Perseverance gezgini, büyük kayaları atlayarak bir kumul alanında ilerleyerek Mars’taki “Parlak Melek” bölgesine ulaştı. Gezgin şu anda Mars’ın geçmiş çevre koşullarını anlamak ve gelecekteki insan keşiflerini desteklemek için bu bölgenin benzersiz jeolojik özelliklerini araştırıyor. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Başlangıçta geziciyi yavaşlatan kayalardan arınmış bir rotadan biraz daha fazlası olarak düşünülen Neretva Vallis, bilim ekibine çok sayıda jeolojik seçenek sağladı.

Tekerlek takırdayan kayalardan kaçınmak için kumul alanından geçtikten sonra, NASAAzim Mars Rover, en son bilimsel ilgi alanına 9 Haziran’da ulaştı. Rota değişikliği, yalnızca “Parlak Melek” lakaplı bu bölgeye ulaşmak için tahmini sürüş süresini birkaç hafta kısaltmakla kalmadı, aynı zamanda bilim ekibine heyecan verici jeolojik özellikleri bulma fırsatı da verdi. eski bir nehir kanalında.

Perseverance, dördüncü bilim kampanyasının son aşamalarında, Jezero Krateri’nin kenarı boyunca uzanan “Kenar Birimi”nde karbonat ve olivin birikintilerinin kanıtlarını arıyor. Kuzey kanal duvarının tabanında yer alan Bright Angel, nehir erozyonu nedeniyle açığa çıkan antik kayaları veya kanalı dolduran çökeltileri temsil eden açık tonlu kayalık çıkıntılara sahiptir. Ekip, karbonat ve olivin açısından zengin Kenar Birimi’ndekilerden farklı kayalar bulmayı ve Jezero’nun tarihi hakkında daha fazla ipucu toplamayı umuyor.

Mars Jezero Krateri Maden Verileri

Mars’taki Jezero Kraterinin bu görüntüsü, yörüngeden tespit edilen mineral verileriyle kaplanmıştır. Yeşil renk, eski yaşamın izlerini korumak için uygun olabilecek koşullarla sulu ortamlarda oluşan mineraller olan karbonatları temsil eder. NASA’nın Perseverance ekibi şu anda Jezero’nun fanının (ortada) üzerindeki yeşil alanı araştırıyor. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL

Gezici, Bright Angel’a ulaşmak için, milyarlarca yıl önce Jezero Krateri’ne akan suyun büyük bir kısmını taşıyan Neretva Vallis nehri kanalı boyunca uzanan bir sırtta ilerledi. Perseverance’ın NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda lider stratejik rota planlayıcı yardımcısı Evan Graser, “Ocak ayı sonlarında kanala paralel gitmeye başladık ve oldukça iyi bir ilerleme kaydettik, ancak daha sonra kayalar büyüdü ve sayıları arttı” dedi. “Mars’ta günde ortalama yüz metreyi aşan yolculuklar yalnızca onlarca metreye indi. Sinir bozucuydu.”

Kanal sörfü

Engebeli arazide Evan ve ekibi, bir seferde yaklaşık 100 fitlik (30 metre) sürüşleri planlamak için gezici görüntülerini kullanıyor. Planlayıcılar, herhangi bir Mars gününde veya sol gününde daha ileri gitmek için Perseverance’ın otomatik navigasyon veya AutoNav sisteminin devreye girmesine güveniyor. Ancak kayalar çoğaldıkça, AutoNav çoğu kez gidişin hoşuna gitmediğine karar verip duruyor ve Bright Angel’a zamanında varma ihtimalini azaltıyordu. Ancak ekip, nehir kanalındaki çeyrek mil (400 metre) kumul alanını geçerek başarıya ulaşabileceklerini bildiklerinden umutlarını sürdürdüler.

“Gittiğimizde, kum tepelerinin küçük ve aralarından bir gezicinin geçebileceği kadar aralıklı olduğu bir bölüm bulmayı umarak kuzeydeki nehir kanalına bakıyorduk; çünkü kum tepelerinin Mars gezicilerini yiyindedi Graser. “Perseverance’ın aynı zamanda güvenli bir şekilde aşağı inebileceğimiz bir giriş rampasına da ihtiyacı vardı. Görüntüler her ikisini de gösterdiğinde, hemen yola çıktık.”

Perseverance bilim ekibi aynı zamanda antik Mars nehri süreçlerini araştırmak istedikleri için antik nehir kanalında seyahat etmeye de istekliydi.

