Windows’un her zaman en son sürümde bile yaygın olan ve Microsoft tarafından çözülmeyen doğal bir sorunu olmuştur. Merak edenler için, bir dizüstü bilgisayar bekleme gücünde çalışırken pilin yavaş ve istikrarlı bir şekilde tükenmesidir. Yazılım iyileştirmelerinin eksikliği suçlanabilirken, önceki nesil yonga setlerinin verimsizliği de bir faktördü.

Neyse ki Microsoft, Qualcomm’un en yeni ve en iyi Snapdragon X Elite’ini çalıştıran Surface Laptop 7 ile her iki sorunu da çözmeyi başardı. Bir kullanıcı, dizüstü bilgisayarın olağanüstü bir bekleme pil zamanlamasına sahip olduğunu, kapak kapalıyken bile cihazın tek bir yüzde puanı bile düşmeden saatlerce çalışabildiğini belirtiyor.

Surface Laptop 7, kapağı 10 saat kapalı kalsa bile tek bir yüzde puanı kaybetmedi

Tipik olarak, bir Windows dizüstü bilgisayarın kapağı kapatıldığında, otomatik olarak uyku durumuna geçer; bu, çok az pil tüketen son derece düşük güç modudur ve kapak açıldığında makine önceki durumuna döner. Sorun şu ki, bu özellik amaçlandığı gibi çalışmıyor; Reddit ve diğer forumlardaki sayısız kullanıcı sürekli olarak Microsoft’un sorunu çözmek için çok az şey yaptığından şikayet ediyor. Diğerleri dizüstü bilgisayarlarını ‘Hazırda Beklet’ moduna geçirmeyi seçtiler, ancak Surface Laptop 7 ile bu sorunun bir daha asla ortaya çıkması gerekmeyebilir.

Parker Burton, Surface Laptop 7’nin etkileyici kapasitesini ve Snapdragon X Elite’in verimliliğini, kapak 10 saat kapalı olsa bile pil yüzdesinde tek bir düşüş bile yaşanmadığını gösterdi. Bu, ya Microsoft’un beklemedeki güç sorununu başarıyla çözdüğünü ya da Snapdragon X Elite’in üstün güç verimliliğinin, sorun henüz çözülmemiş olsa bile Surface Laptop 7’ye sahip olanlar için sorun yaratmayacağı anlamına geldiğini gösteriyor.

Aynı bekleme süresinin Snapdragon X Elite çalıştıran diğer dizüstü bilgisayarlarda da gözlemlenip gözlemlenmediği belli değil, bu nedenle daha fazla bilginin gelmesini beklememiz gerekecek. Umarız bu, dizüstü bilgisayarlarındaki pilin tükenmesinden sürekli şikayet eden kullanıcıların sonu olur, ancak hangi x86 ile çalışan makineler? Görünüşe göre bu konuda öğrenecek çok şeyimiz var, bu yüzden bizi izlemeye devam edin.

Haber kaynağı: Parker Burton

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecan

genel-17