JWST.

Webb Uzay Teleskobu Noel sabahı Dünya’yı sağ salim bıraktı ve dünyanın dört bir yanındaki gökbilimciler rahat bir nefes aldı. BÖnümüzdeki haftalar, 10 milyar dolarlık teleskopun bilimsel görevlerine başlaması için aşılması gereken bir dizi engel içeriyor. Pazartesi gecesi, Webb resmi olarak Ay’ın yörünge mesafesini geçerek, nihai varış noktasına olan yolculuğunda saniyede yarım milden fazla seyahat etti.

Yazma sırasında, teleskop bitti 305Dünya’dan ,000 mil uzakta, yaklaşık a ona giden yolun üçüncü hedef, uzayda L2 olarak adlandırılan bir nokta. (Kontrol edebilirsiniz Webb’in konumu burada.) Teleskopun şu anki konuşlandırma adımı, NASA’nın “ikinci rota ortası düzeltme yanığı” dediği şeydir, yani uzay aracının yörüngesini düzeltmek için ikinci yakıt kullanımı. onun hedefi. Sıradaki bugün başlangıcıdır çok önemli olanın konuşlandırılması güneşlikWebb’in topladığı astronomik verileri koruyacak sıcaklık. NASA’ya göre, Bu olacak “NASA’nın şimdiye kadar denediği en zorlu uzay aracı konuşlandırmalarından biri.”

Güneşlik paletleri, bir krizalitten çıkan bir kelebeğin kanatları gibi önümüzdeki günlerde açılacak. Bir hafta içinde güneşlik tamamen açılacak ve ardından aynalar ve ayna kanatları. Tüm uzay aracı açılacak Ocak ayının ilk haftasının sonuna kadar, Ancak var hala yapabilen çok yanlış gitmek bu adımlarla, operasyonun en can alıcı kısmı (fırlatma) tamamlanmış olsa da.

Hedef, Lagrange noktası 2 veya basitçe L2, için mükemmel Evrendeki en eski yıldızlardan bazılarını görmeye çalışan teleskop. Olarak NASA tarafından not edildi, L2 astronomi için iyidir çünkü nispeten Dünya’ya yakın ve Dünya’yı, Ay’ı tutabilir, ve onun arkasındaki Güneş kozmosun engelsiz bir görünümü. L2 benDünya’dan yaklaşık bir milyon mil uzakta, bu yüzden teleskopun oraya varması bir ay sürecek.

Webb’den ilk görüntüler Önümüzdeki birkaç hafta içinde her şeyin yolunda gideceği varsayılarak, Haziran 2022’de bekleniyor. Bilim adamları, evrenin en erken dönemi hakkında daha fazla bilgi edinmek, potansiyel olarak yaşanabilir ötegezegenler bulmak ve galaksilerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini daha iyi anlamak için teleskopun gözlemlerini kullanmayı umuyorlar.

.genel-7

Bir yanıt yazın