Laura Palmer Twin Peaks: Fire Walk With Me'de tavana bakıyor.

David Lynch’in Twin Peaks: Fire Walk With Me’deki Laura Palmer (Sheryl Lee).
Ekran görüntüsü: Yeni Hat Sineması

İkiz tepeler hayranların hepsi bilir Laura Palmer’ın trajik hikayesi, bazı oldukça karanlık sırları saklayarak ölen küçük kasaba güzellik kraliçesi. Ama bunu biliyor muydun don işareti, diziyi birlikte yaratan David Lynch, aslında gerçek hayattaki tarihi faili meçhul bir cinayetten ilham mı aldı?

Yeni bir kitap, Teal’s Pond’da Cinayet: Hazel Drew ve İkiz Tepelere İlham Veren Gizem, Frost’un bir girişini içeriyor ve New York, Sand Lake’de bir gölette yüzen güzel bir genç kadın olan Hazel Drew’un 1908 cinayetine ilişkin derin bir soruşturma sunuyor. Basın tuhaf davayı ele geçirmiş ve yerel müfettişler olayı çözmek için ellerinden geleni yapıyor görünse de, katili asla yakalanmadı. Büyüleyici bir hikaye, sadece onun tarafından daha büyüleyici hale getirildi. İkiz tepeler bağlantı, böylece io9, yazar David Bushman (aynı zamanda birlikte yazan) ile bir görüntülü sohbete atladı. Twin Peaks SSS: Hem Harika hem Garip Bir Yer Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey) ve Mark T. Givens (ev sahibi İkiz tepeler dijital ses dosyası Geyik Çayır Radyo), daha fazla öğrenmek için.


Cheryl Eddy, io9: Kitap, “ilham veren gizem” hakkında olarak faturalandırılıyor. İkiz tepeler”, bu kesinlikle şovun hayranları için bir giriş noktası olacak. Hazel Drew cinayeti ile Laura Palmer cinayeti arasındaki bağlantıları ve birinin diğerine nasıl ilham verdiğini kısaca açıklar mısınız?

David Bushman: Birlikte yaratan Mark Frost İkiz tepeler, püsküren arkın kendi kısmına katkıda bulunuyordu. [was] Laura Palmer’ın ölümü üzerine, bizzat yaşadığı ve bu hikayenin gelişmesinde büyük rol oynayan iki deneyimi aklından geçirdi. Biri Hazel Drew’un hikayesiydi. Büyükannesi bir evde yaşıyordu. [Teal’s Pond]-O tam bir karakter ve hikaye anlatıcısıydı ve aslında, kitabı ona adadık- ve Mark ve erkek kardeşi Scott’a evinin hemen dışındaki ormandaki bu hayaleti, genç bir bayanın yaşadığını anlatırdı. öldürüldü ve katilin kimliği hiçbir zaman tespit edilemedi. Mark ve Scott’ın hikayeyi şimdi anlatma şekli, ormandan eve gelmek zorunda oldukları için çok geç kalmamalarını sağlamak için bu tür uyarıcı bir hikaye olarak tasarlanmıştı.

Yani Mark Frost bu konuda sadece çok genel bilgiler biliyordu; adını bile yanlış söylemiş, ona “Hazel Grey” derdi. Ama ormanda olduğunu ve bu göletin yanında olduğunu ve onun genç bir kadın olduğunu biliyordu. Yani bu gerçekten bağlantı İkiz tepeler. David Lynch’e bundan bahsetmişti, ama Lynch’in onun bundan bahsettiğini hatırladığından şüpheli olduğunu söyledi – ve bilirsiniz, açıkçası, eğer geri dönüp Lynch’in eserlerine bakarsanız, genç sarışınlara karşı kendi takıntıları olduğunu göreceksiniz. başı dertte olan kadınlar. Ama öyle görünüyor ki, Mark [T. Givens] ve aralarında her türlü başka bağlantı olduğunu çok daha derine indim. [the case of Hazel Drew and Twin Peaks] Mark Frost’un bilinçli olarak farkında olmadığı, ancak [from visiting his grandmother every summer] Sand Lake ve Taborton mezrasının neye benzediğini iyi anladı ve çoğunu içine çekti. Bu nedenle, Twin Peaks’in bu tür kendine özgü karakterlere sahip küçük bir kasaba olduğu ve eski bir kereste kasabasındaki küçük kasaba yaşamının nasıl olduğu konusunda edindiğiniz hislerin çoğu, Frost’un hikayeye orada yaptığı zamandan beri katkıda bulunduğu şeylerdi.

İkiz Tepelerden Önce' başlıklı makalenin resmi  Laura Palmer, Hazel Drew'in Gizemi Vardı

resim: Thomas ve Mercer

io9: Kitapta yazdığınız gibi, “Hazel Drew kimdi” sorusu neredeyse “Onu kim öldürdü?” kadar kafa karıştırıcı. Konu bu vakayı araştırmaya geldiğinde ana kaynaklarınız ve yöntemleriniz nelerdi?

Mark T. Givens: O zamandan beri gazetelerle başladık. Çağdaş gazete kapsamı çok genişti; yaklaşık iki buçuk hafta boyunca ülke çapında manşetlere taşındı. Sanırım bunu kapsayan 12 ya da 13 çeşit farklı müjdeyle sonuçlandık ve her birinin farklı bakış açıları ve önyargıları ve farklı gerçekleri ve raporları vardı. Bu harikaydı. Bu, bir temel elde etmeye çalışmaktı – yüz yıldan fazla yıl öncesinin bu yapbozunu bir araya getirmek ve olanları özetlemek: HSoruşturma nasıl gitti? Tuzaklar, kıvrımlar ve dönüşler ve nihayetinde çözülmeden giden başarısızlık? Ve sonra bir tür ikinci aşama vardı: Ancestry.com’u kapsamlı bir şekilde ve davanın gazete kapsamı dışında kullandım. [specifically], bu insanların çoğu o zamanlar yerel olarak yarı ünlüydü, politikacılar ve bu türden şeyler. Böylece arka plandaki karakterleri bilgilendiren her türden küçük bilgi bulabildik.

