Sanatçının Webb teleskopu anlayışı.

Sanatçının Webb teleskopu anlayışı.
resim: NASA

NASA, hafif bir teknik gecikmeden sonra, şimdi sıkılmış Webb Teleskobu’nun koruyucu güneş siperinin beş katmanının tümü.

İlk üç katmanın gerilmesi başlamak Pazartesi günü erken saatlerde, yaklaşık altı saat süren bir süreçte. Kalan iki katman—fa olanlarGüneş’ten en çok – sıkılmış bugün NASA açıkladı cıvıldamak. Bu hoşgeldin haberi, güneşlik setlerinin başarılı bir şekilde yerleştirilmesi olarak görevin bir sonraki aşaması için aşama: teleskopun devasa aynasını yerleştirmek.

47 fit ölçüyor (14,3 metre) boyunca ve 70 fit (21.3 metre) uzunluğunda, uçurtma şeklindeki güneşlik, Webb’i yıldız radyasyonundan koruyacak ve gözlemevinin enstrümantasyonunun neden olduğu paraziti en aza indirecektir. Webb’in düzgün çalışması için bu kalkana ihtiyacı var, bu da bunu görevin kritik derecede önemli bir aşaması haline getiriyor – ancak beş zarın da sıkı bir şekilde gerilmesini sağlamak göründüğünden daha zor.

NASA’nın Webb güneşlik yöneticisi James Cooper, “yapılar, gerdirme mekanizmaları, kablolar ve zarlar arasındaki karmaşık etkileşimler”in bu aşamayı bu kadar zorlaştıran şey olduğunu söyledi. a NASA blog yazısı. Northrop Grumman ve NASA ekibinin “harika işler yaptığını” söyleyerek, “Bu, yerde test edilmesi en zor kısımdı” diye ekledi.

bir Bilgilendirme NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Webb proje yöneticisi Bill Ochs, Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, gözlemevinin 344 potansiyel başarısızlık noktasının yaklaşık dörtte üçünün, güneşlik tamamen gerildiğinde emekli olacağını söyledi.

Geçen hafta, gözlemevinin her iki tarafında iki patlamanın konuşlandırılması uzun Beklenenden daha fazla, bu nedenle kontrolörlere dinlenmeleri için 1 Ocak’ta bir gün izin verildi. Güneşliklerin sıkılması daha sonra 2 Ocak olarak planlandı, ancak bunun yerine NASA günü kullandı bir çift küçük sorunu çözmek için. Spesifik olarak, ekibin daha fazla güç çekmek için Webb’in güneş dizisini yeniden dengelemesi ve germe için kullanılan motorlara çarpan güneş ışığı miktarını azaltmak için uzay aracını yeniden yönlendirmesi gerekiyordu. binaen NASA’ya.

Gecikme aynı zamanda ekibe Webb’in yeni uzay ortamında nasıl davrandığını inceleme fırsatı da sağladı. Ochs, “Yerdeki simülasyonlardan öğrenebileceğimiz hiçbir şey, gözlemevini çalışır durumdayken analiz etmek kadar iyi değildir.” açıkladı içinde 2 Ocak’ta yayınlayın “Şimdi, temel operasyonlar hakkında öğrenebileceğimiz her şeyi öğrenme fırsatını kullanma zamanı.”

Kısa bir duraklama sorun değil, takım şu anda herhangi bir zaman baskısı altında olmadığı için; NASA diyor “esneklik [is] zaman çizelgesine dahil edilmiştir.” To şimdi bir sonraki adım dır-dir ikincil aynayı tutan tripodu açmak için.

Bu küçük aksaklıklar bir yana, her şey son derece iyi gidiyor gibi görünüyor, vur üzerinde Odun. Ek bir bonus olarak, Webb lansmanının kesinliği bu tarihi misyon anlamına gelir. 10 yıldan fazla sürebilir, yakıt tasarrufu sayesinde. Yaklaşık altı ay içinde misyonunun bilim aşamasına geçmesi beklenen gözlemevi, bu süre zarfında evrendeki en eski galaksilere bakacak, yeni exo’lar arayacaktı.gezegenler ve dünya dışı yaşam arayışı içinde uzak atmosferleri tarayın.

Daha: İşte Webb uzay teleskobunda hala yanlış gidebilecek şeyler.

.genel-7

Bir yanıt yazın