Teknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor HaberleriTeknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor HaberleriTeknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor Haberleri
Yazı Tipi BoyutlandırıcıAa
  • Anasayfa
  • Teknoloji
    • Siber Güvenlik
    • Yapay Zeka
    • Donanım
    • Bilim
  • Yazılım
  • Savunma & İstihbarat
  • Oyun
  • Yaşam
    • Finans
    • Sinema
    • Dünyadan Haberler
  • İş Birliği
Okuma: AB’den Acil Siber Güvenlik Reformu: Yüksek Riskli Tedarikçilere Dönüşümlü Engelleme
Paylaş
Yazı Tipi BoyutlandırıcıAa
Teknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor HaberleriTeknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor Haberleri
Ara
Bizi Takip Et
  • Hakkımızda
  • Gizlilik politikası
  • Tanıtım Yazısı ve Backlink Hizmeti
© 2026 Teknomers. All Rights Reserved.

Anasayfa » AB’den Acil Siber Güvenlik Reformu: Yüksek Riskli Tedarikçilere Dönüşümlü Engelleme

Siber Güvenlik

AB’den Acil Siber Güvenlik Reformu: Yüksek Riskli Tedarikçilere Dönüşümlü Engelleme

teknomers
Son güncelleme: 20 Ocak 2026 23:50
teknomers
Paylaş
Paylaş

Avrupa Birliği’nin Yeni Siber Güvenlik Yasa Tasarısı

Avrupa Komisyonu, telekomünikasyon ağı güvenliğini sağlamak amacıyla yüksek riskli tedarikçilerin kaldırılmasını zorunlu kılan yeni bir siber güvenlik yasası önerdi. Bu hareket, devlet destekli siber saldırılara karşı kritik altyapıları koruma çabalarının önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

Contents
  • Avrupa Birliği’nin Yeni Siber Güvenlik Yasa Tasarısı
  • Saldırı Nasıl Çalışıyor?
  • Etkilenen Sistemler
  • Çözüm ve Korunma
  • Sonuç

Saldırı Nasıl Çalışıyor?

Yeni yasa tasarısı, Avrupa Komisyonu’na AB genelinde risk değerlendirmeleri düzenleme yetkisi veriyor ve hassas altyapılarda kullanılan belirli ekipmanların kısıtlanması veya yasaklanmasına yönelik destek sunuyor. Bu süreçte, üye devletler, tedarikçilerin köken ülkeleri ve ulusal güvenlik etkilerini göz önünde bulundurarak Avrupa’nın 18 kritik sektörü üzerinde ortak risk değerlendirmeleri yapacaklardır.

Etkilenen Sistemler

Özellikle, yasa tasarısı çerçevesinde, yüksek riskli yabancı tedarikçilerin Avrupa mobil telekomünikasyon ağlarından çıkarılması hedeflenmektedir. AB yetkilileri, CVE kodları ya da diğer teknik terimler kullanarak, örneğin; Huawei ve ZTE gibi Çinli teknoloji şirketlerine dikkat çekmişlerdir.

Çözüm ve Korunma

Önerilen yeni siber güvenlik paketi, ENISA (Avrupa Siber Güvenlik Ajansı) tarafından farkındalık artırıcı tehdit uyarıları verilecek ve birinci elden olay bildirimleri için tek bir giriş noktası sağlanacak. Ayrıca, ransomware saldırılarına karşı şirketlerin yanıt verme kapasitelerini artırmak için Europol ile iş birliği yapılacaktır.

  • Yeni Siber Güvenlik Yasası yürürlüğe girdikten sonra, üye devletlerin bir yıl içinde ulusal yasalarına bu düzenlemeleri entegre etmeleri gerekecek.
  • ENISA, Avrupa genelinde siber güvenlik becerilerini artırmayı hedefleyen bir Beceri Akademisi kuracak.

Sonuç

Okuyucuların bireysel ve kurumsal olarak alması gereken önlemler arasında, mevcut yazılımları güncellemek ve yüksek riskli tedarikçilerden alınan hizmetleri gözden geçirmek yer almalıdır. Ayrıca, olası siber tehditlere karşı hazırlıklı olmak için siber güvenlik farkındalığı artırıcı programlara katılmalarını öneriyoruz.

Güvenlik güncellemesi canlı blogu – Mega fırsatlar, dev yamalar ve daha fazlası
Veri çalan Chrome uzantıları Fortinet, YouTube ve VPN’leri taklit ediyor.
ABD’li Yargıç, WhatsApp Pegasus Casus Yazılım Davasında NSO Grubuna Aleyhte Karar Verdi
Yapay Zeka ve Siber Güvenlikle İlgili En Önemli 5 Efsane
Kimlik Ekiplerinin Neden CISO’ya Rapor Vermeye Başlaması Gerekir
ETİKETLENDİ:ABdenAcildönüşümlüEngellemegüvenlikreformuRiskliSibertedarikçilereYüksek
Bu Makaleyi Paylaş
Facebook Bağlantıyı Kopyala Yazdır
Paylaş
Önceki Makale Laravel’da Passkey’ler: Nedir ve Nasıl Başlanır
Sonraki Makale Arknights Endfield için beklenen indirme ve sürüm tarihleri belirli oldu

Sanal Medya

FacebookBeğen
452Takip Et
PinterestSabitle
237Takip Et

Son Eklenenler

Z.ai, Mythos ile Siber Güvenlikte Yarışıyor
Liste
Temmuz’da Yürürlüğe Girecek Gürültülü Yayın Reklamlarına Yasa Getirildi
Genel
Suno, Bağımsız Sanatçıları AI Makinesine Besleyecek Spark Kuluçka Programını Başlattı
Liste
Monkey Soccer için heyecan verici güncellemeler geliyor!
Oyun
Ford Çalışanlarını Yeniden İstihdam Ediyor: AI Beklentileri Karşılamadı
Genel
PlayStation, İngiltere’deki 500’den fazla filmi siliyor
Donanım
//

Siber güvenlik, yapay zeka ve savunma sanayiinden; finans ve sinema dünyasına uzanan geniş bir yelpaze. Teknomers; teknoloji, strateji ve yazılım dünyasını sade bir dille sizlerle buluşturuyor.

Kurumsal

  • Hakkımızda
  • Gizlilik politikası
  • Tanıtım Yazısı ve Backlink Hizmeti

Kategoriler

  • Teknoloji
  • Oyun
  • Sinema
  • Siber Güvenlik
  • Bilim
  • Finans
  • Dünyadan Güncel Haberler

Populer

  • TV'de Ücretsiz İzlenebilen Şifresiz Erotik Kanallar (2025 Güncel Frekans Listesi)

  • The Last of Us PC Kontrolleri: Hızlı Silah Değiştirme ve Tüm Tuşlar (2025)

  • Hogwarts Legacy'de Odaklanma İksiri Nasıl Yapılır?

Teknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor HaberleriTeknomers | Dünyadan Güncel Teknoloji | Oyun | Müzik | Film | Spor Haberleri
Bizi Takip Et
© 2026 Teknomers. All Rights Reserved.
Welcome Back!

Sign in to your account

Kullanıcı Adı veya E-posta Adresi
Şifre

Şifrenizi mi unuttunuz?