Sonra araştırma yapmak ve insanlarla konuşmak için Troya ve Kum Gölü’ne gittik, muhtemelen aramızda bir düzine gezi. Orada bazı harika kaynaklar vardı; Bize 1908’in nasıl olduğunu anlatan ve birçok ayrıntıyı bu şekilde dolduran yerel tarihçilerle bağlantı kurduk. Özellikle, Kum Gölü tarihçisi Bob Moore, bu konuyu bizzat incelediği yuvarlak masa toplantılarına ev sahipliği yapacaktı. [along with] oradaki diğer insanlar. Hazel’in aslında uzaktan kuzenleri olan ve izini sürdüğümüz bazı kişiler de davayla ilgilendi ve araştırdı. [we were also able to get] bakış açıları ve onlarla işbirliği yapma biçimleri. Bu işte beş altı yıl oldu, bu yüzden elimizden gelen her şeyi kullandık. Biliyorsunuz, gazetelerde pek çok gerçek var, ama bize tüm rengi vermedi, bu yüzden bu insanlardan bazılarını gerçekten tanıyan insanlarla konuşmak – Minnie gibi [Taylor, Hazel’s aunt] özellikle uzun bir hayat yaşayan ve güzel hikayeleri olan [about her and] onun tuhaf kişiliği hakkında anekdotlar.

io9: Kitapta, bunu kimin ve neden yaptığına dair bir teori sunuyorsunuz. Sizi bu sonuca götüren en ikna edici kanıt neydi?

Verilenler: Sanırım başından beri benim zihniyetim, evet, bu işin sonunda onların yapmadıkları bir şey bulacağız. Çözmediler. En iyi tahminimizi yapacağız. Belki de o zamanki müfettişler en iyi tahminlerini yaptı, ama bunun ne olduğunu bilmiyoruz. Bununla birlikte, kesinlikle sonunda bulduğumuz çözüm, başladığımız bir şey değildi ve bilirsiniz, “bir teori seçelim ve sonra gerçekleri bulalım” türünden bir şey değildi. İlk araştırdığımızda, sadece neler olduğunu anlamaya çalışıyorduk. Bu temelleri attı ve sonra olaya farklı açılardan bakıyorsunuz. Bu vakayı bildiğinizi hissediyorsunuz ve sonra çözüm açısından bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Aslında bizi oraya erken götüren faktörleri bulduk – bu konuda çok şüpheciydim. bana biraz saçma geldi ama [without giving anything away to readers], sonunda bu tür kanıtların biriktiğini görmeye başlarsınız ve sonra bu bir nevi bu yönde ilerler. Sanırım her zaman bir çözüm istedik ve bence [what we came up with is] inandırıcı ötesinde. Çözümümüzle ilgili geri bildirimlerle her zaman ilgileniyorum ve eğer insanlar bir şekilde bunda bir delik açabiliyorsa, ancak henüz bunu yapan birini görmedim, bu yüzden bunu nasıl ortaya çıkardığımızdan gerçekten çok mutluyum.

Buşman: İnsanlar böyle bir kitap okuduklarında, bir tür çözüm bekliyorlar. Yani, insanları bile duydum [ask], neden kesin olarak çözemediler, hiç şüphesiz? Ve biliyorsun, bu 114 yıllık bir cinayet, hiçbir fiziksel kanıtı, DNA’sı ya da o türden hiçbir şeyi yok. Kanıt gitti. Etraftaki insanların hepsi öldü. Böyle. Ancak, mümkün olan en iyi çözümümüzü sunacağımızı kesinlikle düşündüğümüz konusunda Mark’a katılıyorum. Bilirsin, kitaplar hakkında düşünürsün [about] Karındeşen Jack ya da Kara Yıldız çiçeği, tüm bu kitaplar bir çözüm öneriyor. Bence insanların böyle bir kitaptan beklediği şey bu.

io9: Okuyucuların ne almasını umuyorsunuz? Teal’s Pond’da Cinayet?

Verilenler: Eğer sen bir İkiz tepeler Hayranım, bu senin için tarihsel olarak önemli bir şey. Ama David Lynch hayranı olmanıza gerek yok. Hikâyemizde dans eden küçük adam ya da diğer boyutlardan katiller yok, ama bu gerçekten iyi bir gizem, kıvrımlar ve dönüşler, gerçek suç ve tarih. Bence bu sadece büyüleyici bir hikaye ve umarım hakkını vermişizdir.

Buşman: gibi hissediyorum [1908] soruşturmanın kendisi birinci sınıf değildi ve ayrıca Hazel ayrıcalıklı bir insan ve muhtemelen bir erkek olsaydı – ayrıcalıklı bir adam olsaydı, bu cinayeti çözmeden önce durmalarının hiçbir yolu olmadığını düşünüyorum. . Ve bilirsin, sanırım o biraz unutulmuştu. Ve sanırım kitabı yazmamızın nedenlerinden biri de bu, onun unutulması gerektiğini düşünmememizdi.

Teal’s Pond’da Cinayet: Hazel Drew ve İkiz Tepelere İlham Veren Gizem şimdi mevcuttur.


RSS beslememizin nereye gittiğini merak ediyor musunuz? Yapabilirsiniz yenisini buradan al.

.genel-7

Bir yanıt yazın