NASA tarafından kullanıma sunulan 5 Mart 2020 tarihli bu fotoğraf, Kaliforniya, Redondo Beach’teki bir Northrop Grumman tesisinde yapılan testler sırasında James Webb Uzay Teleskobu’nun ana ayna düzeneğini gösteriyor. orijinal yıldızlar oluşurken, evreni oluşturan Big Bang’den yıllar sonra. Kredi: AP aracılığıyla Chris Gunn/NASA

Tehlikeli derecede yüksek rüzgar, NASA’nın en yeni uzay teleskopunu en az bir gün daha yerde tutacak ve fırlatma şimdi en erken Cumartesi-Noel Günü için hedefleniyor.

NASA Salı günü son gecikmeyi duyurdu. Üst düzey şiddetli rüzgar bir roketi rotasından çıkmaya zorlayabilir, hatta ona zarar verebilir veya yok edebilir.

James Webb Uzay Teleskobu, bir Avrupa Ariane roketiyle Güney Amerika’nın kuzeydoğu kıyısındaki Fransız Guyanası’ndan uçacak. Fırlatma yöneticileri hava durumunu değerlendirmek için Çarşamba günü tekrar bir araya gelecek.

10 milyar dolarlık kızılötesi gözlemevi, 1990’dan beri yörüngede olan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak kabul ediliyor.

Salı günü düzenlediği basın toplantısında, NASA yetkilileri roket ve teleskopun iyi durumda olduğunu ve tolere edilebilir olsa da tek kalıcı sorunun ikisi arasında aralıklı bir iletişim rölesi olduğunu söyledi. Sorun daha önce iki günlük bir gecikmeye neden oldu; fırlatma alanında yanlışlıkla teleskopu sarsan bir kelepçe, dört günlük bir kaymaya neden oldu.

Bu son dakika engelleri, uzay için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en güçlü bilim gözlemevi olan Webb için yıllarca süren gecikmeler ve maliyet aşımlarından sonra geliyor.

NASA, projede Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortaklık yapıyor.

Yüksek rüzgar, NASA'nın en yeni uzay teleskopunun lansmanını erteledi

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan bu 11 Aralık 2021 Cumartesi fotoğrafında, NASA James Webb Uzay Teleskobu, kendisini Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay Limanı’ndan fırlatacak olan Ariane 5 roketinin üzerine monte edilmiştir. Webb o kadar büyük ki, roketin burun konisine sığması için origami tarzında katlanması gerekiyordu. Kredi: AP aracılığıyla M. Pedoussaut/ESA


NASA: Webb teleskopunun fırlatılması iletişim sorunu nedeniyle ertelendi


© 2021 Associated Press. Her hakkı saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Şiddetli rüzgar, NASA’nın 22 Aralık 2021’de https://phys.org/news/2021-12-high-postpones-nasa-space-telescope.html adresinden alınan en yeni uzay teleskopunun (2021, 22 Aralık) fırlatılmasını erteledi

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir yanıt yazın