Kredi: Pixabay/CC0 Kamu malı

Salı günkü hava nedeniyle geç bir çalışma, aynı zamanda Çarşamba günü yapılan bir denemeyi de iptal etti, SpaceX’in Cape Canaveral fırlatma denemesindeki sıkıntıları devam ettirdi, ancak sonunda 20 Haziran’da, Space Coast’tan fırlatmalar arasında yaklaşık 13 gün süren bir kalkış yapmayı başardı. 2022 sonundan bu yana en uzun koşu.

Kötü hava koşulları ve geçen hafta geri sayım saatinin 0’a ulaşmasıyla ortaya çıkan çalılıklar, SpaceX’in farklı bir görevini devre dışı bırakmasına neden oldu. Bu, SpaceX’in bu görevdeki Falcon 9 roketini düşürmesine ve bu hafta bir Avrupa TV uydusu fırlatmak için onu Falcon 9 roketiyle değiştirmesine yol açtı.

Ancak Salı gecesi yapılan ilk deneme, fırlatma sahasında şiddetli rüzgarlarla karşılaştı ve kalkıştan sadece birkaç dakika önce çalıların çalılık olmasına neden oldu. SpaceX daha sonra Çarşamba günkü denemeyi “fırlatma ve kurtarma alanlarında devam eden olumsuz hava koşulları” nedeniyle iptal etti.

Şirket daha sonra perşembe gününe geçti ve sonunda SES 24 misyonunun fırlatılmasını yönetti ve Doğu saatiyle 17:35’te Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’nun Uzay Fırlatma Kompleksi 40’tan kalktı. Yük, Lüksemburg merkezli iletişim için ASTRA 1P uydusudur. Almanya, İspanya ve Fransa’daki 190 milyon TV pazarındaki hanelere hizmet verecek olan SES şirketi, dört eski SES uydusunun yerini alacak.

Bu, SpaceX’in, Falcon 9 güçlendiricisini ilk kez yeniden kullandığı 2017 misyonu da dahil olmak üzere, SES için özel uydu görevlerinde uçtuğu 12. seferdi. Bu uçuş da dahil olmak üzere SpaceX, Falcon 9 veya Falcon Heavy görevlerinde güçlendiricileri 291 kez yeniden uçurdu.

Bu uçuşun ilk aşama iticisi, uzaya dokuzuncu yolculuğunu yaptı ve insansız gemiye başka bir iniş yaptı (Sadece Talimatları Okuyun), 320. kez bir iticiyi kurtardı ve bir insansız gemiye 250. iniş yaptı.

SpaceX, Uzay Sahili’nden en son 7 Haziran’da fırlatıldı ve fırlatmalar arasındaki yaklaşık 13 tam gün, 26 Kasım-13 Aralık tarihleri ​​arasındaki 13 günden fazla süren süreçten bu yana en uzun süre oldu. 8, 2022.

SpaceX geçen hafta Cape’ten fırlatmayı denedi ancak Falcon 9’un ateşleme sırasındaki bir sorun nedeniyle aksama yaşandı ve bu görevin yeni fırlatma tarihi henüz açıklanmadı.

SES 24 misyonu, komşu Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Canaveral’dan bu yılki 45’inci fırlatma oldu; üçü hariç hepsi SpaceX’ten geldi. Bu, California fırlatmaları da dahil olmak üzere SpaceX’in bu yılki 62. Falcon 9 görevi. SpaceX ayrıca geliştirilmekte olan Starship ve Super Heavy’yi Teksas’tan yörüngesel test uçuşlarında iki kez uçurdu.

KSC’den gelecek bir sonraki fırlatma, SpaceX’in yılın ilk Falcon Heavy fırlatması olabilir ve 25 Haziran’da, saat 17:16’da açılacak olan iki saatlik bir zaman aralığında Launch Pad 39-A’dan kalkışı hedefleyecektir.

Yük kapasitesi, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne ait GOES-U uydusudur ve önümüzdeki yıl Atlantik havzasını tropikal ve diğer tehlikeli hava koşulları açısından izleme görevini üstlenecek.

SpaceX, Falcon 9 roketini 2010’daki ilk çıkışından bu yana 347 seferin 346’sında başarıyla fırlattı; 2015’te ise tek başına uçuş sırasında başarısız oldu. Ayrıca 2018’den bu yana Falcon Heavy ile dokuz kez uçtu ve 2023’ten bu yana dört Starship ve Super Heavy fırlatma girişiminde bulundu. iki kez yörüngeye ulaşıyor.

2024 Orlando Sentinel. Tribune Content Agency, LLC tarafından dağıtılmaktadır.

Alıntı: SpaceX, 23 Haziran 2024’te https://phys.org/news/2024-06-spacex-week-lull-space-coast.html adresinden alınan Space Coast lansmanıyla (2024, 21 Haziran) neredeyse iki haftalık durgunluğu sona erdiriyor.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amacıyla yapılan her türlü adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgilendirme amaçlı sağlanmıştır.uzay-1