Haziran ayındaki Didi olayından bu yana Çin, yurtdışında halka açılmak isteyen şirketleri daha sıkı kontrol etmek istiyor. Ülke, bu olasılığı tamamen yasaklayacak kadar ileri gitmeden, süreci büyük ölçüde daha karmaşık hale getiriyor. Bloomberg.

VIE’nin ilan edilen sonu mu?

Çin’de ekonominin birçok sektörü kara listeye alındı. İlgili şirketlerin yurt dışından yatırım talep etmeleri teorik olarak yasaklanmıştır. Listede tarım, imalat, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, araştırma… ve yazılım ve bilgi teknolojisi hizmetleri yer aldığından, yetkili sektörleri belirlemek muhtemelen daha az sıkıcı olacaktır.

aynı kategoride

Joe Biden arka planda Amerikan bayrağıyla bir konuşma yapıyor.

2022, Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji mevzuatı için çok önemli bir yıl

Bu yasağı geçersiz kılmak için bir muafiyet elde etmek mümkündür. 27 Aralık’ta Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ticaret Bakanlığı, bu ayrıcalıkların elde edilmesi için koşulların sıkılaştırılmasına karar verdi. Yabancı yatırımcıların şirket yönetimine katılma hakkı olmayacak, yabancı katılımı %30 ile sınırlı olacak ve tek bir yatırımcı %10’dan fazla hisseye sahip olamayacak.

Çinli şirketler uzun zamandır yurtdışında halka açılmanın önündeki engellerden kaçınmanın bir yolunu bulmuşlar. Değişken faizli varlıklar olan VIE’lerden geçer. Şirket, kârını, yabancı yatırımcılara hisse satın almaları için teklif veren bir offshore kuruluşuna aktarır. Bu çözüm özellikle Alibaba veya Tencent tarafından benimsendi.

Bir süre VIE’lerin yasaklanması konuşuldu, sonunda Çin bu dolaylı yolu özünü boşaltmayı tercih ediyor. 24 Aralık’ta Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, denizaşırı ülkelerde halka açılmak isteyen tüm şirketlerin ona kaydolmasını şart koşmayı önerdi. Belirli bir halka arzın ulusal güvenliğe tehdit oluşturup oluşturmadığına karar veren düzenleyici bir otorite haline gelecekti.

Bu önlemler, Didi’nin Haziran sonundaki halka arzının ardından uygulanan siber güvenlik incelemesine ek olarak veriliyor. Bir milyondan fazla kullanıcısı olan Didi’ye benzer prosedürler başlatan herhangi bir şirket bu prosedüre başvurmalıdır.

Çin işlerini sürdürmek istiyor

Aynı dönemde, Temmuz 2021’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Çin VIE’lerini çökertmek istediğini açıkladı. Amerikan borsa düzenleyicisi, yabancı şirketleri defterlerini açmaya zorlamak için bir yasa çıkarmak istiyor. Pekin’in güvensizliğini ne pekiştirecek?

Çin’deki ve daha az ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki istikrarsız düzenleyici durum, şimdiden bazı start-up’ları halka açılmaktan caydırdı. Bloomberg podcast şirketi Ximalaya veya yaşam tarzı platformu Xiaohongshu’dan bahsediyor. Eğer söylentiler, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in New York’a gelişini uyandırdıysa, şirket onları susturdu.

Aralık ayının başında Didi, Hong Kong borsası lehine New York borsasından ayrıldığını resmen duyurdu. Bu örnek çok özeldir, ancak Çin’in tutumu, ABD ile olan gerilimin arka planına veya şirketlerinin artık Amerikan sermayesine ihtiyaç duymadığına dair kesinliğe karşı kendi içine çekilmeyi önermektedir. Gerçek muhtemelen arada bir yerdedir.genel-16

Bir cevap yazın