Derin uzayda şiddetli bir şekilde ölen dev yıldızları sık sık duyduk ve okuduk. Nasıl bir manzara olacağını hiç hayal ettiniz mi? Bir yıldız Dünya’dan sonuna yaklaşırken nasıl görünür? Sonunda bir cevabımız olabilir. Astronomi için bir ilk olarak, araştırmacılar, yer tabanlı teleskopları kullanarak dev bir kırmızı yıldızın patlamasıyla ölümünü gerçek zamanlı olarak görebildiler. NGC 5731 galaksisinde, Dünya’dan 120 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan yıldızın dramatik bir olayda kendi kendini yok ettiğini ve bir tip-2 süpernovada çöküşünü gördüler.

Bilim adamları, yıldızın patlamadan önce Güneş’ten 10 kat daha büyük olduğunu söylediler. Çekirdeğindeki hidrojen, helyum ve diğer elementleri yaktıktan sonra patladı. Bu olaya tanık olmadan önce, gökbilimciler kırmızı süperdev yıldızların bir süpernovaya dönüşmeden önce nispeten sakin olduklarına inanıyorlardı.

6 Ocak’ta yayınlanan araştırma, Astrofizik Dergisi, yıldızların ölüm sancılarının incelenmesinde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor – şiddetli patlamalarda patlamadan önceki o anlar.

Çalışmanın baş yazarı Wynn Jacobson-Galan yaptığı açıklamada, “Bu, devasa yıldızların ölmeden birkaç dakika önce ne yaptığına dair anlayışımızda bir atılım.” Dedi. “İlk defa kırmızı bir süperdev yıldızın patlamasını izledik.”

Yıldızın olağandışı aktivitesi, patlamadan 130 gün önce gökbilimciler tarafından tespit edildi. CNN bildirildi. Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü Pan-STARRS teleskopu, 2020 yazında parlak radyasyonu tespit etti. O yılın ilerleyen saatlerinde, araştırmacılar aynı yerde bir süpernovaya tanık oldular. Gözlemleri, patladığında yıldızın etrafında malzeme olduğunu ortaya çıkardı.

Gökbilimciler, araştırmayı, daha fazla yıldızın radyasyon yayması için evrene bakmak ve o yıldızın yakın ölümünü işaret edip etmediğini görmek için kullanmayı amaçlıyor. Yıldızların özellikleri, gezegen sistemlerinin özelliklerine yakından bağlıdır. Sonuç olarak, yıldızların doğumu, yaşamı ve ölümünün incelenmesi astronomi alanının merkezinde yer alır.


CES 2022 merkezimizde Gadgets 360’ta Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

.genel-8

Bir yanıt yazın