NASA astronotu Drew Feustel, 14 Haziran 2018’de diğer NASA astronotu Ricky Arnold (çerçeve dışı) ile birlikte gerçekleştirdiği uzay yürüyüşü sırasında Quest hava kilidinin hemen dışında Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlı halde görülüyor. Kredi: NASA

Şu şekilde canlı izle: NASA astronotlar 24 Haziran ve 2 Temmuz tarihlerinde birden fazla platformdan yayınlanan iki uzay yürüyüşü gerçekleştirecek. Görevler arasında ilk yürüyüşte elektroniklerin değiştirilmesi ve mikroorganizma örneklemesi, ikinci yürüyüşte ise jiroskop aksamının değiştirilmesi yer alıyor.

Astronotlar uzayın dışında iki uzay yürüyüşü gerçekleştirirken NASA canlı yayın sağlayacak Uluslararası Uzay istasyonu 24 Haziran Pazartesi ve 2 Temmuz Salı günü planlandı.

İlk uzay yürüyüşünün sabah 8’de başlaması planlanıyor EDT 24 Haziran ve yaklaşık altı buçuk saat sürüyor. NASA sabah 6:30’dan itibaren canlı yayın sağlayacak

Yayın Platformları ve Astronot Görevleri

NASA uzay yürüyüşünü yayınlayacak NASA+NASA Televizyonu’nun kamu kanalı, NASA uygulaması, Youtubeve ajansın İnternet sitesi. Nasıl yapılacağını öğrenin NASA TV’yi yayınla Sosyal medya da dahil olmak üzere çeşitli platformlar aracılığıyla.

NASA astronotları Tracy C. Dyson ve Mike Barratt, radyo frekansı grubu adı verilen hatalı bir elektronik kutusunun uzay istasyonunun sancak tarafındaki iletişim anteninden çıkarılmasını tamamlamak için istasyonun Quest hava kilidinden çıkacaklar. İkili ayrıca, mikroorganizmaların yörüngedeki laboratuvarın dışında hayatta kalma ve çoğalma yeteneklerini anlamak amacıyla analiz için örnekler toplayacak.

NASA Astronot Nicole Mann Uzay Yürüyüşü

NASA astronotu ve Expedition 68 Uçuş Mühendisi Nicole Mann, 20 Ocak 2023’teki ilk uzay yürüyüşü sırasında Araç Dışı Hareketlilik Birimi veya uzay giysisiyle fotoğraflandı. O ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan uzay yürüyüşçüsü arkadaşı Koichi Wakata (çerçeve dışında) bir modifikasyon yerleştirdi Uluslararası Uzay İstasyonu’nun sancak kafes yapısı üzerine, yörüngedeki laboratuvarın bir sonraki kullanıma hazır güneş panelinin gelecekte kurulmasını sağlayacak kit. Kredi bilgileri: NASA

Uzay Yürüyüşü Hedefleri ve Mürettebat Deneyimi

Dyson, uzay yürüyüşü mürettebatının 1. üyesi olarak görev yapacak ve kırmızı çizgili bir takım elbise giyecek. Barratt, uzay yürüyüşü mürettebatının 2. üyesi olarak görev yapacak ve işaretsiz bir takım elbise giyecek. ABD uzay yürüyüşü 90, Dyson’ın dördüncü, Barratt’ın ise üçüncü uzay yürüyüşü olacak. Uzay istasyonunun montajı, bakımı ve yükseltmelerini destekleyen 271. uzay yürüyüşü.

ABD Spacewalk 90’ın başlangıçta 13 Haziran’da yapılması planlanmıştı ancak uzay giysisindeki rahatsızlık nedeniyle planlandığı gibi ilerlemedi.

Astronot Mike Hopkins Uzay Yürüyüşü

NASA astronotu Mike Hopkins, Expedition 38 Uçuş Mühendisi, 24 Aralık 2013’te uzay yürüyüşü. Kredi bilgileri: NASA

İkinci Uzay Yürüyüşü ve Gelecek Planları

İkinci uzay yürüyüşünün 2 Temmuz sabah saat 9’da başlaması planlanıyor ve yaklaşık altı buçuk saat sürecek. NASA sabah 7:30’dan itibaren canlı yayın sağlayacak Astronotlar jiroskop düzeneğini çıkarıp değiştirecek, antenin yerini değiştirecek ve geleceğe hazırlanacak Alfa Manyetik Spektrometre yükseltmeler.

NASA uzay yürüyüşünü yayınlayacak NASA+NASA Televizyonu’nun kamu kanalı, NASA uygulaması, Youtubeve ajansın İnternet sitesi.

US Spacewalk 90’ın tamamlanmasının ardından NASA, US Spacewalk 91 için katılımcı mürettebat üyelerine bir güncelleme sunacak. Bu, uzay istasyonunu destekleyen 272. uzay yürüyüşü.uzay-2