NVIDIA artık Orta Doğu’yu bir sonraki “finansal çıkarım” hedefi olarak görüyor ve şirket orada yeni büyük ölçekli yapay zeka veri merkezleri kuruyor.

Firma Bölgeden Büyük Talep Almayı Umarken NVIDIA’nın Bir Sonraki Yapay Zeka Girişimi Orta Doğu’da Olabilir

Team Green’in küresel üstünlüğüne baktığınızda, NVIDIA’nın ABD ve Avrupa pazarlarında güçlü bir yer edinmeyi başardığını göreceksiniz; ancak doğuya doğru ilerlerseniz işler biraz karışacaktır. Çin’de NVIDIA bir zamanlar tüm pazarlarda yer alıyordu ve Tencent ve Alibaba gibi firmalara son teknoloji donanımlar sağlayarak tekelini oluşturuyordu. Ancak ABD’deki sert düzenlemelerin etkisiyle firma, birçok çözüm bulma girişimine rağmen kendisini bir çamur çukurunda buldu.

Reuters şimdi NVIDIA’nın Orta Doğu’da deneyler yapmak istediğini, büyük veri merkezleri kurmak ve müşterilerin firmanın donanımına erişmesini sağlamak için bölgesel bir teknoloji deviyle işbirliği yapmak istediğini bildiriyor. Beş farklı Orta Doğu şirketinde yer alan Katar telekom grubu Ooredoo ile bir anlaşma yaptılar: Katar, Cezayir, Tunus, Umman, Kuveyt ve Maldivler. Bu anlaşma, NVIDIA’nın Orta Doğu pazarlarındaki ilk girişimi olacak ve bölgede ilgi çekmeyi başardığı göz önüne alındığında, firma için bir sonraki “altına hücum” olabilir.

Ooredoo, NVIDIA’nın tam kapsamlı yapay zeka bilgi işlem platformunu müşterilere sunarak müşterilerinin üretken yapay zeka uygulamalarını ve hizmetlerini dağıtmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak

– OLUMSUZVIDIA’nın Telekom Kıdemli Başkan Yardımcısı Ronnie Vasishta

Hızlandırılmış bilgi işlem ve üretken yapay zeka için NVIDIA’nın tam kapsamlı platformunu uygulayan Ooredoo, bölgenin lider dijital altyapı sağlayıcısı olarak dijitalleşmeyi ve yeniliği teşvik ederek MENA’daki yapay zeka devriminin ön saflarında yer alacak donanıma sahiptir.

Ooredoo’nun CEO’su Aziz Aluthman Fakhroo

Anlaşmanın ayrıntıları ve değeri henüz açıklanmadı. Bununla birlikte, Ooredoo tarafından yapılan basın açıklamasında, müşterilerin Ooredoo’nun Hizmet Olarak GPU planı aracılığıyla bundan yararlanacağı ve müşterilerin en son teknolojiye sahip AI ekosistemine erişmesine olanak tanıyacağı için firmanın binlerce NVIDIA Tensor Core GPU’yu veri merkezlerine yerleştirmeyi planladığı belirtiliyor. büyük ölçekli gelişmeler ve üretken yapay zeka entegrasyonları. Anlaşmanın ayrıntıları göz önüne alındığında, NVIDIA büyük bir müşteri kazanmayı başarmış gibi görünüyor ve muhtemelen gelecekte de bunu başarabilir.

ABD kısıtlamaları açısından Biden hükümeti bölgedeki son teknoloji AI çiplerine erişimi durdurdu, ancak Çin’e kıyasla NVIDIA’nın Orta Doğu’da iş kolaylığı var. ABD’nin Orta Doğu’yu kilit bir müttefik olarak gördüğü göz önüne alındığında, Team Green’in yoğun ilgi görmesi halinde hükümetin kısıtlamaları gevşetmesi kuvvetle muhtemeldir.

Yakın zamanda OpenAI’den Sam Altman’ın, BAE tarafından finanse edilen yatırım şirketi MGX aracılığıyla büyük bir fon anlaşması sağladığı söylenen Orta Doğu’ya bir ziyarette bulunduğunu gördük. Orta Doğu’nun, dünyanın trend sektörlerine mali açıdan “savurma” konusunda istekli oldukları bilinen bir gerçektir ve AI ile bölge her zamankinden daha kararlı görünüyor ve Team Green’in piyasalarla test etmesine olanak tanıyor. Bu, en iyi yanıtı aldıkları göz önüne alındığında, NVIDIA’nın Çin’i izole etmesiyle sonuçlanabilir.

Haber Kaynakları: Ooredoo, Reuters

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

heyecangenel-17