Bu resimde sarı-beyaz ev sahibi yıldızının etrafında turuncu, oval bir dünya dönüyor.

Uzak ötegezegenleri inceleyen bir gökbilimci ekibi bulundu bir öyle görünüyor futbol topu şeklinde veya ragbi topu, referans çerçevenize bağlı olarakerence—normalden ziyade küre. Ekip, gezegenin şeklinin aşağıdakilerden kaynaklandığından şüpheleniyor. ev sahibi yıldızının yoğun gelgit kuvvetleri.

2014 yılında keşfedilen gezegen, WASP-103b denir ve bir yaklaşık 1,Dünya’dan 530 ışıkyılı uzaklıkta. kırbaç onun etrafında bir Dünya gününden daha kısa sürede yıldız ve Jüpiter’den biraz daha büyük, hem de 20 kat daha sıcak. Ancak yerel gaz devimizin aksine, bu gezegen yakın zamanda bir makalede anlatıldığı gibi dikdörtgen şeklindedir. yayınlanan Astronomi ve Astrofizik alanında.

Astrofizikçi Susana Barros, “Prensip olarak, Jüpiter’in kütlesinin 1,5 katı olan bir gezegenin kabaca aynı büyüklükte olmasını beklerdik, bu nedenle WASP-103b, yıldızından ve belki diğer mekanizmalardan kaynaklanan ısınma nedeniyle çok şişirilmiş olmalıdır” dedi. Bir ESA’da Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço ve Portekiz’deki Porto Üniversitesi’nde serbest bırakmak.

WASP-103b denilen şey sıcak Jüpiter, ile karakterize edilen bir ötegezegen sınıfı olan yerel gaz devimize benzerlikler. Yakın zamanda incelenen gezegen, garip şekilli ilk sıcak Jüpiter değil: 2019 yılındaWASP-121b adlı futbol şeklindeki bir dünyanın ağır metaller sızdırdığı tespit edildi.

Bir grafik şovun WASP-103b yıldızı, iç yapısı, kütlesi (Jüpiter ölçeğinde), yarıçapı ve sıcaklığı etrafında dönüyor.

Ancak, bir gökbilimciler ekibi, ötegezegenin geçiş ışık eğrisini veya onun nasıl olduğunu ancak yakın zamanda inceledi. bazılarını engeller geçerken yıldızın ışığı bizim açımızdan onun önünde. Ekip, karakterize edici ExOplanet Uydusunu kullanarak WASP-103b’nin geçiş ışık eğrilerini inceledi (KEOPLAR), için tasarlanmış bir uzay teleskopu Araştırma ötegezegenlerin yapısı. CHEOPS verilerini Hubble Uzay Teleskobu ve Spitzer Uzay Teleskobu’ndan alınan verilerle birleştiren ekip, uzak dünyanın şekli hakkında daha fazla şey öğrendi..

ESA’da Université Paris Sciences et Lettres’te bir astrofizikçi olan çalışmanın ortak yazarı Jacques Laskar, “Cheops’un bu küçük deformasyonu gerçekten ortaya çıkarabilmesi inanılmaz” dedi. serbest bırakmak. “Bu tür bir analiz ilk kez yapılıyor ve daha uzun bir zaman aralığında gözlem yapmanın bu gözlemi güçlendireceğini ve gezegenin iç yapısı hakkında daha iyi bilgiye yol açacağını umabiliriz.”

Ekip, WASP-103b’nin transit ışık eğrisine dayanarak kütlenin gezegene nasıl dağıldığını belirledi. Gezegenin iç yapısının ortaya çıktığını buldular Jüpiter’inkine benzer, yarıçapın iki katı olmasına rağmen. Onlar da belirledi WASP-103b’nin kendisine yeterince yakın olduğunu gelgit kuvvetlerinin olası küreyi deforme ettiği yıldız oval bir şekle sokar.

Ekip, yakın zamanda başlatılan WASP-103b’nin gelecekteki gözlemlerinin Webb Uzay Teleskobu, gezegenin yarıçapına daha iyi kısıtlamalar getirebilir. Webb hala uzaydaki gözlem noktasına doğru yola çıktı. başarıyla dağıtıldı bu hafta birincil aynası.

Daha: Uzaydaki Şeyler Hangi Şekillerdedir?

.genel-7

Bir yanıt yazın