Önde gelen teknoloji şirketleri, daha esprili sohbet robotları yaratmak için ciddi çaba harcıyor. DeepMind araştırmacıları yakın zamanda yapay zeka modellerinin kaliteli komedi içeriği oluşturup oluşturamayacağını araştırdı.

Bu ayın başlarında yayınlanan bir makalede, DeepMind araştırmacıları 20 profesyonel komedyenin şaka yazmak için chatbot kullanma deneyimleri hakkında anket yaptı. Sonuçlar pek etkileyici değildi.

Komedyenler yapay zekanın şakalarını sıkıcı, orijinal olmayan ve fazlasıyla doğru buldu. Biri onları “1950’lerin yolcu gemisi komedisi ama daha az ırkçı” olarak adlandırdı. Bazı komedyenler yapay zekanın kaba taslaklar üretebildiğini kabul etse de çok azı nihai üründen memnun kaldı.

DeepMind araştırmacısı Juliette Love, “Katılımcılarımız, komedinin, komedyenlerin ve sanatçıların kişisel deneyimlerden, sosyal bağlamdan ve izleyicilerini anlamalarını gerektiren son derece insani bir çaba olduğunu vurguladı” dedi. Bu durum, genellikle bağlamsal olmayan veriler üzerinde eğitilen modern yapay zeka modelleri için yeni zorluklar ortaya çıkarıyor.


Kaynak: Dall-E

Yapay zekanın mizah anlayışını düşünen tek şirket DeepMind değil. Elon Musk’un xAI’si, Grok’u rakip sohbet robotlarına göre daha eğlenceli bir alternatif olarak konumlandırıyor. Geçtiğimiz hafta Anthropic, diğer iyileştirmelerin yanı sıra nüans ve mizahı yakalamada önemli ölçüde daha iyi olduğunu iddia eden yeni bir AI modeli olan Claude 3.5 Sonnet’i piyasaya sürdü. OpenAI’nin son demolarından birinde bir kullanıcı, GPT’nin ses özellikli en son sürümü hakkında bir şaka yaparak aracın bunu beğenip beğenmediğini görüyor. Chatbot belki tamamen ikna edici olmasa da “güldü”.

“Mizah, kırılması zor bir cevizdir. Claude’un, insanların performans sergilemek için para ödeyeceği kadar güçlü bir komedyen olduğunu düşünmüyorum, ancak kesinlikle iyileştirmeler yaptığımızı düşünüyorum” dedi Anthropic’in başkanı ve kurucu ortağı Daniela Amodei.

Teknoloji şirketleri için yapay zekayı eğlenceli hale getirmek ciddi bir iştir. Artık odak noktası, giderek daha karmaşık hale gelen kullanıcı sorgularını yönetebilen ve aynı zamanda kullanıcıların onlarla etkileşime devam etmek istemesini sağlayacak kadar eğlenceli olabilen sohbete dayalı sohbet robotları geliştirmektir.

Amodei, “Muhtemelen birlikte çalışmaktan en çok keyif aldığınız kişileri düşünürseniz, bunların profesyonel, açık ve dürüst olduklarını ve sohbete biraz mizah kattıklarını görürsünüz, değil mi?” dedi.

Önde gelen sohbet robotlarından bazılarını denediğinizde yapay zeka mizahının sınırlı olduğunu görebilirsiniz. Örneğin Grok’tan OpenAI CEO’su Sam Altman hakkında bir anekdot anlatmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir deneyde Grok belki de en sıkıcı seçeneği “seçti”: “Sam Altman neden yolun karşısına geçti? Yapay zeka devriminin diğer tarafına geçmek için!”

OpenAI’nin ChatGPT’si, Google’ın Gemini’si ve Anthropic’in Claude’u benzer şekilde sıkıcı görünebilir. Claude aynı “yolu geçme” modelini kullandı, ancak farklı bir yaklaşımla: “Diğer tarafa dönmek için!”

Gemini biraz daha orijinaldi: “Sam Altman bara giriyor ve herkese kokteyl sipariş ediyor. Barmen “Vay canına, bu çok cömert! Hangi nedenle?” diyor. Sam şöyle yanıtlıyor: “YGZ’ye ulaşmayı bir kez daha kutluyorum.”

Bu sonuçlara dayanarak, yapay zeka sohbet robotlarının biraz daha esprili olması gerekiyor ancak DeepMind’s Love, yaklaşımın “bazı gruplar için potansiyel zararı artırabileceğini” söyledi.

“Dikkatli bir denge kurmamız gerekiyor. Komik ve saldırgan arasındaki çizgi, farklı izleyiciler için farklı yerlerde ortaya çıkıyor. Bu riski en aza indirmek önemli” diye yazdı.

Yapay zekayı mizah anlayışıyla geliştirmenin teknoloji şirketleri için zorlu olduğu kanıtlandı. DeepMind, Anthropic ve OpenAI gibi şirketler, modellerinde mizah anlayışını ve üretimini geliştirme konusunda ilerleme kaydetmiş olsa da mevcut sohbet robotları gerçekten komik olmaktan hala çok uzakta.

Bunun nedeni mizahın programlanması zor birçok incelik ve nüansa sahip olmasıdır. İyi bir şaka sadece komik olmamalı, aynı zamanda uygun olmalı ve saldırgan olmamalıdır. Chatbot’ların ayrıca ironi, alaycılık ve saçmalık gibi farklı mizah türlerini tanıyabilmesi ve bunlara yanıt verebilmesi gerekir. Teknik zorlukların ötesinde yapay zeka mizahıyla ilgili etik hususlar da vardır. Aşağılayıcı terimlerin veya stereotiplerin kullanılması bireyleri veya grupları rahatsız edebilir.

Bu zorluklara rağmen mizah anlayışıyla yapay zeka yaratma yarışı devam ediyor. Teknoloji şirketleri modellerini geliştirmeye ve yeni yaklaşımlar geliştirmeye devam ettikçe sizi gerçekten güldürebilen chatbotların yakında ortaya çıkması mümkün.genel-22