James Webb Uzay Teleskobu (JWST), NASA’nın Büyük Gözlemevlerinin bir sonraki örneğidir; Hubble Uzay Teleskobu, Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X Işını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu çizgisini takip ediyor. JWST, Spitzer gibi kızılötesi ışıkta gözlemleyerek, Hubble gibi ince çözünürlükle, öncüllerinden ikisinin niteliklerini birleştirir. Kredi: NASA, SkyWorks Digital, Northrop Grumman, STScI

İki haftalık karmaşık yapısal konuşlandırmalardan sonra, Webb büyük bir dönüm noktasını geçti ve şimdi uzayda tamamen açıldı. Önümüzdeki aylarda neler bekleneceği ve nasıl takip edileceği hakkında fikir edinmek için, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nde Webb bilim iletişimi proje bilimcisi Alexandra Lockwood’dan haber alıyoruz:

“Kelimeler Webb ekibinin şu anda hissettiği gurur ve heyecanı tarif edemez. Mühendislerden bilim insanlarına, BT personeline, grafik tasarımcılara ve idari personele (ve daha fazlasına!), gözlemevinin bugüne kadar elde ettiği inanılmaz başarılardan hepimiz çok memnunuz. Bilime ulaşmak için daha çok yolumuz olsa da, Dünya’da ve şimdi uzayda başarılmış mühendislik başarıları hayranlık uyandırıcı. Bunlar, uluslararası Webb ekibinin sıkı çalışmasının ve uzmanlığının bir kanıtıdır.

“Artık aksiyon dolu dağıtım dizisi sona erdiğine göre, devreye alma sürecinin çok daha yavaş, ancak kasıtlı bir aşamasına geçiyoruz. Önümüzdeki iki hafta içinde, 18 birincil ayna parçasının her birini ve ikincil aynayı fırlatma konumlarından çıkaracağız. Ardından beş aylık işletmeye alma süreci şunları içerecektir: 1) tüm gözlemevinin ve özellikle Orta Kızılötesi Aletin daha fazla soğutulması, 2) ikincil ve 18 ayna segmentinin kontrol edilmesi ve ardından ilk önce NIRCam cihazı ile tek bir uyumlu optik sistemde hizalanması ve sonra tüm aletlerle ayrı ayrı ve paralel olarak ve 3) dört aletin her birinin ve onların birçok bilimsel modunun kalibre edilmesi. Bu gözlemevinin üretebileceği bilimin yeniliği ve çeşitliliği, önceden kontrol edilmesi gereken binlerce şeyi gerektirir. Ama emin olun ki bu yaz yakında paylaşacağımız sıcak (neyse soğuk?) gözlemlerle cızırdayacak!

“Ekip, bu devreye alma sürecinin genellikle yavaş ve titiz bölümlerinde bile sizi bilgilendirmeye kararlıdır. Bu blog haftalık olarak ve bazen daha sık güncellenecektir. Daha fazla durum güncellemesi, Webb’in bilim ve teknolojisinin derinlemesine açıklamalarını ve hatta bazı eğlenceli ekip anekdotlarını duymak için lütfen tekrar kontrol edin!

“Sizinle #UnfoldTheUniverse’e bu yolculukta olmaktan heyecan duyuyoruz.”

—Alexandra Lockwood, Webb bilim iletişimi için proje bilimcisi, Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsüuzay-2

Bir yanıt yazın