Apple’ın iOS 15’te tanıttığı özelliklerden biri iCloud Private Relay’dir. Neredeyse bir gibi davranır VPN Web’de gezinirken kullanıcının kişisel verilerini temelde gizlediği yer. Web sitelerinin ve reklam şirketlerinin onları izlediği ve verilerini kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullandığı fikrinden hoşlanmayanlar için faydalı bir özellik.

Ancak, ABD’de T-Mobile’ın iPhone kullanıcılarının bu özelliği telefonlarında etkinleştirmesini engellediği bildiriliyor. T-Mobile ağında bulunan iPhone kullanıcılarına göre, özelliği açmaya çalıştıklarında, temelde mevcut hücresel planlarının özelliği desteklemediğini söyleyen bir hata mesajı ile karşılaşıyorlar.

Mesaj okur, “Hücresel planınız iCloud Private Relay’i desteklemiyor. Özel Aktarım kapalıyken bu ağ internet etkinliğinizi izleyebilir ve IP adresiniz bilinen izleyicilerden veya web sitelerinden gizlenmez.” Avrupa’daki bazı operatörlerin de özelliği engellemeye başladığına dair son raporlar olduğu için, T-Mobile özelliği engelleyen ilk operatör olmayacaktı.

Ne T-Mobile ne de Apple bu sorun hakkında henüz yorum yapmadı, ancak 9to5Mac’in belirttiği gibi, operatörlerin sistem düzeyindeki özelliklere müdahale etmesi ve bunun özelliğin bazı sınırlamalarının altını çizmesi endişe verici. Diğer operatörlerin de aynı şeyi yapmayı planladığından emin değiliz, ancak etkilenirseniz, alternatif olarak bir VPN kullanmayı düşünebilirsiniz.

dosyalandı Elma > Cep Telefonları. iOS, iPhone, Gizlilik ve T-Mobile hakkında daha fazlasını okuyun. Kaynak: 9to5macgenel-1

Bir yanıt yazın