astronomu ve Pan-STARRS baş araştırmacısı Ken Chambers, “Bu, Pan-STARRS ile gökyüzünü tekrar tekrar incelemenin yeni keşifler getirdiğinin bir örneği” dedi. “Pan-STARRS ile gece gökyüzünün sürekli izlenmesi olmadan, bu tür bir keşif mümkün olmazdı.”

Araştırmacılar gök olayını saatli bir bomba izlemeye benzettiler. Ekip, patlamadan sonra SN 2020tlf’yi izlemeye devam etti; Keck Gözlemevi’nin Derin Görüntüleme ve Çok Nesneli Spektrografından (DEIMOS) ve Yakın Kızılötesi Echellette Spektrografından (NIRES) elde edilen verilere dayanarak, SN 2020tlf’nin progenitör kırmızı üstdev yıldızının, yaklaşık 120 milyon ışıkyılı uzaklıkta NGC 5731 galaksisinde yer aldığını belirlediler. Dünya’dan bakıldığında, Güneş’ten 10 kat daha büyüktü.

Keşif, kırmızı süperdev yıldızların patlamadan hemen önce nasıl evrimleştiğine dair önceki fikirlere meydan okuyor. Bundan önce, patlamadan önce gözlemlenen tüm kırmızı süperdevler nispeten sessizdi: SN 2020tlf’den önce gözlemlendiği gibi şiddetli patlamalar veya parlak emisyon kanıtı göstermediler. Bununla birlikte, patlamadan önceki son yılda kırmızı bir süperdevden gelen bu yeni parlak radyasyon tespiti, bu yıldızların en azından bazılarının iç yapılarında önemli değişikliklere uğraması gerektiğini ve bunun da çökmeden önce gaz anlarının çalkantılı püskürmesine neden olduğunu gösteriyor.

Bu araştırma hakkında daha fazlası için:

Referans: “Son Anlar. I. Precursor Emission, Envelope Inflation, and Enhanced Mass Loss Preceding the Luminous Type II Supernova 2020tlf” yazan WV Jacobson-Galán, L. Dessart, DO Jones, R. Margutti, DL Coppejans, G. Dimitriadis, RJ Foley, CD Kilpatrick, DJ Matthews, S. Rest, G. Terreran, PD Aleo, K. Auchettl, PK Blanchard, DA Coulter, KW Davis, TJL de Boer, L. DeMarchi, MR Drout, N. Earl, A. Gagliano, C. Gall, J. Hjorth, ME Huber, AL Ibik, D. Milisavljeviç, Y.-C. Pan, A. Rest, R. Ridden-Harper, C. Rojas-Bravo, MR Siebert, KW Smith, K. Taggart, S. Tinyanont, Q. Wang ve Y. Zenati, 6 Ocak 2022, Astrofizik Dergisi.
DOI: 10.3847/1538-4357/ac3f3auzay-2

Bir yanıt yazın