Rock yıldızı

AutoNav’in kanal zemininde yol göstermesine yardımcı olmasıyla Perseverance, ilk bilim durağına kadar 656 fitlik (200 metre) mesafeyi tek solda kat etti. Hedef: Bazıları Mars’ta daha önce hiç görülmemiş türden ilgi çekici kayalarla kaplı bir tepe olan “Washburn Dağı”.

Bellingham’daki Western Washington Üniversitesi’nden Brad Garczynski şunları söyledi: “Washburn Dağı’ndaki doku ve kompozisyon çeşitliliği ekip için heyecan verici bir keşifti; çünkü bu kayalar, kraterin kenarından ve potansiyel olarak ötesinden getirilen jeolojik hediyelerle dolu bir çantayı temsil ediyor.” mevcut bilim kampanyasının eşbaşkanı. “Fakat tüm bu farklı kayalar arasında gerçekten dikkatimizi çeken bir tane vardı.” Ona “Atoko Noktası” adını verdiler.

Yaklaşık 18 inç (45 santimetre) genişliğinde ve 14 inç (35 santimetre) yüksekliğinde olan benekli, açık tonlu kaya, koyu renkli olanların arasında öne çıkıyor. Perseverance’ın SuperCam ve Mastcam-Z cihazlarıyla yapılan analiz, kayanın piroksen ve feldispat minerallerinden oluştuğunu gösteriyor. Mineral taneciklerinin ve kristallerinin boyutu, şekli ve düzeni (ve potansiyel olarak kimyasal bileşimi) bakımından Atoko Point başlı başına bir ligdedir.

Bazı Perseverance bilim insanları, Atoko Noktasını oluşturan minerallerin, muhtemelen şu anda kraterin kenarında açığa çıkan yer altı magma kütlesinde üretildiğini öne sürüyor. Ekipteki diğerleri, kayanın Jezero surlarının çok ötesinde yaratılıp, çağlar önce Mars’ın hızlı suları tarafından oraya taşınıp taşınmadığını merak ediyor. Her iki durumda da ekip, Atoko’nun türünün gördükleri ilk örnek olmasına rağmen bunun son olmayacağına inanıyor.

Washburn Dağı’ndan ayrıldıktan sonra gezici, Bright Angel’a 1.985 metrelik (605 metre) dört solluk yolculuğa çıkmadan önce “Tüf Kayalıkları”nın jeolojisini araştırmak için 433 fit (132 metre) kuzeye yöneldi. Perseverance şu anda bir kaya çekirdeği örneğinin toplanmasının gerekip gerekmediğini değerlendirmek için kayalık bir çıkıntıyı analiz ediyor.

NASA’nın Perseverance Mars gezgini

NASA’nın Mars 2020 programının bir parçası olan Perseverance misyonu, eski yaşamın izlerini aramak, örnekler toplamak ve Mars’ın iklimi ve jeolojisini incelemek için Mars yüzeyini keşfetmeyi amaçlıyor. Temmuz 2020’de fırlatılan ve Şubat 2021’de Mars’a (bir zamanlar suyla dolu olduğuna inanılan Jezero Krateri) inen Perseverance, Dünya’ya gelecekte olası geri dönüş için sondaj yapıp toprak ve kaya örnekleri toplayacak donanıma sahip.

Gezici aynı zamanda Kızıl Gezegene gelecekteki robotik ve insanlı misyonlara fayda sağlayabilecek yeni teknolojiyi de test ediyor. Bunlar arasında Mars atmosferindeki karbondioksitten oksijen üretmek üzere tasarlanan MOXIE deneyi ve ince Mars atmosferinde motorlu uçuşu test eden Ingenuity helikopter drone da yer alıyor.

Perseverance’ın gelişmiş bilimsel araçları, iniş alanının jeolojik çerçevesini değerlendirme, çevrenin yaşanabilirliğini belirleme, antik mikrobiyal yaşamın izlerini arama ve gezegenin iklimi ve jeolojisini karakterize etme şeklindeki temel görevini yerine getirmesine olanak tanıyor. Gezici, keşifleri aracılığıyla Mars’ın insan tarafından keşfedilmesinin önünü açmayı ve NASA’nın Mars’ta sürdürülebilir bir varlık oluşturma yönündeki uzun vadeli hedefine katkıda bulunmayı amaçlıyor.uzay-2